Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
|
Дүниежүзі тарихы
|
Бөлім:
|
Француз бұржуазиялықреволюциясының көрінісі
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 7
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
1789-1799 жылдар аралығында Францияда қандай өзгерістер орын алды?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
7.3.2.1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттау;
7.1.2.1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау; 7.1.1.1 «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы» \пролетариат\ ұғымдарын тарихи оқиғаны жан-жақты түсіндіру үшін қолдану
|
Сабақтың мақсаты
|
-Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттау;
- экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау;
- «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы» \пролетариат\ ұғымдарын тарихи оқиғаны жан-жақты түсіндіру үшін қолдану.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
Психологиялық сергіту
Б. Оқушылар бейнемен қамтамасыз етіледі. Олармен төмендегі мәселелерді талқылаңыз:
-Не көрдіңіздер ?
- Неліктен суретші осы лауазымды адамдарды бейнеленген?
-Карикатура нені көрсетеді?
Оқушылардің жауабын талқылағанда, феодалдық қоғамда үш : дворяндар , діни және үшінші (шаруалар, қолөнершілер, саудагерлер) болғанын еске салған жөн. Үшінші сословие неге «жұмысшылар » деп аталды?
Әлеуметтік құрылымның біртіндеп өзгеруін де еске түсіріңіз: буржуазияның тап ретінде пайда болуы және құқықтардың болмауы, олар туралы алдыңғы бөлімдерден біледі.
М.Оқушыларға буржуазиялық революцияның нәтижесі ретінде Франциядағы өзгерістерді қарастыратын сабақты түсіндіріңіз.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
мадақтау
|
Мұғалім презентациясы
|
Жаңа білім
|
Сабақ тақырыбын оқушыларға айтыңыз, оқу мақсаттарын және бағалау критерийлерін талқылаңыз.
Тақырыптың тарихи тұжырымдамасы - «өзгеріс пен сабақтастық»екенін түсіндіріп, талқылыңыз.
Оқушылармен бірге сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарына негізделген зерттеу бағытын қалыптастыру:
1. Буржуазияның 1789-1793 жылдардағы Франциядағы өзгерістерге әсерін анықтау.
1789 жылғы 1793 жылға дейінгі кезеңде негізгі оқиғалардың хронологиясынан қателерді табу үшін оқушылардан сұраңыз. Англиядағы конституциялық монархия, индустриалды революция, ағартушылық, Үндістанды колонизациялау, американдық революция және француз революциясының күнін анықтаңыз.
Олармен осы оқиғалардың өзара байланысын, Франциядағы революцияның болжамды себептерін талқылап, ондағы ішкі жағдайды түсіндіріңіз.
«капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы/ пролетариат» ұғымдарын пайдаланып, Францияның әлеуметтік құрылымы мен қоғамдағы қарама-қайшылықтар туралы әңгіме жасауға оқушылардың жұптарын шақырыңыз. Оқу кезеңінде француз қоғамы туралы ақпаратты тарату, тарату
Терминдердің бірін талқылаңыз, талқылау кезінде басқа жұптар өз жұмысын бағалай алады.
оқушыларға Француз буржуазиялық революциясының себептерін анықтауға, ақпараттық мәтінді қолдануға және жасаған болжамдарға баға беруге ынталандыру
Ағылшын және америкалық буржуазиялық революциялардың себептерін оқушыларға дәптерлеріне жазуды еске түсіріңіз.
Сұрақтарды талқылаңыз:
- революцияның себептері бірдей ме;
- қысқа мерзімді немесе ұзақ мерзімді себептер бойынша ұқсастық бар ма?
Оқушылар революциялық үдерістердің тұрақтылығын , буржуазияның күшеюі олардың құқықтарына қарсы күреске әкелгендігі мен дамыған елдердегі ұзақмерзімді себептердің дәл осыған ұқсастығын ашып көрсетуі маңызды.
М.Ағартушыларының идеяларын және мерзімдік жұмысын еске түсіруді ұсынып, мәселені талқылаңыз:
- Ағартушылық идеясы француз революциясына қалай әсер етуі мүмкін?
Оқушылардың жорамалдарын тыңдап, оларды Француз революциясының ұраны мен Адам мен Азаматтардың құқықтарының Декларациясын қабылдау фактісін біліп алыңыз.оқушыларға революциялық кесте мен алғашқы екі қадамның сипаттамасын ұсыныңыз
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Тапсырманың дескрипторы:
- оқушы осы тұжырымдамаларды француз қоғамындағы қайшылықтарды сипаттау үшін дұрыс тұрғыда пайдалану.
Тапсырманың дескрипторы:
- Оқушы кем дегенде 2 негізгі өзгерістерді дұрыс анықтайды;
- Оқушы осы өзгерістерге кем дегенде 3 себеп анықтайды.
Тапсырма сипаттамасы:
-оқушы кезеңдердің кемінде 2 ерекшелігін дұрыс анықтайды;
Оқушылар революцияның алғашқы екі кезеңге бөлу критерийлерін түсіндіруі керек.
- оқушы кезеңдергебөлуді дұрыс түсіндірді.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Тақырыпты сипаттайтын слайдтар,
оқу мақсаттары, бағалау критерийлері және сабақтың мақсаты
1-қосымша.
Оқиғалардың хронологиясы.
2-қосымша.
Ақпараттық мәтін
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау
Оқушылардың назарын қаншалықты сабақтың мақсатын, оқу мақсатын және бағалау критерийлеріне аударып,оқушылардың өз деңгейлерін бағалауға мүмкіндік беріп, қандай қосымша жұмыс істеу қажеттілігін анықтаңыз
Үйге тапсырма
Оқушыларға революцияның салдарын зерттеуге және өз ойларынша ең маңыздыларын көрсетуге тапсырма беріледі.
Оқушылар революцияның ұранын , Тәуелсіздік декларациясы мен алғашқы екі кезеңнің нәтижесі арасындағы қарым-қатынасты, халыққа еркіндік, тең құқықтар берілгендігін ашыра білу керектігі тапсырылады.
Бейне ресурсты көруге ұсыныс жасалады. Ондағы «біз зұлымдық пен жеңілдіктерді жойдық», «біз ежелгі зұлымдықты жойдық», «біз кішіпейіл адамның теңдігін жарияладық». сөздерін түсіндіру қажеттігі ескертіледі .
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
|
«Ең үздік жауап»
|
Ақпараттық карточка
Видеоресурс.
Якобинцы. Великая Французская революция.
|
Кері байланыс
|
Қиын болды…
Бүгін мен білдім…
Қызықты болды…
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
|
А4, конспект
|