Сабақтың тақырыбы Абай Құнанбайұлы. «Адамның кейбір кездері», «Әбдірахман өлгенде» өлеңдері. Шығарманың тәрбиелік мәні



Дата01.04.2017
өлшемі78,34 Kb.
#12781
түріСабақ
Қысқа мерзімді жоспарлау. Қазақ әдебиеті.

Сыныбы 8 в

Күні 03.12.2013 Өткізген мұғалім: Бекқалиев Амангелді Қабиденұлы

Сабақтың тақырыбы

Абай Құнанбайұлы. «Адамның кейбір кездері», «Әбдірахман өлгенде» өлеңдері. Шығарманың тәрбиелік мәні.

Мақсаты

Өлеңнің мазмұнын меңгерту.Рухани адамгершілік сезімдері қалыптасқан тұлға дамуына ықпал ету.Тіл байлығын дамыту.

Күтілетін нәтижелер

Өлең мағынасын түсіне біледі және шығарманы талдай алады.

Керекті жабдықтар

Оқулық,интерактивті тақта,флипчарт,маркер,түсті бояулар,қарындаш.

Сабақ барысы:

Сабақ

кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Тапсырма мазмұны

Оқушы әрекеті

Бағалау

Кіріспе

5 мин.

Оқушылармен сәлемдесу.Сабақтың тақырыбы,мақсаты таныстырылады

Оқушыларды 3 топқа бөлемін.

Оқушыларға бағалау парақтарын таратамын.



«Мен сенің бойыңнан мына

қасиеттерді көргім келеді..»

(Зерттеушілер,білімді, өнерлі)

Треннингі арқылы топқа бөлу.

Алдын-ала бағалау парақтарын ұсыну.


Оқушылар топқа бөлінеді,топ ережелерін

бекітеді,назар салып тыңдайды.

Өзара критериалды бағалау өлшемдерімен танысады.





Тұсаукесер

10 мин

СТО,АКТ,

Диалогты

оқыту

Әр топтан үй тапсырмасын сұраймын.



Топтық жұмыс I топ (Өнерлі топ) Абай әндерін орындау /білу/. Орындаған әндерің лириканың қай түріне жатады және қандай тәрбиелік мәні бар? /қолдану/

II топ (Зерттеушілер тобы) Абайдың қандай шығармалары бар? «Өлең-сөздің патшасы, сөз сарасы» өлеңінің құрылысы мен мағынасын талдау /Талдау Өлеңдерін жатқа оқу /Қолдану/

III топ (Білімді тобы) Абай кім? /білу/ Оны қазақтың Ұлы ақыны деп неге айтамыз? /талдау/

«Жүрегіңнің түбіне терең бойла,

Мен бір жұмбақ адаммын, оны да ойла.

Соқтықпалы, соқпақсыз жерде өстім, Мыңмен жалғыз алыстым, кінә қойма» өлеңінен үзінді мағынасын талдау.




Жұптасып,топтасып жұмыс істейді,әр оқушы өз ойларын қосады,

бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы көрсетеді.








Негізгі

бөлім

20 минут

Дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазғызу,

тақырып туралы қысқаша

мәлімет беру,назарларын

оқулыққа,тақырыпқа аудару.Постермен жұмыс.




I топ (Өнерлі) «Адамның кейбір кездері».

Өлеңнен біз қандай үлгі

Алуымыз керек ?

«Ызалы жүрек, долы қол,

Улы сия, ащы тіл»-деген эпитеттердің көркемдік мәнін ашыңдар.

/жинақтау/



II топ (Зерттеушілер тобы) «Әбдірахман өлгенде» өлеңі.

Әбдірахман қандай адам болған? Ақынның көңіл күйін анықтаңдар: балаға деген шынайы әке махаббатын қай сөзінен аңғаруға болады?/талдау/



IIІ топ (Білімді) «Әбдірахман өлгенде»

Өлеңде Абай баласының қандай адамгершілік қасиеттерін үлгі етіп отыр? «Талаптың мініп тұлпарын», «тас қияға өрледің» деген бейнелі сөздердің мән-мағынасын қалай түсінесіңдер? Келешек ұрпақ қандай болу керек ? /бағалау/

I деңгей тапсырмалары

Семантикалық карталар




Әр топтағы оқушылар өздеріне берілген тапсырма бойынша постер дайындап корғайды.Оқуында кедергісі бар оқушылар I деңгей тапсырмаларын орындайды.




Қорытынды

10 минут

Бағалау критерийлерімен жұмыстану.

Үй тапсырмасын беру.



Рефлекция жаздыру.

«Абай өлеңдері туралы ойларым» атты тақырыпта шағын шығарма жазу.



Бағалау критерийлері бойынша оқушылар бірін-бірі қалай бағалағанын түсіндіріп береді.

Түрлі стикерлер,

Бағалау


парақтары.


Сабақтың өзіндік талдауы

Сабақ бойынша өзгертулер






Бағалау парағы.



1 оқушынының

аты-жөні

2 оқушынының

аты-жөні

3 оқушынының

аты-жөні

4 оқушынының

аты-жөні

5 оқушынының

аты-жөні

  1. Білу
















Тақырып мазмұнын жартылай біледі. «1» балл;
















Тақырып мазмұнын толықтай біледі,баяндауда қиындықтар бар. «2»балл;
















Тақырып мазмұнын толық біледі,баяндай алады. «3» балл.
















2. Түсіну:
















Тақырыпқа қатысты кейбір тұжырымдарды білмейді. «1» балл.
















Тақырыпқа қатысты тұжырымы бар,бірақ ойын нақты жеткізе алмайды. «2» балл
















Өзіндік тұжырымы бар,ойын сауатты жеткізеді. «3» балл
















3. Қолдану
















Мәтінмен жұмыс жасауда кемшіліктер бар. «1» балл
















Мәтінді талдайды,тәрбиелік мәнін ашуда кедергілер бар «2» балл
















Шығарманың мазмұнын игере отырып, идеясы неде екені бойынша өз пікірін толық айта алады. «3»балл
















Қорытынды: 3-4 ұпай «3» баға, 5-7 ұпай «4» баға, 8-9 ұпай «5» баға

Назар аударыңыздар! Бағалау парақтарына сабақ басталарда аты-жөндеріңізді жазып, кестемен танысып алыңыздар.

Үй тапсырмасы.

Топтық жұмыс.



I топ (Өнерлі топ) Абай әндерін орындау. Орындаған әндерің лириканың қай түріне жатады және қандай тәрбиелік мәні бар?

Жаңа сабақ.

I топ (Өнерлі) «Адамның кейбір кездер» өлеңі.

Өлеңнен біз қандай үлгі алуымыз керек ?

«Ызалы жүрек, долы қол,

Улы сия, ащы тіл»-деген эпитеттердің көркемдік мәнін ашыңдар.

(Постерге өз ойларыңызды тірек сөздер мен суреттер арқылы бейнелеп, қорғау)

Үй тапсырмасы

II топ (Зерттеушілер тобы) Абайдың қандай шығармалары бар? «Өлең-сөздің патшасы, сөз сарасы» өлеңінің құрылысы мен мағынасын талдау. Өлеңдерін жатқа оқу

Жаңа сабақ.

II топ (Зерттеушілер тобы) «Әбдірахман өлгенде» өлеңі.

Әбдірахман қандай адам болған? Ақынның көңіл күйін анықтаңдар: балаға деген шынайы әке махаббатын қай сөзінен аңғаруға болады?



Үй тапсырмасы.

III топ (Білімді тобы) Абай кім? /білу/ Оны қазақтың Ұлы ақыны деп неге айтамыз?

«Жүрегіңнің түбіне терең бойла,

Мен бір жұмбақ адаммын, оны да ойла.

Соқтықпалы, соқпақсыз жерде өстім,

Мыңмен жалғыз алыстым, кінә қойма» өлеңінен үзінді мағынасын талдау.

Жаңа сабақ.

IIІ топ (Білімді) «Әбдірахман өлгенде»өлеңі

Өлеңде Абай баласының қандай адамгершілік қасиеттерін үлгі етіп отыр? «Талаптың мініп тұлпарын», «тас қияға өрледің» деген бейнелі сөздердің мән-мағынасын қалай түсінесіңдер? Келешек ұрпақ қандай болу керек ?



2-3 ұпай «3» баға, 4-6 ұпай «4» баға, 7-8 ұпай «5» баға

Назар аударыңыздар! Бағалау парақтарына сабақ басталарда аты-жөндеріңізді жазып, кестемен танысып алыңыздар.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет