САБАҚ: Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Функцияның графигіне жүргізілген жанама
|
МЕКТЕП Ж.Егінбаев атындағы интернаты бар орта мектеп
|
КҮНІ: 26.01.2016 ж
|
Мұғалімнің есімі: Ж.С.Салкынбаева
|
Сынып: 10
|
Қатысқандар
|
Қатыспағандар
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Туындының физикалық және геометриялық мағынасын, жанаманың теңдеуі ұғымдарын қалыптастыру;
Туындының физикалық және геометриялық мағынасын, жанаманың теңдеуі ұғымдарын есеп шығару барысында қолдану арқылы бекіту;
Негізгі ұғымдарды нақтылау, жалпылау және салыстыру арқылы қорытынды жасау қабілеттерін дамыту, шығармашылығын, танымдық қызығушылығын арттыру;
Ұқыптылыққа, жинақылыққа тәрбиелеу.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:.
|
Анықтамалар мен негізгі ұғымдарды түсіне алады, формулаларды оқып жаза алады, қарапайым есептеулерді орындай біледі.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Тақырыпты талдап, қойылған сұрақтарға мәтіннен жауап таба біледі.
|
Кейбір оқушылар
|
Тақырып бойынша білімдерін практикада қолдана алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: математикалық тілдік қорын дамытып, сауатты сөйлеу мәдениетін арттыра түседі.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Функция туындысы, геометриялық, физикалық мағынасы, бұрыштық коэффициент, жанама теңдеуі, жылдамдық, үдеу..
|
Сыныптағы диалог-жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: анықтамалар мен тірек ұғымдары, формулалар.
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
§13, №1192-198
|
Сіз неліктен ....екенін айта аласыз ба?
|
Тақырып соңындағы сұрақтар бойынша жұмыс жүргізу.
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Қысқаша тірек конспект, мысалдар, мысалдар бойынша жазбалар, есептердің толық шешімі.
|
Алдыңғы оқу
|
Туындының анықтамасы, туынды есептеу ережелері
|
ЖОСПАР
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
1.Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй тапсырмасын тексеру.
2. Тірек білімдерін қайталау.
|
Сынып оқушыларын түгендеу, релаксация, шаттық шеңбері.
№191 ауызша талқылау. Тақтада жазбасын келтіру.
Туынды кестесі мен туынды есептеу формулаларын қайталау, тақтада және орындарында отырып дайын таратпа материал бойынша еске түсіру.
Бағалау парақтарыңызға сұраққа жауап бергендер әрбір дұрыс жауап үшін бір ұпайдан қойыңыздар.
– Бір-бірімізді тексеріп, әр дұрыс жауапқа 2 ұпайдан қоямыз
|
Оқулық геометрия- 10 сынып, әдістемелік нұсқау, слайдтар,
|
Ортасы
3. Проблемалық ситуация (сурет бойынша)
4. Сабақтың мақсатын қою
5. Сабақ мақсатын жүзеге асыру.
|
Сабаққа қатысты таратылған ресурстар арқылы «Физиктер» және «Геометрлер» тобына бөлу. Сабақ тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.
Топтарға тапсырма беру.
|
интернет материалдары, бағалау парақшалары, сызба құралдары, тест тапсырмалары, кері байланыс парағы, смайликтер, т.б.
|
«Геометрлер»
f(x) = 5x3+4x2+21x–19 функциясының графигіне абсциссасы х0 = 1 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз.
f(1) = 5×13 + 4 ×12 + 21 ×1 – 19 = 5 + 4 + 21 – 19 = 11
f¢(x) = 15x2 + 8x + 21
f¢(1) = 15×12 + 8×1 + 21 = 15 + 8 + 21 = 44
y = 11 + 44(x – 1) = 11 + 44x – 44 = 44x – 33
теңдеу жанаманың теңдеуі деп аталады.
Мысалы:
у = f(x) функциясының х0 нүктесіндегі туындысы f(x0) осы функция графигінің (х0; f(x0)) нүктесі арқылы өтетін жанаманың бұрыштың коэффициетіне немесе бұрыштың тангенсіне тең.
Мысалы: f(x) = 4x2 – 5x + 6 функциясы графигінің берілген М(1;2) нүктесінен өтетін жанамасының абсцисса осіне көлбеулік бұрышының тангенсін тап. |