Сабақтың тақырыбы: §1 xxғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үрдістер Сабақтың мақсаты



бет1/2
Дата25.08.2017
өлшемі0,54 Mb.
#27485
түріСабақ
  1   2
Күні:7. 09.2016

Үйден оқыту

9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: §1-2. XXғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үрдістер



Сабақтың мақсаты:

  • Оқушының 1916 жылғы ұлт – азаттық қозғалысының тарихи мәнін түсінуге көмектесу. Әбден титығына жеткен, елдігінен айырылуға аз- ақ қалған, барар жер басар тауы жоқ күн туған соң амалсыздан алысуға бел байлаған халық тарихта жиі кездесе бермейді. Сондықтан бұл оқиға бірегей ерліктің ерекше көрінісі екендігін оқушыларға жете түсіндіру керек. Көтерілістің халықтық мәнін ашу;

  • Оқушыны ерлікке, елін, жерін, туған отанын сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі:ИКТ

Көрнекілік: карта, сызба

Негізгі ұғымдар: ұлт - азаттық күрес, панисламизм,пантүркішілдік

Номенклатура: «Қазақ», «Айқап» газеті

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу.

Сабаққа дайындығын тексеру

Психологиялық дайындығын тексеру


мұғаліммен амандасу. Сабаққа дайындалу.

Білім мен іс керліктерін жан-жақты тексеру кезеңі

  • 8-сынпта өлілген материалдарды қайталау.




Оқушы сұрақтарға жауап береді


Жаңа материалдарды меңгеру кезеңі

      1. Бірінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы Қазақстан (1914-1918 жж).

      2. Көтерілістің себептері және басталуы

      3. Қазақ демократтарының саяси көзқарастары.

      4. Қозғалыстың сипаты, қозғаушы күштері.

      5. Қозғалыстың Жетісудағы орталығы

      6. Торғайдағы көтеріліс орталығы

      7. Қозғалыстың қорытындылары, жеңілу себептері және тарихи маңызы




Оқушы тындап, сұрақ қойып отырады.

Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі

  • Қозғалыстың себептерін талдап түсіндіріңдер, қозғаушы күштерін дәлелді анықтаңдар.

  • Тарихта бұл қозғалыстың ұлт-азаттық қозғалыс ретінде сипатталуына қандай негіз бар?

  • 1916 жылғы қозғалыстың ХІХ ғасырдағы қазақтар көтірілістерінен айырмашылықтары қандай ?

  • Ұлт – азаттық қозғалысының Жетісу және Торғай орталықтарында болған оқиғаларын салыстыра отырып сипаттама беріңдер.

  • Патша отаршылдарының көтерісшілерге қарсы күрес тәсілдері мен жазалау шараларына баға беоіңдер.

  • 1916 жылғы қозғалыстың маңызы туралы өз ойларыңды ортаға салыңдар.

  • Қазақ демократтарының ұстанымдарына баға беріңдер.




Сұраққа жауап береді.

Сабақты қорытындылау

Сызба нұсқалармен жұмыс, сабақтан алған әсерімен бөлісу

Оқушы ойы, пікірлесу

Бағалау кезеңі

Сбаққа араласымына байланысты бағалау




Үйге тапсырма беру кезеңі

: §1-2. XXғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үрдістер


Күнделікке жазып алу



Күні:14. 09.2016

Үйден оқыту

9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Дүниежүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: І ДҮНИЕЖҮЗІЛІК СОҒЫС



Сабақтың мақсаты:

  • Дүниежүзін бөлісудегі ірі елдердің бәсекелестігі, Германияның өркендеуі және әскери-саяси одақтардың құрылуы, Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуы, барысы және аяқталуы туралы баяндау.

  • Ұлттық рухы биік, бәскеге барынша қабілетті тұлға қалыптастыру

  • Сабақтың түрі: аралас

Әдісі:ИКТ

Көрнекілік: карта, сызба

Негізгі ұғымдар: «қауырт соғыс», «Компьен уақытша бітімі», «дағдарыс»

Номенклатура: Антанта,Үштік одақ

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу.

Сабаққа дайындығын тексеру



Психологиялық дайындығын тексеру

мұғаліммен амандасу. Сабаққа дайындалу.

Білім мен іс керліктерін жан-жақты тексеру кезеңі

  • Еуропа мен Американың жетекші державаларына Азия мен Африка елдерінің отар және жартылай отарларға айналуының қандай себептері болды?

  • «Империя», «император», «империализм» терминдерінің арасында мағыналық байланыс бар ма?

.


Оқушы сұрақтарға жауап береді


Жаңа материалдарды меңгеру кезеңі

      1. Дүние жүзін бөлісудегі ірі елдердің бәсекелестігі

      2. Германияның өркендеуі және әскери-саяси одақтардың құрылуы

      3. Орыс-француз одағы

      4. Ағылшын-орыс қатынастары

      5. Балқан соғыстары

      6. Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуы, барысы және аяқталуы

      7. Марна шайқасы

      8. «Верден қырғыны»

      9. Германияда революцияның басталуы, соғыстың аяқталуы.

Оқушы тындап, сұрақ қойып отырады.

Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі

Антанта

Үштік одақ

1. Өндірістің соғыс жағдайына сай қайта құрылмауы.

1. Килль каналы қызметінің жақсаруы.

2. Францияның Бельгиямен екі арадағы шекерада бекінісінің болмауы.

2. Неміс артиллериясының күш қуатының артуы. Крупп зауыттарында зеңбіректердің жаңа түрлерінің шығарылуы.

3. Құрлықтағы әскердің әлсіздігі.

3. Германияның «қауырт соғысқа» дайындалуы

4. Әскери-теңіз флотының дайындығы едәуір жақсы болды.

4. Неміс армиясының сан жағынан артықшылығы. Австрия-Венгрияның әскери қуатының артуы.




Сұраққа жауап береді.

Сабақты қорытындылау

  • Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай болды?

  • Соғыстың қандай ірі шайқастарын білдіңдер?

  • Германия неліктен «Шлиффен» жоспарын жүзеге асыра алмады?

  • АҚШ неге 1917 жылы ғана соғысқа кірді?

  • Бірінші дүниежүзілік соғыс майдандарында соғыс қимылдарын тоқтату жөнінде келісімге қол қою қашан және қай жерде болды?

  • Бірінші дүниежүзілік соғыстағы жалпы адам шығыны қанша болды?




Оқушы ойы, пікірлесу

«Ия-жоқ» ойыны



Бағалау кезеңі

Сбаққа араласымына байланысты бағалау




Үйге тапсырма беру кезеңі

: § І ДҮНИЕЖҮЗІЛІК СОҒЫС


Күнделікке жазып алу


Күні: 5. 10.2016

Үйден оқыту

9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: 1917ж революциялар аралығындағы Қазақстан.Буржуазиялық-демократиялық Ақпан ревалюциясы



Сабақтың мақсаты:

  • ХХ ғасырдың басында қоғамдық – саяси қар\тынастардың дамуында үлкен өзгерістер туғызған саяси оқиғалар ахуалын түсіндіру;

Сабақтың міндеттері:

  • Оқушы санасындағы отаншылдық қасиеттерді оята отырып, Қазақстанның ХХ ғасыр бойындағы қоғамдық өмірдегі орнын көрсету;

  • Оқушыларды қоғамдық – саяси өмір дамуының кезеңдерімен, тарихи өзгерістердің қоғамдық қатынастардың дамуына тигізер әсерімен таныстыру.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі:ИКТ

Көрнекілік: карта, сызба

Негізгі ұғымдар: партиялар, большевиктер, эсерлер

Номенклатура: Кеңес үкіметі, Ақпан революциясы

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу.

Сабаққа дайындығын тексеру



Психологиялық дайындығын тексеру

мұғаліммен амандасу. Сабаққа дайындалу.

Білім мен іс керліктерін жан-жақты тексеру кезеңі

  • Тарихта бұл қозғалыстың ұлт-азаттық қозғалыс ретінде сипатталуына қандай негіз бар?

  • 1916 жылғы қозғалыстың ХІХ ғасырдағы қазақтар көтірілістерінен айырмашылықтары қандай ?

  • Ұлт – азаттық қозғалысының Жетісу және Торғай орталықтарында болған оқиғаларын салыстыра отырып сипаттама беріңдер.

  • Патша отаршылдарының көтерісшілерге қарсы күрес тәсілдері мен жазалау шараларына баға беоіңдер.

  • 1916 жылғы қозғалыстың маңызы туралы өз ойларыңды ортаға салыңдар.




Оқушы сұрақтарға жауап береді


Жаңа материалдарды меңгеру кезеңі

  1. Ақпан ревалюциясының Қазақстанға ісері.

  2. Тыл жұмысындағыоардың қайтіп келуі және олардың ревалюциялық үрдіске ықпалы.

  3. 1917 жылғы Ақпан ревалюциясынан кейін құрылған саяси партиялар мен ағымдар.

Оқушы тындап, сұрақ қойып отырады.

Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі

Ұлт-азаттық қозғалыстың ошақтары

Революциялық ұйымдардың белсенділігі

Ұлт зиялыларының көзқарастары

Ұлт-азаттық қозғалыстың маңызы













  • Ақпан ревалюциясының жеңісін қазақ зиялыларының құптап қарсы алуының себебі неде?

  • Ақпан ревалюциясынан кейінгі кезеңдегі Қазақстандағы саяси оқиғаларға сипаттама беріңдер.

  • Ревалюциядан кейінгі кезеңде қоғамдық ойдың өрістеу себептеріне назар аударыңдар.

  • Қазан төңкерісі қарсаңындағы ревалюциялық өрлеу үрдісі неден көрініс береді?

  • Түркістан және Қазақстан халықтарының ұлттық өзін – өзі билеуге ұмтылысы немен аяқталады?

  • Мұсылман үкіметтері алдарына қандай мақсат қойды?

  • Алашордашылардың алдарына қойған мақсаттары мен нақты әрекеттеріне сипаттама беріңдер.




Сұраққа жауап береді.

Сабақты қорытындылау

Қазақстандағы саяси партиялар мен ағымдар

Саяси партиялар мен ұйымдар

Ақпан революциясы тұсында ұстанған бағыттары мен идеялары

Бағдарламалары мен жиналыс съездері

Төрағалары

мен мүшелері



Алашорда










Большевиктер










Эсерлер










Кадеттер










Мұсылман фракциялары












Оқушы ойы, пікірлесу

Бағалау кезеңі

Сбаққа араласымына байланысты бағалау




Үйге тапсырма беру кезеңі

1917ж революциялар аралығындағы Қазақстан.Буржуазиялық-демократиялық Ақпан ревалюциясы

Күнделікке жазып алу


Күні:28. 09.2016

Үйден оқыту

9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Дүниежүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: Соғыстан кейінгі әлемді қайта құру.Версаль-Вашингтон жүйесі



Сабақтың мақсаты:

  • Бұқаралық қозғалыстардың өрши түсуі, революциялар, Веймар Республикасының құрылуы, реформалар, демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі, жұмысшы және социалистік қозғалыстың жіктелулері тақырыптары бойынша баяндау.

  • Білімді жеке тұлға қалыптастыру

  • Ұлттық рухы биік, бәскеге барынша қабілетті тұлға қалыптастыру

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі:ИКТ

Көрнекілік: карта, сызба

Негізгі ұғымдар: «қауырт соғыс», «Компьен уақытша бітімі», «дағдарыс»

Номенклатура: Антанта,Үштік одақ

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу.

Сабаққа дайындығын тексеру

Психологиялық дайындығын тексеру


мұғаліммен амандасу. Сабаққа дайындалу.

Білім мен іс керліктерін жан-жақты тексеру кезеңі

  • 1919 жылы Париж конференциясы қандай негізгі міндеттер қойды?

  • Вильсон «14 тармағының» мәнісі неде?

  • Версаль-Вашингтон жүйесі деген не?

  • Бейбіт келісімшартқа сәйкес Германия қандай жерлерінен айырылды?

  • Австрия, Югославия, Чехословакия республикалары қалай пайда болды?

  • Түрік Республикасы қашан құрылды?

  • Версаль-Вашингтон жүйесі неліктен тиянақты болмады?

Оқушы сұрақтарға жауап береді


Жаңа материалдарды меңгеру кезеңі

  1. Бұқаралық қозғалыстардың өрши түсуі Дамудың екі жолы

  2. Революциялар

  3. Веймар Республикасы

  4. Реформалар

  5. Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі.

  6. Жұмысшы және социалистік қозғалыстың жіктелулері

  7. Экономикалық өрлеу

  8. Компартиялар ықпалының төмендеуі және социал-демократияның нығаюы.

Оқушы тындап, сұрақ қойып отырады.

Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі

  • Бірінші дүниежүзілік соғыс барысында бұқаралық қозғалыстардың өрлеуін қандай себептер туғызды?

  • Соғыстан кейінгі Еуропаның саяси өмірінде, дамудың екі жолы қанда себептермен айқындалды?

  • 1917 жылғы Ресейдегі Қазақ төңкерісі Бірінші дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан кейінгі Еуропа халықтарының бұқаралық қозғалыстарының өсуіне қалай ықпал етті?

  • І джс кейінгі жұмысшы қозғалыстарының жіктелу себептерін түсіндіріп беріңдер

  • ІІІ Интернационалды (Коминтерн) кім басқарды және осы ұйымның орталығы қайда болды?

Сұраққа жауап береді.

Сабақты қорытындылау

Рефлексия

Оқушы ойы, пікірлесу

«Ия-жоқ» ойыны



Бағалау кезеңі

Сбаққа араласымына байланысты бағалау




Үйге тапсырма беру кезеңі

Соғыстан кейінгі әлемді қайта құру.Версаль-Вашингтон жүйесі


Күнделікке жазып алу


Күні:19.10.2016ж

Үйден оқыту

9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: § «Алаш» партиясының құрылуы, бағдарламасы және жетекшілері

Сабақтың мақсаты:

  • қазақ халқының тарихына үлкен өзгерістер алып келген Кеңес үкіметімен, оның саясатымен қиыншылықтарымен оқушыларды таныстыру;

Сабақтың міндеттері:

  • оқушылар санасындағы ұлттық тәуелсіздік, тәуелсіз мемлекет идеяларын жандандыру;

  • қоғамдық қатынастардың дамусатысының бұзылу себептері, оның зардаптары мен залалдарының Қазақстан тарихындағы орнын айқындау.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік: карта, сызба

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі



  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

  • Қазан төңкерісі қарсаңындағы революциялық өрлеу үрдісі неден көрініс береді?

  • Түркістан және Қазақстан халықтарының ұлттық өзін-өзі билеуге ұмтылысы немен аяқталады?

  • Мұсылман үкіметтері алдарына қандай мақсат қойды?

  • Алашордашылардың алдарына қойған мақсаттары мен нақты әрекеттеріне сипаттама беріңдер.

Жаңа сабақтың жоспары:

  • Кеңес өкіметінң орнауы.

  • Болшевиктердің алғашқы шаралары.

  • Ұлт мәселелерінің қойылуы.

  • Әлеуметтік – экономикалық мәселелерді шешу.

Кеңес жүйесіндегі Қазақстан

Экономикалық жағдайдың нашарлауы

Ұлт мәселесі және ұлт қайраткерлері

Әлеуметтік қозғалыс-тар

Ішкі реформа-лар

ЖЭС, оның қиыншылықтары мен табыстары
















Сабақты бекіту:

  • Қазан төңкерісінің маңызын қалай түсінесіңдер?

  • Қазақстанның түрлі аймақтарында Кеңесөкіметі орнауыныңерекшеліктерін анықтаңдар.

  • Большевиктер қандай әлеуметтік – экономикалық мәселелерді алғашқы кезекте шешуқажет деп есептеді?

  • Ресейдегі социалистік ревалюцияның демакратия орнына диктатура орнатуы, қызыл гвардиалық шабуыл жасауының себептері неде?

Бағалау:

Үйге тапсырма:§5.




Күні:12.10.2016ж

Үйден оқыту

9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Қазіргі дүние жүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: §3. Ұлыбритания, Франция

Сабақтың мақсаты:

  • Бірінші жүние жүзілік соғыс қорытындысының Ұлыбританияға әсерін айта отырып, ағылшын үкіметінің ішкі және сыртқы саясаты, соғыстан кейінгі Англияның экономикасы тақырытпарынан оқушыларға мәлімет беру Францияның соғыстан кейіңнгі әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайына сипаттама беріп, әлеуметтік шиеленістің себебін, Францияның көппартиялық жүйесінің ерекшелігін және экономикалық дағдарыстың ел өміріне әсерін нақты факторлармен ашып көрсету.

  • Француз фашизмі туралы түсінік бере отырып,, оның герман және итальян фашизмінен айырмашылығына талдау және тиісті тиісті қорытынды жасай білуге баулу.

  • Халықтың майданның қалыптасуы туралы әңгімелеп, жүргізген шараларының маңызына тоқталып, ең бастысы, Францияда фашизмнің билеп-төстеуіне тосқауыл болғанын атап, оқушыларды фашизмге, ымырасыздыққа қарсы тәрбиелеу.

Сабақтың міндеттері: Ізденімпаздыққа, тәрбиелеу.

Білімді жеке тұлға қалыптастыру



Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: дәстүрлі

Көрнекілік: карталар (ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы Франция, ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы Еуропа)

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

  • Еуропадағы реваолюциялық қозғалыстардың басталуы қандай жағдайларға байланысты болды және олар соғыстың барысына қалай әсер етті?

  • Австро-Венгрия, Ресей және Осман империяларының құлауы және бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін Еуропада жаңа мемлекеттердің құрылу себептері қандай

  • Неге Кеңестер Германияда, Венгрияда, тағы басқа елдерде тұрақты орныға алмады.

Жаңа сабақтың жоспары:

      1. Бірінші дүниежүзілік соғыс қорытындысының Ұлыбританияға әсері

      2. Ағылшын үкіметінің ішкі және всыртқы саясаты.

    • Дэвид Ллойд Джордж

    • Соғыстан кейінгі Англияның экономикасы

Сабақты бекіту:

  • Ұлыбритания үшін Бірінші дүние жүзілік соғыстың қорытындысы қандай болды?

  • Ллойд Джордж үкіметінің сыртқы саястына талдау жасаңдар.

  • Лейбористер партиясының күшеюі неден көрінді? Олардың үкімет басындағы тәжірибесін сипаттаңдар.

Б.Ү.Ү. кестесі.

Білгенім

Үйренгенім

Үйренгім келеді










Бағалау:

Үйге тапсырма: §3



Күні:26.10.2016ж

Үйден оқыту

9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Қазіргі дүние жүзі тарихы

Дүние жүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: §5. Германия

Сабақтың мақсаты:

  • Германияның 1918-1939 жалдардағы жалпы дамуына сипаттама беріп, 1920 жылдардағы экономикалық және саяси орнығудың қиын да ұзақ болғанын ашып көрсету. 1930 жылдардағы экономикалық тоқыраудың ерекшеліктері мен салдарын нақты факторлармен түсіндіріп, Веймар Республикасының саяси әлсіздігіне оқушылардың назарын аудару. Германияда фашизмнің тууы, үкімет басына келуі және жүргізген ішкі-сыртқы саясатына талдау жасау.

  • Оқушыларды тарихи факторларды талдап, қорытынды жасау, тарихи ұғымдарға анықтама беруге баулу.

  • Германиядағы фашистік диктатура-дүние жүзіндегі азамзатқа сансыз қасірет әкелген Екінші дүниежүзілік соғыстың бірден –бір айыпкері екеніне оқушылардың көзін жеткізу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: дәріс, топтық жұмыс

Көрнекілік: Карта- «ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы Еуропа»

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі



  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

  • Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін мемлекеттің ішкі өмірінің қандай саяси ерекшеліктері болды?

  • 1919-1920 жылдардағы мемлекеттегі әлеуметтік шиеленістің себебі неде?

  • Француз көппартиялық жүйесінің ерекшеліктерін атаңдар

  • Экономикалық тоқырау Францияның әлеуметтік-экономикалық және саяси өміріне қалай әсер етті?

Жаңа сабақтың жоспары:

      1. Веймар Республикасы

      2. Германиядағы экономикалық дағдарыстың ерекшеліктері

      3. Гитлердің өкімет басына келуі

      4. Германия тоталитаризмінің экономикалық жүйесі

      5. Ұлтшыл Германияның сыртқы саясаты

Негізгі оқиғалар:

  • 1925 жылы Ұлттық социолистік неміс жұмышы партиясы құрылды

  • 1930 жылы көктем-Веймар үкіметінің күйреуі

  • 1933 жылдық ортасында мемлекеттегі барлық саяси партиялар таратылды.

  • 1939 жылғы тамызда-Герман-Кеңес келісіміне қол қойылды

  • 1939 жылғы қыркүйекте-Германияның Польшаға шабуылы

Сабақты бекіту:

  • Жалпы тақырыпты бекіту үшін сыныпты үш топқа бөліп, мынадай тапсырмалар беремін.
    Герман фашизмінің француз фашизмінен өзгешелігі




Герман және Француз фашизмдерінің бұқаралық базасының айырмашылығы



Германияда фашистік диктатураны орнатудың сәті түсті, ал Францияла қалай болды?

Бағалау:


Үйге тапсырма: §5.

Күні: 9. 11.2016

Үйден оқыту

9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: Қазақстанда Кеңес билігінің орнауы



Сабақтың мақсаты:

1917 – 20 жылдар аралығындағы ел өміріндегі өзгерістер мен халықтың жағдайы туралы әңгімелеу.



Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: Сұрақ – жауап, баяндау, картамен жұмыс, кестемен жұмыс.

Көрнекілік: карта, сызба

Негізгі ұғымдар: партиялар, большевиктер, эсерлер

Номенклатура: Кеңес үкіметі, Ақпан революциясы

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу.

Сабаққа дайындығын тексеру

Психологиялық дайындығын тексеру


мұғаліммен амандасу. Сабаққа дайындалу.

Білім мен іс керліктерін жан-жақты тексеру кезеңі




Оқушы сұрақтарға жауап береді


Жаңа материалдарды меңгеру кезеңі

Кеңес үкіметінің орнауы жолында кездескен қиыншылықтарды айту.

1917 жыл

1918 жыл

1919 жыл

1920 жыл

Қазан – Перовск

Қараша – Әулиеата

Қараша – Черняев

Желтоқсан – Бөкей о

Желтоқсан – Қостанай


Қаңтар – Ақтөбе

Орынбор

Торғай

Ақмола

Атбасар

Қызылжар

Көкшетау

Павлодар

Ақпан - Семей

Өскемен

Зайсан

Қарқаралы

ШығҚазақстан

Наурыз - Жетісу

Верный









Оқушы тындап, сұрақ қойып отырады.

Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі

• Автономиялар: 1) Түркістан АКСР 2) Қазақ АКСР

• Есімдер: 1)Дутов 2)Анненков 3)Колчак

• Терминдер: 1)Интервенция 2)Азамат соғысы 3) Ақ гвардияшылар 4) Қызыл Армия

• Сандар: * 8 млн * 37 әскер бөлімі * 8 сағат\6 сағаттық жұмыс күні



Сұраққа жауап береді.

Сабақты қорытындылау

Қазақстандағы саяси партиялар мен ағымдар

Саяси партиялар мен ұйымдар

Ақпан революциясы тұсында ұстанған бағыттары мен идеялары

Бағдарламалары мен жиналыс съездері

Төрағалары

мен мүшелері



Алашорда










Большевиктер










Эсерлер










Кадеттер










Мұсылман фракциялары












Оқушы ойы, пікірлесу

Бағалау кезеңі

Сбаққа араласымына байланысты бағалау




Үйге тапсырма беру кезеңі

1917ж революциялар аралығындағы Қазақстан.Буржуазиялық-демократиялық Ақпан ревалюциясы

Күнделікке жазып алу


Күні: 16. 11.2016

Үйден оқыту

9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Дүние жүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: §8. Кеңес одағы

Сабақтың мақсаты:

  • Кеңестік Ресейдің 1918 жылдан Екінші дүниежүзілік соғыс қарсаңына дейінгі жалпы дамуына сипаттама беріп, әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуындағы басты ерекшеліктерді атап көрсету. Оқушыларды кеңес өкіметінің жүргізген ішкі және сыртқы саясатының негізгі мазмұнымен таныстырып, жаңа экономикалық сакясаттың мәнін ашып көрсету.

  • Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру мен елді индустрияландырудағы әкімшіл-әміршіл әдістерін және оның зардаптарын нақты факторлармен түсіндіру. Қоғамдық саяси өмірдегі орныққан тоталитарлық тәртіп қоғамның өмір сүруін тоқтатып, тек жай механизмге айналдырғанын ұғындыру.

Сабақтың түрі: аралса

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік: Карталар- «Кеңес мемлекеті азамат соғысы, шетел соғыс интервенциясы жылдарында», «Кеңес өкіметінің экономикалық дамуы». Т.б.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

  • Австрияның әлеуметтік-экономикалық және саяси құрылымындағы жүргізілген шаралар?

  • Венгрияда авторитарлы өкімет режімінің Германиядағы фашистік тәртіптен қандай ерекшелігі бар?

  • Чехословакияның ел ретіндегі өмір сүруін тоқтату себептері қандай?

Жаңа сабақтың жоспары:

      1. Азамат соғысы және интервенция жылдарында

      2. Азамат соғысы жылдарындағы халық шаруашылығы

      3. Жаңа экономикалық саясат

      4. КСРО-ның құрылуы

      5. КСРО-дағы индустрияландыру саясаты

      6. Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру.

Негізгі оқиғалар:

  • 1918-1920 жылдар-Азамат соғысы

  • 1918-1921 жылдар- «Әскери коммунизм »саясаты енгізілді.

  • 1920 жылы желтоқсанда ГОЭЛРО жоспары бекітілді.

  • 1922 жылы 30 қаңтарда КСРО құрылды.

  • 1924 жылы қаңтарда КСРО Конституциясы бекітілді.

  • 1927 жылы Түркістан-Сібір теміржолы салына бастады. (Түрксіб)

ЖЭС КСРО-ның өнеркәсібінде (1921-1929 жж)

  • Жеке және аралас капиталды ұлғайту.

  • Мемлекеттік кәсіпорындардың дербестігін ұлғайту. Шаруашылық есеп.

  • Еңбекақы төлеудегі теңгермешілікті жою, заттай жалақыны ақшалай жалақымен ауыстыру.

  • Шетел капиталын тарту.

  • Жұмысшылардың күшімен рынокты құру, еріксіз еңбекке тыйым салу.

ЖЭС КСРО-ның ауыл шаруашылығында (1921-1929жж)

  • Салғыртты табиғи салықпен ауыстыру

  • Азықты орталықтан бөлуді жою. Нан және басқа тамақ өнімдерін еркін саудалауға оралу.

  • Жерді жалға алуға және жалдамалы еңбекті пайдалануға шектеулі түрде рұқсат ету.

  • Ауыл шаруашылығы кооперациясын және келісімшарттық жүйені (контракт) дамыту.

ГУЛАК

(ХХ ғасырдың 30-жылдары)




1 мамыр 1930 ж.

1 наурыз 1940 ж.

Түрме және лагерьлер

279

536

Сотталғандар

171 251 адам

1 668 200 адам

Сабақты бекіту:



  • «Әскери коммунизм» саясаты қай жылдары болды?

  • Жаңа экономикалық саясат қай жылы қабылданды?

  • КСРО қай кезде құрылды және оның құрамына қандай республикалар кірді?

  • Ұжымдастырудың қандай зардаптары болды?

Бағалау:

Үйге тапсырма: §8




Сынып

9 «А»

Күн 7.12.2016ж

Исагалиев Ш



Пән

Қазақстан тарихы

Сағат

2

Тақырып


Каталог: uploads -> doc -> 1364
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
1364 -> Уалиева назгуль серикказыевна


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет