Пəн: Музыка Мектеп: Абылай хан атындағы #4 орта мектеп



бет1/3
Дата29.11.2022
өлшемі63,12 Kb.
#160309
  1   2   3
Байланысты:
4В Музыка 22.11.22


Пəн: Музыка

Мектеп: Абылай хан атындағы #4 орта мектеп

Күні: 22.11.22ж

Мұғалімнің аты-жөні:Бақытжанқызы Жанерке

Сынып: 4

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім

3-бөлім. Мəдени мұра

10-сабақтың тақырыбы

Көне қобыз сарыны

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.1.1.1 – музыкалық көркемдеуіш құралдардың көмегімен əуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау жəне салыстыру;
4.1.3.3 – ауызша жəне жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолдану;
4.2.1.1 – музыкалық-шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну жəне түрлі материалдар мен ресурстар таңдау;
4.3.1.1 – өз шығармашылық жұмысын көрсету жəне бағалай білу, жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Көптеген оқушылар:

  • мəдениет, музыкалық мұра туралы біледі;

  • қобыз үнін ажырата алады жəне құрылымын ұжыммен біргесипаттайды;

Кейбір оқушылар:

  • қобыз үнін ажырата алады, сипаттай алады;

  • мəдениет, музыкалық мұра туралы түсініктерін жеткізе алады.

Бағалау критерийлері

Оқушылар мақсатқа жетті:

  • мəдениет, музыкалық мұра туралы біледі;

  • қобыз үнін ажырата алады;

  • құрылымын ұжыммен бірге сипаттайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • вокалдық, аспаптық бағдарламалық музыканы біледі;

  • музыкалық ұғымдарды, шығармаларды талдау барысында қолданаалады;

  • музыкалық мəдени мұралардың жанрлық ерекшеліктерін сипаттайалады.

Құндылықтарды дарыту

Халық музыкасын тыңдау арқылы мəдени тұлғаларды тəрбиелеу

Пəнаралық
байланыстар

Тарих. Əдебиеттік оқу

Бастапқы білім

Домбыра – асыл мұра

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-əрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(МК, Ұ,О) 1-тапсырма. Талқылау.
Сабақта мəдени мұраларымыздың бірі – қобыз аспабы, оның жасалу технологиясы туралы таныстырылады. Оқулықта ұсынылған мəтін
І. Жақановтың «Ықылас» романынан алынған. Белгілі жазушы, атақты қобызшы, композитор Ықылас Дүкенұлының өмірі мен шығармашылығын бейнелеумен қатар, қобыздың жасалу технологиясын да өте көркем баяндаған. Мəтінді түсініп оқу мақсатында оқушыларға
сөздік те берілді.

Оқулық,
нота хрестоматиясы, үн-бейне хрестоматия
И. Жақановтың
«Ықылас» романы






Мəтін мазмұнын толықтай талдап болғаннан кейін мұғалім қобыздың жасалу тəсілін сипаттаудағы алгоритм түрінде дайындалған сұрақтарды ұсынады:
1. Алтынбек ұста қобыз жасауда қай ағаштың түрін пайдаланған?

  1. Шанақты қалайойған?

  2. Қобыз бетін қай малдың терісіменқаптаған?

  3. Қобыз ішегі қалайжасалған?

  4. Дыбысты шығару үшін шанақ пен ішектің арасында не орналасады?

  5. Ысқышты неденжасаған?

  6. Ықыластың түсіне енген Қорқыт туралы не білесің? Оқулықта Қорқыт туралы қысқаша мəлімет беріліп, оның есімі ЮНЕСКО-ның мəдени мұралар тізіміне енгендігі айтылған.

ЮНЕСКО – Біріккен ұлттар ұйымының білім, ғылым, мəдениет мəселелері жөніндегі халықаралық,
үкіметаралық ұйымы.




Сабақтың ортасы



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет