Сабақтың тақырыбы: Халықтық саз өнерінің тағлымы Педагог: ДжумадиллаеваД. Курс



бет1/2
Дата14.02.2023
өлшемі31,02 Kb.
#168716
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
Халықтық саз өнерінің тағлымы


Онлайн сабақтың жоспары (синхронды оқыту) №



Пән:

Этнопедагогика

Сабақтың тақырыбы:

Халықтық саз өнерінің тағлымы

Педагог:

ДжумадиллаеваД.

Курс:

4

Тобы:

ДШБ 19-9
















Сабақтың өткізілетін күні:

13.02.2023













Сабақтаң түрі.

Онлайн сабақ

Сабақтың мақсаты:

Халық педагогикасындағы саз өнерінің маңызын түсіндіру, өздігімен жаңа тақырып бойынша ойын бекітугі дағдыландыру; танымдық белсенділіктерін жоғарлату, пед.технология элементтерін тиімді қолдануды үйрету.

Оқу-әдістемелік құралдар, әдебиеттер:

1. Ж.Қоянбаев «Педагогика», Ш.Құрманалина «Педагогика», 2. А.Жайтапова «Әдіскер қызметінің мазмұны білім беруді жаңарту»,
3. Ж.Уанов «Дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесі»

Техникалық құралдар, материалдар:

Лекциялар, ноутбук, смартнейшн порталы

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері




1. Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Whatsapp желісінде студенттерді сабаққа тарту

3. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі. Практикалық/зертханалық жұмысты орындау кезеңі

Жастайынан ұлттық саз өнері құралдарын естіп, біліп тану баланың ой-өрсін, ойлау қабілетін тереңдетіп отырады. Осындай құнды пікірлерді ғалымның көптеген мақалаларынан байқауға болады. Бірақ ғалым білім негіздерінің, соның ішінде саз өнерін ана тілі арқылы меңгерілетінін айта келе: «Ана тілін жақсы меңгеріп алмай тұрып өзге пәндерге түсіну мүмкін емес.

4. Үй тапсырмасы туралы ақпараттандыру кезеңі

Халықтық саз өнерінің тағлымы

Бөлім меңгерушісі:


Педагог:


Республика Президенті Н.Назарбаев еліміздің шығармашылық зиялы қауымының танымал өкілдерімен кездесуінде (17.03.1998 ж): «…Елдің экономикалық мүдделерінің дұрыс шешілуі үшін де алыс-жақындағы мемлекеттердің бізді танығаны, мойындағаны керек. Ал, осынау дүбірлі дүниеде өзіңді мойындатудың сенімді жолы-тағылымды тарихын, озық ғылымның, мәдениетің»,- деп сөйлей келе, «…Біз өз тарихымызды өзгелер тұрмақ өзімізге де толық таныта алмай келе жатқан халықпыз…» Бұл- әрбір азамат туған елінің, туған халқының тарихы ешкімнен де олқы еместігін түсінсін деген сөз. Бұл әрбір азамат тарих қойнауына ойша тереңдеу арқылы өзінің ата-бабалары қалдырған осындай кең-байтақ өңірдің лайықты мұрагері болуға ұмтылсын деген сөз… Түптеп келгенде біз осыны мақсат етеміз,- деп зиялы қауымның, әсіресе педагогтардың назарын аударды. Осыған орай бүгінгі күні педагогика ғылымында ұлттық жетістіктер арқылы тәрбиелеудің жалпы айтқанда қазіргі жарық көріп жатқан материалдардағы өткен ұрпақтардың бай тарихы мен мәдениетіне тереңірек жан-жақты көз жіберсек, байқалатыны – ақиқат-ұлттық дүниетаным ізгілікті мүдделерді қажеттіліктер мен мақсаттарды қалыптастыруға барынша ықпал етіп, әлеуметтік өркениетке жету мен халықтың материалдық және рухани құндылық қатынастарын жасауда қозғаушы күш болатындығы. Ең маңыздысы, жаңа қоғамдық қатынастарды, жаңа сана-сезімді қалыптастырудың күрделі кезеңінде ұлттық дүниетанымдық көзқарасты ар-намыс тұрғысында қайратты жігермен, қажырлы еңбекпен іс жүзінде пайдалана білген жөн. Мұның ұлттық сана-сезім мен идеологияны қалыптастыруға, халықтың тарихын, мәдениетін, әдет-ғұрпын, өнерін, салт-дәстүрін, ана тілін дамытуға және жастардың бойына отаншылдық сезіммен ұлттық ар-намысты қоюға ықпалы айрықша. Солардыңқатарындабізқарастырыпотырған саз өнері.


Жасұрпаққатәрбиеберудеұлттықөнерітуралысоныңішіндеқазақтың саз өнерітуралыжурналдыңбеттеріндеерекшежазылды. Г.Карашевмұғалімнегізгітұлғаекендігінәркезайтыпотырған. Олмұғалімгеқойылатынталап-тілеккеоқыту, үйрету, тәрбиелеуісінежеңіл-желпіқарамайоған аса жауаптылық пен тиянақтылықкерекекенінескертеді. Осы кезеңдеөзініңтәлімдікқолтаңбасыменжұртқатанылабастағанағартушылықпендіноқуыныңкелесібірбілгірі – МұхаметсәлімКәшімов (1884-1934ж) еді. Ол «Әдеп» (1907), «Сабақ» (1907), «Насихатқазақия» (1908), «Ақылкітабы» (1908) т.б. жарықкөргенеңбектеріндеқазақбалаларынаоқу-білім, тәлім-тәрбиетазалық, мәдениет, әсіреседүниетаныммәселелерініңтөңірегіндекөптегенақыл-кеңес, өнегелітағлымдарұсынады. Ағартушыұлттықсалт-дәстүрге, соныңішіндеқазақтың саз өнергенегіздеуқажеттігін, мұныимандылық пен адамгершіліктің сан алуанкөріністеріменұдайыұштастырыпотыруғаерекшемәнбереді.
ҚазақхалқыныңағартушысыСпандиярКөбеевҚазантөңкерісінедейін-ақшәкірттергедәрісбережүріп, ауылмектептерінеарналғанбірнешеоқуқұралдарынжазды. ОлЫбырайАлтынсариндәстүрімен «Үлгілітәржімә» аттыоқуқұралынқұрастырды. 1912 жылыжарықкөрген «Үлгілі бала» аттыбасылымдақазақтың бай ауызәдебиетіненсұрыпталыпалынғанматериалдаререкшеназараудартады. БұлжөніндеС.Көбеевбылайдепжазған: «Хрестоматиянықұрастырғанда, негізгіойлағанмақсат, көздегеннысан – жасұрпақтыөнер-білімге, әдептілікке, адамгершіліккетәрбиелеуеді. Мұндағыәрбірөлеңнің, әңгіменіңмазмұныоқушылардыөнер-білімгешақыру, шыншылболуғаүндеу, жетім-жесірлерді, нашарлардыаяу, қайырымсызбалалардыәшкерелеу, солсияқтыәлеуметтіктеңдіктінасихаттауеді».
С.Көбеевтіңшығармашылығындаоқушылардыңдүниетанымынқалыптастырутуралыкөпайтылған.
Орта буынсыныпоқушыларыныңбіліміндамытуға, соныменбіргеұлттықдүниетанымынқалыптастыруғаерекшекөңілбөлгенАхметБайтұрсыновболды. Ғалымқазақбастауышмектептеріндеқандайпәндероқытылукерекдегенгеарнайытоқталып, олпәндердіоқу, жазу, дін, ұлттілі, ұлттарихы, жаратылысосылардыңқатарындақазақтың саз өнеріболуыкерекекендігіннақтылапкөрсетті. Ұлттық саз өнеріқұралдарыментарих, әдебиетсабақтарындадәстүргеайналғанқолданбалыөнерінәріқарайдамытқанжөн. Бұлсабақтарғаеңәуеліәдістемеденхабардароқытабілетінмұғалім, керекқұралдарқолайлыһәмсайлыболуықажет-депғалымойынтүйіндейді.
Қазақтыңсалт-дәстүрінсақтау, «қайсыбір» ырымдардыбұлжытпайорындапотыруХалелДосмұхамедовтың (1883-1937) шығармашылықеңбектеріндеорынтауыптұр. Досмұхамедовжасаған психология, физиология пәндерінебайланыстыкөптегентерминдікатауларытөлтіліміздіңсөздікқорынажиырмасыншыжылдардыңөзінде-ақіріктеп ала білгенібастауышмектепоқушыларыныңпсихологиялықерекшеліктерінбайқатады. Осыныңнегізіндетәрбиежүйесідұрысқұрастыруғамүмкіндіктуады. ХалелДосмұхамедовқазақжоғарыпедогогикаинститутындаөзініңлекцияларындахалықтықпедагогиканыңкейбірмәселелерінсөзетіп, баланың даму үрдісіндегі саз өнерінің аса маңыздылғынайтқан. Сонымен, ғалымның педагогика, психология саласындажазғанғылымиеңбектернінің де болуыықтимал. Өкінішкеорайбұларбізгеәлікүнгедейінжетпейотыр.
Мектепоқушыларыныңоқыту, тәрбиемәселелерінеарнайыкөңілаударғанқазақәйелдерініңарасынанәлеуметөміріндеалғашкөрінгенкісініңбірі – НазипаҚұлжановаболды. Ғалым 20-жылдардың өзінде-ақбастауышсыныпжәнемектепкедейінгібалалардыңпсихологиялықерекшеліктерініңбайланысынанықтап, дүниетанымыныңқалыптасуынжүйеледі. Солкезденбастапжасбалаларпедогогикасыныңіргетасықаланабасталынды. Құлжанованыңеңбектеріндекөшпеліқазақелініңөмірі, тұрмыстакеңіненқолданылатынқолөнерініңзаттары, олардыңтәрбиелікмәніайқынбайқалады.
Ұзақжылдарбойы «ұлтшылдық» әдебиеттіңөкілідегенайыптағылып, жазықсызжапашеккенқазақәдебиеті мен мәдениетініңкөрнектіқайраткерлерініңбіріЖүсіпбекАймауытовжазушылығыменқосатопарлығындатұңғыш педагогика, психология, көркемөнерғылымдарысаласындақаламтартып, құнды-құндығылыми-зерттеуеңбектерінжазумен, бірнешеоқулықтар мен оқуқұралдарының авторы болуымендараланғанірітұлға. Ж. Аймауытовбаланың 

Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет