Сабақтың тақырыбы Жәрмеңке саудасының дамуы. Зерттеу сұрағы: Қазақстанда неліктен жәрмеңке саудасы дамыды?



Дата15.01.2022
өлшемі19,86 Kb.
#112039
түріСабақ
Байланысты:
TylGwnb387vUQobJypj92h6BRwgHQjDKJ305Vdio (1)


Қысқа мерзімді жоспар

     

Бөлім:

7.3Қазақстан Ресей империясының құрамында


Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жәрмеңке саудасының дамуы.

Зерттеу сұрағы: Қазақстанда неліктен жәрмеңке саудасы дамыды?



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.4.2.2 сауда қатынастарына жәрмеңкелердің әкелген өзгерістерін анықтау

Сабақтың мақсаты

XIXғ Қазақстандағы жәрмеңкенің қоғамдағы қызметі мен маңызын

талдайды


Бағалау

критерийлері


Синтез- Жәрмеңкелердің қазақ қоғамындағы орнын көрсетеді;
Бағалау- XIXғ жәрмеңкені бүгінгі күнгі жәрмеңкемен салыстыра бағалайды

Тілдік мақсаттар


Оқылым дағдысы- мәтін мазмұнын талдау барысында тыңдайды;

Айтылым дағдысы-бейнематериал мазмұнына қатысты сұрақтарға жауап береді;

Жазылым дағдысы- жазба тапсырмаларын орындайды
Пәнге қатысты лексика мен терминология

Жәрмеңке, айырбас саудасы, қамба қоймалар


Диалог пен жазылымға пайдалы сөз тіркестері:

Қазақстанда жармеңкелер пайда болған аймақтар, мыналар ...

Жәрмеңкелік сауданың ерекшелігі...

Қазақтар .... өздері қажет еткен тауарларды айырбастады

Ал саудагерлерден ..., ..., ... тауарлары алды.

Бұл оқиғамаңызды/айтарлықтай маңызды болды, өйткені

Жәрмеңкелік сауданың қазақ қоғамындағы саяси/экономикалық/ әлеуметтік/ мәдени/ маңызымыналар ...


Құндылықтарды дарыту


Жауапкершілік пен ынтымақтастық орта құру, өз ойын өзгелермен бөлісу, өзгенің де ойын тыңдай білу

Пәнаралық байланыстар


Дүниежүзі тарихы, әдебиет және география пәндерімен байланыс картамен жұмыс және мазмұнды талдау барысында жүзеге асады

Бастапқы білім


XIXғ ғасырдағы Қазақстанның Ресеймен, Қытаймен, Орта Азия хандықтарымен экономикалық-сауда қатынастары туралы біледі

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Ой қозғау

- ХІХ ғ. Қазақстан жәрмеңке саудасында қай елдермен қарым қатынасқа түсті?

-Қазақтар шеттен келген саудагерлерден қандай тауар алып тұрды?

-Сауданың мемлекеттер арасындағы байланысты нығайтудағы ролі қандай?

Сабақтың тақырыбыоқу мақсаттары мен бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады


Оқушылар суретпен танысып,сұрақтарға жауап береді

мадақтау

Мұғалім презентациясы

Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін)

3-том. – Алматы, 2010.


Жаңа сабақ

Мәтінмен жұмыс

Зерттеу мен талдау

1-тапсырма

  1. Ресейдің Қазақстан арқылы Қытаймен сауда қатынасы туралы келісімі;

  2. Халықаралық саудада қазақтардың делдалдық қызметі;

  3. Отаршылдық сипаттың қазақ-орыс сауда қатынастарында көрінісі

Дескрипторы:

Халықаралық келісімніңпайда болу тарихын түсіндіріп,келісімнің кемінде 2 шартын көрсетеді;

Халықаралық саудада қазақ саудагерлерінің делдалдық қызмет атқаруда басты тұлға болуының кемінде 2 себебін көрсетеді;

Қазақ-орыс сауда қатынастарындағы орын алған отаршылдық сипаттың кемінде 2 белгісін көрсетеді


2-тапсырма

Салыстыру кестесі

Бұрынғы жәрмеңке

Қазіргі жәрмеңке







Дескриптор:

-Жауап құрылымын сауатты құрайды;

-Дәйекпен дәлелдеп, жауапты дұрыс береді


Мәтінмен жұмыс жасайды

оқушылар алдыменақпаратты оқып, мазмұнын талқылап, зерттейді


Суреттер бойынша тапсырма орындайды

Кестемен жұмыс






Ақпараттық мәтін

Оқулық


Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т.

8 сынып. Қазақстантарихы., Атамұра, 2012 ж.

кесте


Қорытынды

Кері байланыс

Сабақ соңында оқушылар не білгенін және не түсініксіз қалғаны туралы рефлексия өткізеді (2 минут)



Тақырыпты меңгергенін анықтау

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

кесте

Оқу тапсырмасы

Жәрмеңке саудасының дамуы.

Зерттеу сұрағы: Қазақстанда неліктен жәрмеңке саудасы дамыды?













Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет