Сабақтың тақырыбы: Екі таңбалы cанға бөлудің жазбаша тәсілдері Сабақтың мақсаты



Дата29.09.2019
өлшемі27,63 Kb.
#48970
түріСабақ
Байланысты:
14.01.14 матем

Пәні: Математика Күні: 14.01.15

Сабақтың тақырыбы: Екі таңбалы cанға бөлудің жазбаша тәсілдері

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік. Оқушыларға екі таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілдерін тиянақтауға, теңдеу құрастырып шешімін табуға үйретуге мүмкіндік жасау;
2. Дамытушылық. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
3. Тәрбиелік. Дәптермен жұмыс жасау барысында тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: баяндау, түсіндіру,сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекілігі: карточкалар, кестелер, бор, тақта.

Сабақтың барысы

I.Ұйымдастыру.

-Сәлемдесу.

-Оқушыларды тексеру.
III.Үй тапсырмасын тексеру.

Ауызша тапсырмаға №1, №3 жаттығуларды қосыңыз.


Екі таңбалы санға бөлуге дайындау үшін математикалық дик­тант алып, артынша тексеріңіз:
630:90, 60:12, 72:12, 45:15, 25•10, 510 : 17, 770 : 110, 36 : 12, 7•14, 37 • 0, 54 : 17, 45 : 3, 24 : 2.

Содан соң тақтаға көп таңбалы санды бір таңбалы санға бөлуге 1-2 мысал шығарып, түсіндіріңіз.

II.Тірек білімін, білік дағдыларын жетілдіру. 
Сабақтың тақырыбын хабарлау.

Сендер осы тапсырманы орындағаннан кейін сабақтың тақырыбын білетін боласыңдар. 500-ден берілген сандарды кезекпен азайтыңдар. Айырмаларды табыңдар және оларды кему ретіне қарай орналастырыңдар.




Тақтада:


Ө


392


Л


333


Б


492


У


261


Сабақтың тақырыбы - екі таңбалы санға бөлу.


Жаңа материалмен танысу.

Мысалға қараңыз: 624 : 78

- Сендер қандай сандарға бөлуді білесіңдер? (Бір таңбалы сандарға). Сендердің білімдеріңді пайдаланып көрелік. Бөліндіні оңай табу үшін әр санды 10-ға бөлеміз, мысал: 62 : 7. Бөлудің алдында бірінші толымсыз бөлінгіш пен бөліндідегі цифр санын анықтап ал. Бөліндіге қандай сан алдық? (8). Бұл - үлгі ретінде алынған сан, оны бірден бөліндіге жазуға болмайды. Алдымен тексеріп аламыз (78 • 8 = 624). Ендеше бұл цифр сәйкес келеді. Енді оны бөліндіге жазамыз.

- Оқулықтағы жаңа тақырыпқа берілген түсіндірмені қарап шығайық (№2а). Бөлу алгоритмін оқып шығып, есте сақтаңдар. 

Алғашқы бекіту.

№2 (ә) есеп тақтада жан-жақты түсіндіріле отырып орындалады. Оқушылар бөлуге берілген мысалды шешеді және тексереді.

- Бұл мысалдарды қалай тексереміз? (Көбейтеміз)

Өткен материалмен жұмыс.

№5 есептің (екі айырма бойынша белгісіз санды табу) а) бөлімін сынып болып талдау.


  1. 9 600 - 6 400 = 3 200 (кг) - айырма.


  2. 3 200 : 80 = 40 (кг) - 1 қаптың массасы.


  3. 6 400 : 40 = 170 (қап) - картоп.


  4. 9 600 : 40 = 240 (қап) - сәбіз.




(ә) бөлімін өз беттерінше орындайды. Тақтаға қысқартуларды жазып көрсетуге болады - тг/сағ (сағатына неше теңге төленетіні - сағат бойынша төленетін ақы).

№8 есепті Шығарғанда (ұзындығы 500 м пойыз сағатына 60 км жылдамдықпең жүріп келе жатса, үзындығы 500 м тоннельден қанша уақытта өтеді? Есепті шығару үшін жылдамдықты м/мин-қа ауыстыру).

Шешуі: 60 км : 60 мин = 1 км/мин немесе 1 000 м/мин. Ендеше 500 метр тоннельді жарты минутта жүріп өтеді. 

Өзіндік жұмыс.

№6 тапсырма бойынша есеп құрастыруға арналған тапсыр­ма беріңіз. Жұмысты жеке-жеке немесе топқа бөлініп орындауға болады. 

№7 тапсырма бойынша мысалдар шығарудан жарыс ұйымдастыру.

Үй жұмысы. №6 (екі есеп). Шығармашылық деңгейге арналған тапсырма: «Білім сандығына» есептер дайындау (параққа өзіңің шығармашылық сұрағыңды жаз немесе мысалдар келтір).

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет