Сабақтың тақырыбы: Әр құсқа өз тұмсығы қажет. Сабақтың мақсаты



бет1/4
Дата17.02.2017
өлшемі2,91 Mb.
#9581
түріСабақ
  1   2   3   4



Жанпейісова Айқын Өтежанқызы

Шона Смаханұлы атындағы

№62 гимназияның

бастауыш сынып мұғалімі

Қазақстан Республикасынының құрметті қызметкері атағының иегері



Дүниетану

2-сынып

Сабақтың тақырыбы: Әр құсқа өз тұмсығы қажет.

Сабақтың мақсаты:

А) Білімділік: Бейімділік – құстардың тұмсығы қорғануы мен қоректену тіршілігін сақтауға көмектесетін қажет екені туралы оқушы түсінігін тереңдету.

Б)Дамытушылық: Оқушының өзінде бар білімді құстарды сипаттау арқылы жаңа білімді алуға қолдана білу дағдыларын жетілдіріп дамыту.

В) Тәрбиелік: табиғатты білуге сүюге, оны қорғай білуге тәрбиелеу.

1) Сабақтың түрі: сын тұрғысынан ойлау

2) Сабақтың ұйымдастыру түрі:түсінгенін айтып, сын тұрғысынан ойлау сабағы

3) Сабақтың көрнекілігі: Оқулықтағы суреттер және компьютер.

Сабақтың өту барысы:


  1. Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық дайындық жүргізу. Оқушылардың көңілін сабаққа аудару.

  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Оқушылардың үй тапсырмасын орындауларын тексеру. Іс–әрекеттегі кемшіліктерді анықтау.

Табиғат жағдайы жер бетінің барлық бетінде бірдей емес. Сондықтан жануарлар тіршілігіне бейімділік қажет.



  • Жануарлар қайда тіршілік етеді?

  • Суда, ауада, жер бетінде, топырақ арасында тіршілік етеді.

  • Олар қалай бөлінеді?

  • Олардың бір-біріне ұқсастығы, түрлеріне, ерекшеліктеріне қарай бірнеше топқа бөлінеді.

  • Бүркеніш рең , қорғаныш рең, сақтандырғыш рең дегенді қалай түсінесіңдер?

  • Бүркеніш рең – көбелек, көкшегіртке өсімдік гүлінің, бұтағының түрін бүркеніп қорғанады.

  • Қорғаныш рең – дене пішіні қанқыздан аумайтын тарақан бар ол өзінің түрін қанқызға ұқсатып қорғанды.

  • Сақтандырғыш рең – денесінде улы немесе күйдіргіш заты бар бунақденелілерді басқа жануарлар жемейді. Сондықтан олар түстерін ашық, ашық көзге көріне береді. Оларды алыстан байқаса да шоқып жемейді.

  • Бунақденелілермен қоректенетін жануарлар өте көп.(құстар, балықтар, жорғалаушылар, қосмекенділер, сүтқоректілер) Сондықтан бунақденелілер жауынан алуан түрлі бейімділікпен қорғануға әрекет жасайды.

  • Жануарлардың бейімділігі дегеніміз не?

  • Жануарларға бейімділік тіршілігін сақтауға , жемтігін аулауға, ашықпауға, жыртқыштан құтылуға көмектесетін қасиет. Бейімділік жануарлардың сыртқы түрінде, түсінде, жекеленген мүшелеріндегі құрылысында көрінеді.

  • Аңдар неге жуынады?

  • Аңдар жуыну арқылы үстінің кірін, үстіне жұғып қалған тамақтың қалдығын тазалап қана қоймай, денесінен шығып тұрған иісті де жояды. Мұның маңызы өте зор. Себебі мысық, жолбарыс сияқты аңдар жемін аңдып отырып жейтіндіктен, олардың иісін жемі сезіп қойса қашып ұстатпай кетеді.



  1. Оқушының субъекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі:

І. Қызығушылықты ояту:

  • Балалар бейімділік құстарға қандай қажеттілігі бар екніне тоқталайық. Ө.Тұрманжановтың «Құстар біздің досымыз» өлеңін оқу:

Ей, балалар, балалар!

Аман болсын аналар!

Құстарда да ана бар,

Құстарда да бала бар.

Кім сүймейді баласын?! демекші,

  • Құстардың бейімділігі жайында ізденейік.

  1. «Топтастыру» стратегиясы бойынша құстарға сипаттама беріп көрейік.

Ұшады

пайдасын тигізеді құстар жұмыртқасы арқылы балапан ашады

табиғаттың сәні жыртқышы болады

жыртқыш құсты жемейді

  1. Жаңа сабақты оқып білу кезеңі:

ІІ. Мағынаны тану:

Компьютер арқылы «Табиғат көркі» стратегиясы бойынша көрініс көріп, тамашалайды, экраннан құстың тұмсықтарының әр түрлі болатыны және олардың ерекшеліктері туралы бейнелер көру.




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет