Аққұс туралы аңыз
Жарияланды 28-12-2014, 08:35 Категориясы: Бастауыш сынып
Ана тілі
Сабақтың тақырыбы: Аққұс туралы аңыз.
Сабақтың мақсаты: Шығармамен таныстыру. Оқу, мазмұндау дағдыларын қалыптастыру.
Танымын, өнерге деген құштарлығын ояту.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер
Пәнаралық байланыс: дүниетану, музыка, бейнелеу өнері.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Оқушыларды сабаққа даярлау.
ә) Назарларын сабаққа аудару.
2. Үй тапсырмасын сұрау.
Әбілқан Қастеев деген кім?
Оның қандай туындыларын білесіңдер?
Оқушылардың Ә. Қастеев туралы жинаған деректерін оқыту.
3. Жаңа сабақ.
Сөзжұмбақ шешкізу.
... қолы көпке ортақ.
Ұстаздан... шәкірт озар.
Ата көрген оқ жонар,
Ана көрген тон....
Ер жігітке... өнер де аз.
Өздерің тапқан сөздер туралы не айта аласыңдар? Берілген мақал - мәтелдерге ортақ ой тауып көріңдер.
- Шәмші Қалдаяқов деген кім? Тақтадан Шәмші Қалдаяқовтың суретін көрсетіп, біраз туындыларын атап өту. Шәмші Қалдаяқов ҚР Мемлекеттік әнұранының әнін жазған да айта кету.
Әнұран тыңдалады.
Қазақ композиторы, ғажайып сазгер Шәмші Қалдаяқовтың Оразбек деген досына айтып берген Аққұс туралы аңызымен танысамыз. Әңгіменің ішкі мазмұнын табуға тырысып көріңдер.
Жаңа мағынаны тану. Оразбек Бодықов Шәмші көз жұмғанға дейін үш жылда қасынан қалмай, қуанышы мен күйінішіне куә болған, сенімді сүйеніші бола білген нағыз жанашыр, айнымас досы. Шәмші Қалдаяқов 1930 жылы Оңтүстік Қазақстан облысының Отырар ауданында дүниеге келген. Шәмші қазақ даласын әнмен тербеткен. Оның әндерінсіз ешбір мереке, той думан да өтпейтін. Ол өзі өмірден өтсе де артына өшпес із қалдырған қазақ халқының ірі тұлғаларының бірі. Шәмшінің Қазақ музыка өнеріне қосқан үлесі зор. Шәмшінің 300 - ге жуық әндері бар. Шәмшіні қазақ халқы «Қазақ вальсының королі» деп атаған. 1991 жылы оған «ҚР халық әртісі» құрметті атағы берілді.
Танымдық кезең.
А) мәтінмен таныстыру бір оқушыға оқытып талдау мәтіндегі емес есімдермен сөздік жұмысын жүргізу.
Людвик Ван Бетховен – немістің ұлы композиторы
Тау мүлгіп – тау ұйқыға кетіп
Көл тынып – көл тыныш күйге түсті
Аспан егілді – Жаңбыр жауды
Б) Мәтінді тізбектеп оқу. Тапсырмалармен жұмыс.
Мәтіннен табиғаттың Аққұс әніне табынған жерін суреттейтін тұстарды тауып оқу.
Мәтінді тағы басқа қалай атар едіңдер?
Әннің құдіреті дегенді қалай түсінесіңдер?
Сергіту сәті. Суреттегі құстардың қимылын келтіріп билеу.
тірек сұрақтар қойып, бағалау.
Үйге тапсырма: Мәтінді мазмұндау. «Ел есінен кетпес таңдаулы әндер» өлеңдеріне тоқталу.
Шығармашылық тапсырма. «Шәмші әнінің құдіреті» деген әңгіме құрастыр.
Қорытындылау. «Шәмші» тірек сызбасын толтыру.
Бағалау. Оқушыларға
Әдебиеттік оқу
Сабақ тақырыбы: Аққұс туралы аңыз О.Бодықов
Сабақ мақсаты: Сазгер, қазақ вальсінің королі Ш.Қалдаяқов туралы жаңа мағлұмат ала отырып, әннің құдіреті жөнінде білімдерін,ойларын толықтыру. Шығармашылық ойлау, сөздік қорларын молайту.Білім,білік,дағдыларын қалыптастыру. Өнерді сүюге, құрметтеуге, «өнер» деген киелі ұғымға үлкен мән беруге тәрбиелеу.
Сабақ әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап.Суреттеп қиялдай білу.
Сабақта қолданылатын технология: АКТ.СТО,дамыта оқыту, Үнтаспа.
Пәнаралық байланыс: музыка, бейнелеу.
Сабақ барысы:
Бағдарлау-мотивацияық кезең
Оқушылардың зейіндерін шоғырландыру.
Сабақты әнұранмен бастау.
Менің Қазақстаным. Сөзі:Ж.Нәжімеденов.Н.Назарбаев.
Әні: Ш.Қалдаяқов.
Үй жұмысын сұрау.
Әр бөліммен жұмыс жасай отырып, үй тапсырмасын сұрақтармен қорыту.
• Мәтін неліктен «Рәсім» деп аталды?
• Мәтінде кім туралы айтылған?
• Қаныш Сәтпаев деген кім?
• Не істеген адам?
• Қаныштың әкесінің аты кім?
• Жаяу Мұсаның қандай әнін естідің?
• Жаяу Мұса неліктен «жаяу» атанған?
Операциялық-орындаушылық кезең:
«Мақал-мәтелдерді жалғастыр» ойынын ойнату.
1.... қолы көпке ортақ.
2. Ұстаздан ... озар.
3. Өнерлі бала ... .
4. Ата көрген оқ жонар,
Шеше көрген тон ... .
5. Жігіт адамға ... өнер де аз.
Мақал-мәтелге ортақ тақырып қой. (ШӘМШІ)
Бүгінгі сабақ тақырыбы: Аққұс туралы аңыз. Авторы Оразбек Бодықов.
Оразбек Бодықов (1927-1997) 29 наурызда 1927жылы Қызылорда обл. Шиелі ауданында туылған.
Жазушы, аудармашы,драматург.
Шығармаларынан «Қанжар мен домбыра» «Дала тұтқыны» «Әл-Фараби» т.б
Міне О.Бодықов Қазақ еліне әйгілі Шәмші ағаның досы болған. Онымен сырлас, әңгімесі жарасқан жолдасы болған. Сондай сырласқан бір күніндегі әңгімені сендерге кітаптарыңа енгізіп отыр.
Біз Шәмшіні былай деп жырлаймыз.
Құйрықты жұлдыз секілді,
Туды да көп тұрмады.
Көрген білген өкінді,
Мін тағар жан болмады.
Бұл өлең жолынан не ұқтық?
Сонымен Шәмші кім? Не істеген деп ойлайсыңдар? Қандай еңбектері бар? Әнін естігендерің бар ма? Білетіндерің бір, екі әнін айтып бере аласыңдар ма?
Елiмiздiң тұңғыш Президентi Нұрсұлтан Назарбаев 1991 жылы 20 желтоқсан күнi жарлық шығарып, қазақ музыка өнерiн дамытудағы айрықша еңбегi үшiн Шәмшi Қалдаяқовқа “Қазақстан Республикасының халық артисi” құрметтi атағын бердi.
Осы Шәмші ағаны қазақ вальсінің королі деп те айтамыз. Оның бірнеше әндерін адамдар жүректерімен айтады. Өйткені Шәмшінің әндері адамдардың жүректеріне жол таба білген. Оның әнін жақсы көрмейтін адам жоқ. Біз жаңа сабақ басында Әнұранды да жүрегімізді ұстап тұрып айттық. Әнұранды айтқан кезде қандай сезімде болдыңдар? Оның әнін айтпайтын әнші жоқ шығар. Мына слайдтан небір әншілеріміз Шәмшінің әнін айтып, халыққа жеткізе білген.
Шәмші аға туралы елімізге белгілі әнші апа-ағаларымыз
да былай деген.
Сонымен Аққұс туралы аңыз әңгімесін сендерге мазмұнын айтып берейін.
Шәмші әңгімесін былай деп бастайды: « Бетховен тас керең болса да ғажап музыка жазған. Байқадамов қазақ әндерін айта алмағанмен нағыз қазақи әндер жазған. Өйткені көкірегінде сайрайтын бәрінің де бір-бір Аққұсы бар. Анамнан естіген бір хикаяны баяндайын»-деп аңызды айтып беремін.
(слайдтармен жұмыс.)
Үнтаспадан бұлбұлдың үнін жіберу.
Ой қозғау стартегиясы:
• Мәтіннен табиғаттың Аққұс әніне табынған жерін суреттейтін тұстарды оқы.
• Мәтінді басқа тағы қалай деп атауға болады?
• Әннің құдіреті деген не? Қалай түсінесің?
• Аққұс пен Қарақұстың диалогты сөздерін кітаптан тауып оқыту.
• Аққұс пен Қарақұсқа мінездеме бергізу.
Сөздік жұмыс:
Тау мүлгіп-тай ұйқыға кетіп.
Көл тынып-көл тып-тыныш күйге түсіп
Аспан егіледі-аспан жылағандай күйге түседі.
Сергіту жаттығуы:
Үнтаспадан Ш.Қалдаяқовтың «Ана туралы жыр»әнін айтқызу.
Рефлекциялық-бағалау:
“Аққұс “ мәтінін мәнерлеп оқып, түсінік айтуға дайындалу.
“Шәмші әнінің құдіреті” тақырыбында әңгіме жазу.
“Аққұстың мұңды әні”, “Аққұстың қуанышты әні” тақырыбында сурет салу.
http://oky.ucoz.ru/_ld/0/31923957.jpg
Әдебиеттік оқу, Аққұс туралы аңыз
Жарияланды 23-09-2013, 19:28 Категориясы: Бастауыш сынып
Пәні: Әдебиеттік оқу
Сыныбы: 3
Тақырыбы: Аққұс туралы аңыз
Мақсаты: Мәтінді түсініп, мәнерлеп және дауыс ырғағын келтіре оқуға, мазмұнын айта білуге үйрету.
Міндеттері: а/Әңгімедегі музыканттар туралы қысқаша мәлімет беру;
ә/Оқушыларды табиғатты сүюге, аялауға және құстарға қамқор жасауға, адамгершілікке тәрбиелеу;
б/Оқушылардың музыка өнеріне деген қызығушылық сезімдерін оята отырып, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Пәнаралық байланыс: музыка, қазақ тілі, бейнелеу өнері, әдеп, өмірмен байланыс
Көрнекі – құралдар: Тест сұрақтары, Шәмші Қалдаяқов, Бақытжан Байқадамов, Людвиг Ван Бетховеннің суреттері, қосымша кітаптар, сызба – кесте, DVD және Ш. Қалдаяқовтың әндер жинақ дискісі, оқу құралдары, бағалау жетондары.
Жүргізу әдіс – тәсілдері: Түсіндірмелік, кіріктірмелік, көрнекілік, сұрақ – жауап, ойын, ассоциация
Сабақтың барысы:
І Психологиялық дайындық.
Жасқа – мейірім, кедейге – қайырым,
Досқа – кеңес, дұшпанға – кешірім,
Ақымақты – елемеу, білімдарды құрметтеу.
Абдоллах Ансари
ІІ Үй жұмысын тексеру
а/ Қажымұқан тақырыбына арналған тест сұрақтарына жауап алу.
ә/ Сұрақ – жауап әдісі арқылы өткен тақырыптарды тиянақтау.
- Тарауымыздың тақырыбы «Жақсы ай мен күндей»
- Қандай ұлы адамдармен таныстық?
ІІІ Жаңа сабақ
а/ Тақырыбы мен мақсатын хабарлау
ә/ Сынып оқушыларын жұпқа бөліп, мәтінді үш бөлікке бөліп, іштей оқып, мазмұнын сұрау (Джиксо стратегиясын қолдану)
б/ Оқушылар, осы мәтіндегі музыканттардың есімдерін атаңдаршы. Сіздерге таныс па? (Оқушыларды тыңдап болып, мұғалім қысқаша мағлұматтар береді).
Шәмші Қалдаяқов (1930 – 1992) аса көрнекті сазгер, ән жанрының әйгілі майталманы, халық әртісі. Оңт. Қазақстан обл. Қызылқұм ауданында дүниеге келген. 2005 жылдан «Менің Қазақстаным» туындысы ҚР Мемлекеттік әнұраны болып бекітілді.
Бақытжан Байқадамов (1917 – 1977) Торғай қаласында дүниеге келген. Ол жас кезінен өлең жазып, домбыра тартқан. Сонымен қатар мектеп қабырғасында жүріп - ақ математикаға қабілетті екенін байқатты. Алайда оның музыкаға деген құштарлығы басым болып, біржола өнер жолына түседі. Б. Байқадамов – балаларға арналған көптеген әндердің авторы.
Людвиг Ван Бетховен (1770 – 1827) Германияның Бонн қаласында туған. Ата – тегі музыканттар ұрпағы. Людвиг өте тұйық бала болып өсті. Әкесі Бетховенге клавесин аспабында және скрипкада ойнауды үйретті. 6 - 7 жасынан бастап жан – тәнімен музыканы ұнатты.
в/ Ал, енді мәтіндегі құстарға тоқталайық. Аңыздағы Аққұстың әніне табиғат қалайша табынған? Қарақұс неліктен Аққұстың көзін жоймақшы болды?
г/ Осы аңыздағы құстарды осы заман, осы күнге кімдермен, нелермен теңестіріп және салыстырып айтуға болады?
ғ/ Мәтіндегі табиғаттың Аққұс әніне табынған жерін суреттейтін тұстарды тауып, дәптерлеріне жазып алыңыздар.
д/ Ассоциация әдісі: Әр бала құстар туралы ойын жазады. Бұл жерде Т кстесін қолдануға болады
АҚҚҰС
ҚАРАҚҰС
ІҮ Қорытынды кезең
а/ Венн диаграммасын толтыру
әншілердің өмірі
композитор, әнші,
музыканттар, ұлы адамдар
ә/ Логикалық тапсырма
9 14 6 15 8 1 * 1 3 1 9 * 5 1 10 15 10 1* 11 13 * 4 2 12 2 3 7
Сандардың орнына тиісті әріптерді қойып жазу. Мысалы, 1 санының орнына А әрпін қойып жазу 1 - а, 2 – е, 3 – д, 4 – б, 5 - ж, 6 - з, 7 - і, 8 - к, 9 - м, 10 - н, 11 - о, 12 - р, 13 - т, 14 - у, 15 - ы
МУЗЫКА АДАМ ЖАНЫНА ОТ БЕРЕДІ. Л. В. Бетховеннің сөзі шығу керек.
б/ Ойын:«Әуенін тап» DVD ойнатқышынан Ш. Қалдаяқовтың әндерін қойып, әуеннің атын табу.
в/ Бағалау, үйге тапсырма беру
Мәтінді оқу, мазмұнын айту, аңызға байланысты сурет салып келу және мәтіннің авторы Оразбек Бодықов туралы мәліметтер жинақтап келу.
г/ «Менің Қазақстаным» әнұранды орындау арқылы сабақты аяқтаймыз.
ғ/ Уақыт болса өлеңнің жоқ жолын құрап көрелік.
Сабаққа ертең ерте.................................
Қиналды уәдесін....................................
Ұйқысы қанбай қалды Мейрамбектің,
Түнімен телевизор..................................
Аққұс туралы аңыз
Сабақтың тақырыбы: О. Бодықов. Аққұс туралы аңыз.
Сабақтың мақсаты: әңгіме мазмұнымен таныстыру. Ш. Қалдаяқов өмірі, шығармашылығы туралы мағлұмат беру. Шығармашылық қиялын, жүйелі ойлау қабілетін, сөздік қорын молайтып, тіл байлығын дамыту. Ән құдіретін сезіне білуге, елжандылыққа тәрбиелеу, өнер адамдарын құрметтей білуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: слайд, әндер жинағы, деректі фильм.
Әдіс - тәсілдері. Сұрақ - жауап, топпен жұмыс, тест, сахналау.
Пәнаралық байланыс: музыка, тарих.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру. Үй тапсырмасы.
Оқушылардың өз бетімен орындаған тапсырмаларын қорыту.
Әнұранды тыңдау. Сұрақ: Әнұранның авторы кім?
Сөзін жазған: Ж. Нәжімеденов, Н. Назарбаев, әнін жазған Ш. Қалдаяқов.
Әнұран туралы түсінік беру. Ендеше, бүгінгі сабағымызда сазгер Ш. Қалдаяқовтың өмірімен, шығармаларымен танысамыз. Шәмші әндерінің маңыздылығын, шоқтығының биіктігін ұғынамыз, бүгінгі сабағымыздың мақсаты да осы.
Ш. Қалдаяқов туралы не білеміз, оның қандай әндерін білесіңдер?
Шәмші туралы мағлұмат беру. ( слайд)
Шәмшінің сенімді, сырлас досы жазушы О. Бодықовтың Шәмшімен өткізген қызықты бір күндерінің естелігінен алынған «Аққұс туралы аңыз» әңгімесімен танысамыз.
Сұрақ: Аңыз дегеніміз не?
1. Әңгіме, жыр, шындық оқиға мен қиял - ғажайып оқиға.
2. Белгілі бір адамның іс - әрекетіне құрылады.
Кейіпкерлері: Алдар көсе, Жиренше, Асан Қайғы, Аяз Би т. б.
Аңыз түрлері: шежірелік, жылнамалық, эпостық.
Мәтінді оқу, түсіндіру.
Топпен жұмыс: 1 - топ: Сұрақтарға жауап береді. 1. Автор мен Шәмшінің арасында қандай әңгіме болды? ( тауып оқы) 2 - топ: Бөлімге ат қою. 2. Аққұс қандай құс? (тауып оқы). 3. Қарақұстың қара ниеті қалай суреттеледі? ( тауып оқы) 4. Аққұстың ән салғандағы табиғат өзгерістері.( тауып оқы)
Жоспар:
1. Шәмшімен сырласу. 2. Аққұстың әні. 3. Қызғаныш. 4. Ән құдіреті.
1 - топ: Аққұс әнінің құдіретінің әсері:
Табиғатқа Адамға
2 - топ:
Табиғат ән құдіретіне қалай табынады?
Жел, Тау, Өзен, Ағаш, Жарық дүние
Сарнаған жел тына қалады
Қаратаудың көкірегі қарс айрылып, ах ұрады
Өзен ағысын тоқтатады
Ағаш жапырағын жайып, қайғыға оранады Бар дүниені түн басады
Жағымсыз кейіпкер кім?
Қарақұс. 1 - топ: Қарақүстың аққұстың әнін тыңдағанға дейінгі жай - күйі. 2 - топ. тыңдағаннан кейінгі жай - күйі.
Венн шеңбері
Аққұс Қарақұс
Тест: 1 - топ: 1. «Аққұс туралы аңыз» әңгіме - естелігінің авторы кім?
А) О. Бодықов. ә) М. Сәрсеке. б) М. Әуезов
2. Шәмші Қалдаяқов кім? К) ақын қ) композитор л) ғалым
3. Шәмші «Аққұс туралы аңызды кімнен естіген? К) әкесінен қ) анасынан л) досынан
4. Неміс композиторы кім? У) Чайковский ү) А. Жұбаноа ұ) Л. Бетховен
5. Аққұс әнінің қарақұсқа әсері қандай? с) мінезі өзгереді т) мінезі өзгермейді
Кілті: Аққұс.
2 - топ. 1. Әнұранның музыкасын жазған кім? Щ) Н. Тілендиев ш) Ш. Қалдаяқов ч) Б. Байқадамов
2. Әнші құс? А) аққу ә) бұлбұл б) көгершін
3. Қазақ хорының негізін салушылардың бірі. М) Б. Байқадамов и) Жаяу Мұса о) Ә. Қашаубаев
4. Аққұстың әніне табиғат ш) табынды щ) әлсіреді
5. Ш. Қалдаяқов туралы әңгіме жазған кім? Ы) С. Бегалин и) С. Мұқанов і) О. Бодықов
Кілті: Шәмші
Сұрақ: Аққұс пен Шәмші арасындағы байланыс қандай?
Шәмші әндерінің кешінен үзінді көрсету.
«Әңгіме кестесі»
Тақырыбы: Аққұс туралы аңыз
Авторы: Оразбек Бодықов
Кейіпкерлер: Шәмші, Аққұс, Қарақұс
Негізгі ой: Өнерді бағалай білу
Түйін: Шәмші әндерінің құдіреттілігі, өміршеңдігі
Бағалау
Үйге тапсырма: Ш. Қалдаяқотың бір әнін жаттап келу. Қорыту.
Кері қайту
Ілмек сөздер: Аққұс туралы аңыз
Аққұс туралы аңыз
Сабақтың тақырыбы: О. Бодықов. Аққұс туралы аңыз.
Сабақтың мақсаты: әңгіме мазмұнымен таныстыру. Ш. Қалдаяқов өмірі, шығармашылығы туралы мағлұмат беру. Шығармашылық қиялын, жүйелі ойлау қабілетін, сөздік қорын молайтып, тіл байлығын дамыту. Ән құдіретін сезіне білуге, елжандылыққа тәрбиелеу, өнер адамдарын құрметтей білуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: слайд, әндер жинағы, деректі фильм.
Әдіс - тәсілдері. Сұрақ - жауап, топпен жұмыс, тест, сахналау.
Пәнаралық байланыс: музыка, тарих.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру. Үй тапсырмасы.
Оқушылардың өз бетімен орындаған тапсырмаларын қорыту.
Әнұранды тыңдау. Сұрақ: Әнұранның авторы кім?
Сөзін жазған: Ж. Нәжімеденов, Н. Назарбаев, әнін жазған Ш. Қалдаяқов.
Әнұран туралы түсінік беру. Ендеше, бүгінгі сабағымызда сазгер Ш. Қалдаяқовтың өмірімен, шығармаларымен танысамыз. Шәмші әндерінің маңыздылығын, шоқтығының биіктігін ұғынамыз, бүгінгі сабағымыздың мақсаты да осы.
Ш. Қалдаяқов туралы не білеміз, оның қандай әндерін білесіңдер?
Шәмші туралы мағлұмат беру. ( слайд)
Шәмшінің сенімді, сырлас досы жазушы О. Бодықовтың Шәмшімен өткізген қызықты бір күндерінің естелігінен алынған «Аққұс туралы аңыз» әңгімесімен танысамыз.
Сұрақ: Аңыз дегеніміз не?
1. Әңгіме, жыр, шындық оқиға мен қиял - ғажайып оқиға.
2. Белгілі бір адамның іс - әрекетіне құрылады.
Кейіпкерлері: Алдар көсе, Жиренше, Асан Қайғы, Аяз Би т. б.
Аңыз түрлері: шежірелік, жылнамалық, эпостық.
Мәтінді оқу, түсіндіру.
Топпен жұмыс: 1 - топ: Сұрақтарға жауап береді. 1. Автор мен Шәмшінің арасында қандай әңгіме болды? ( тауып оқы) 2 - топ: Бөлімге ат қою. 2. Аққұс қандай құс? (тауып оқы). 3. Қарақұстың қара ниеті қалай суреттеледі? ( тауып оқы) 4. Аққұстың ән салғандағы табиғат өзгерістері.( тауып оқы)
Жоспар:
1. Шәмшімен сырласу. 2. Аққұстың әні. 3. Қызғаныш. 4. Ән құдіреті.
1 - топ: Аққұс әнінің құдіретінің әсері:
Табиғатқа Адамға
2 - топ:
Табиғат ән құдіретіне қалай табынады?
Жел, Тау, Өзен, Ағаш, Жарық дүние
Сарнаған жел тына қалады
Қаратаудың көкірегі қарс айрылып, ах ұрады
Өзен ағысын тоқтатады
Ағаш жапырағын жайып, қайғыға оранады Бар дүниені түн басады
Жағымсыз кейіпкер кім?
Қарақұс. 1 - топ: Қарақүстың аққұстың әнін тыңдағанға дейінгі жай - күйі. 2 - топ. тыңдағаннан кейінгі жай - күйі.
Венн шеңбері
Аққұс Қарақұс
Тест: 1 - топ: 1. «Аққұс туралы аңыз» әңгіме - естелігінің авторы кім?
А) О. Бодықов. ә) М. Сәрсеке. б) М. Әуезов
2. Шәмші Қалдаяқов кім? К) ақын қ) композитор л) ғалым
3. Шәмші «Аққұс туралы аңызды кімнен естіген? К) әкесінен қ) анасынан л) досынан
4. Неміс композиторы кім? У) Чайковский ү) А. Жұбаноа ұ) Л. Бетховен
5. Аққұс әнінің қарақұсқа әсері қандай? с) мінезі өзгереді т) мінезі өзгермейді
Кілті: Аққұс.
2 - топ. 1. Әнұранның музыкасын жазған кім? Щ) Н. Тілендиев ш) Ш. Қалдаяқов ч) Б. Байқадамов
2. Әнші құс? А) аққу ә) бұлбұл б) көгершін
3. Қазақ хорының негізін салушылардың бірі. М) Б. Байқадамов и) Жаяу Мұса о) Ә. Қашаубаев
4. Аққұстың әніне табиғат ш) табынды щ) әлсіреді
5. Ш. Қалдаяқов туралы әңгіме жазған кім? Ы) С. Бегалин и) С. Мұқанов і) О. Бодықов
Кілті: Шәмші
Сұрақ: Аққұс пен Шәмші арасындағы байланыс қандай?
Шәмші әндерінің кешінен үзінді көрсету.
«Әңгіме кестесі»
Тақырыбы: Аққұс туралы аңыз
Авторы: Оразбек Бодықов
Кейіпкерлер: Шәмші, Аққұс, Қарақұс
Негізгі ой: Өнерді бағалай білу
Түйін: Шәмші әндерінің құдіреттілігі, өміршеңдігі
Бағалау
Үйге тапсырма: Ш. Қалдаяқотың бір әнін жаттап келу. Қорыту.
Кері қайту
Ілмек сөздер: Аққұс туралы аңыз
Достарыңызбен бөлісу: |