Уақыты:
|
10.03 .2015жыл
|
Сыныбы:
|
5- сынып
|
Сабақ тақырыбы:
|
Сырбай Мәуленов «Менің Республикам» өлеңі
|
Мақсаты:
|
Ақын өмірі, шығармашылығы туралы мәлімет.
Өлең мазмұнын ашу.
|
Оқыту нәтижелері:
| -
Ақын өмірі, шығармашылығынан мәлімет айта алады.
-
Өлеңдегі басты идеяны көрсете алады.
-
Өлеңдегі пафосты ажырата алады.
|
Әдіс-тәсілдері:
|
Сұрақ-жауап, түсіндіру, түртіп алу
|
Сабақтың түрі:
|
Жаңа сабақ
|
Көрнекі құралдары:
|
Слайд, плакат, сурет, түрлі-түсті стикерлер
|
Қамтылған модульдер
|
СТО. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, ЖЕСО, таланты және дарынды балаларды оқыту, оқытуды басқару және көшбасшылық, оқытуды бағалау және оқуды бағалау,
|
Сілтеме
|
Қазақ тілі оқулығы 5-сынып
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
|
Кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс- әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
2
минут
|
Сәлемдесу, сыныпты түгендеу, назарын сабаққа аудару және топқа бөлу.
|
Оқу құралдарын дайындау.
|
Үй жұмысы
|
7
|
Ар-ұят туралы өлеңінен үзінді жатқа сұрау
Сөзжұмбақ (Отан)
-
Ж.Молдағалиев қандай жырларымен халық жүрегінен орын алған ақын. Отансүйгіштік.
-
1947 жылы жазған тұңғыш поэмасы. Қызыл галстук.
-
Ж.Молдағалиевтың қанша кітабы жарық көрген? 60 кітап.
-
Ақынның есімін әлемге әйгілі еткен шығармасы. Мен қазақпын.
Респуликаның негізгі нышандары (Тірек-сызба)
Топтастыру стратегиясы
|
Сөзжұмбақ шешеді
|
Жаңа сабақ
|
5
минут
|
Жаңа сабақтың мақсатын анықтау.
Сырбай Мәуленовтың өмірбаяны туралы (Түртіп алу стратегиясы).
Өлеңді мәнерлеп оқу.
Идеясы: Туған Отанына деген сүйіспеншілігін насихаттау, туған жеріміздің әсемдігін дәріптеу.
Пафос – ақындардың ерекше шабыттанып, жігерленетін кезі, ынта, ықылас.
|
Сабақтың мақсатына байланысты оқушылар өз ойларын білдіреді. Мұғалім олардың бүгінгі сабаққа деген көзқарасын ескере отырып, кеңесе ортақ мақсат шығарады.
|
Кітаппен жұмыс
|
10
минут
|
Әр топқа тапсырма беру.
-
Бірінші шумақтың суретін салып, өз сөзіңмен түсіндіріп бер.
-
Екінші шумақтың суретін салып, өз сөзіңмен түсіндіріп бер.
-
Үшінші шумақтың суретін салып, өз сөзіңмен түсіндіріп бер.
-
Әр шумақты оқығанда көз алдыңа не елестейді, қандай деректі заттарды көресің? Әр шумақты 4 сөзбен, 4 деректі затпен түсіндір.
-
Өлеңдегі көркемдегіш құралдарды тап.
-
Өлең құрылысын талдау:
-
Шумақ;
-
Тармақ;
-
Бунақ;
-
Буын.
|
Талдау
|
Сергіту сәті
|
3
минут
|
Әнұран
|
Жатқа айту.
|
Бекіту
|
7
минут
|
Әнұран мен өлеңнің ортақ пафосын айту.
Тірек сөздер арқылы шағын ойтолғау
|
Ойтолғау
|
Қорытынды
кері байланыс
|
6
минут
|
Балалар, бізге ертегі кейіпкері Алдар көсе тапсырма беріпті
2014 -92 =1922 туған жылы
2008-60= 1948 алғашқы өлеңдер жинағы
2017-24 =1993 қайтыс болған жылы
2001-31= 1970 «Жер нәрі»
2050-68 =1982Таңдамалы шығармалары 3-том
Шығу парағы
-
Өлең сізге ұнады ма? Ұнаса несімен?
-
Қандай әсер алдың?
-
Қай топтың пікірі ұнады? Неге?
-
Топта жұмыс істеу сізге ұнады ма?
|
Сандар арқылы қорытындылайды.
|
Үй жұмысы
|
2
минут
|
Өлеңді жаттау.
|
Күнделіктеріне жазып алады.
|
Бағалау
|
3 мин
|
Формативті бағалау
|
Топтық бағалау
|