Сабақтың тақырыбы: Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері



бет1/3
Дата04.06.2022
өлшемі1,82 Mb.
#145964
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
ҚМЖ тербеліс
Шаруа қожалығын ашудың бизнес жоспары, сор10кл2чет, құқық негіздері (копия), 07.12.22ОКТЕ каз (копия), журек микропрепарат (копия), Бөж, ойындар, dimashvx¿

Тарау:

5-тарау: Тербелістер және толқындар

Педагогтың аты-жөні:

Абдусаматов Нұрсұлтан

Күн:

21.06.2022

Сынып: 9 “А”

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:




Сабақтың мақсаты:

  • Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері жайлы мағлұмат беру

  • Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістерін күнделікті тұрмыста және формулаларын есептер шығаруда қолдана білуге үйрету

  • Бірін-бірі бағалауға баулу

Күтілетін нәриже:

  • Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері жайлы мағлұмат алады

  • Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістерін күнделікті тұрмыста және формулаларын есептер шығаруда қолдана білуге үйренеді

  • Бірін-бірі бағалай алатын болады

Бағалау критериі




  • -Маятниктердің тербелістері жайлы физикалық мағынасын түсінеді

  • -Тербелістерін параметрлер жолдарын талдап, болжай алады.

  • - Математикалық және серіппелі маятниктердің тербеліс формулаларын есеп шығаруда қолдана алады

Пән аралық
байланыс





Сабақтың кезеңі

Педагогтың іс-әрекеті:

Оқушының іс-әрекетті

Дискриптор (Бағалау:)

Ресурстар:

І.Ұйымдастыру (2 минут)
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (6 минут)



    1. Сәлемдесу

    2. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу

    3. Түгелдеу

Топқа үлестірмел суреттерә (жүк,жіп,штатив) қиындыларын. Сол суреттерді таңдау арқылы сыныпты топқа бөлемін
1 топ Жүк
2 топ Жіп
3 топ Штатив



Бағалау өлшемдері

Көш
басшы

Хатшы

Баяндамашы

Уақыт сақшысы

1

Тақырыптың ашылуына үлес қосу













2

Міндетін атқару













3

Топтық жұмысқа атсалысуы















  1. Тербелмелі қозғалыс кезінде дененің кинетикалық энергиясы қай жағдайда ең үлкен мәнге ие болады?

  2. Серіппеге бекітілген дененің потенциалдық энергиясы қай жағдайда ең үлкен мәнге ие болады?

  3. Тербеліп тұрған дене траекторясының кез келген нүктесіндегі толық энергия неге тең?


Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Құрал-жабдықтарын алып сабаққа дайындалады.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп отырады.



Оқушылар алдынғы өткен тақырыпты еске түсіреді.


Алдынғы сабақ Тербелістер кезіндегі энергияның түрленуі: сабағында өтілген Тербеліп тұрған дене траекторясының кез келген нүктесіндегі толық энергия, Серіппеге бекітілген дененің потенциалдық энергиясы. т,б еске түсіріп білімін толықтырады.





Слай 2

Слад 3




Сабақ ортасы: 10 мин

Білу:
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру
Тербелмелі процестер жүзеге асатын құрылғыларды тербелмелі жүйелер деп атайды. Осындай жүйелердің қарапайым түрі—математикалық маятниктің тербелісін қарастырайық. Математикалық маятник деп созылмайтын салмақсыз жіңішке ұзын жіпке ілінген кішкентай ауыр шарды айтады.



1656ж. Х.Гюйгенс осы идеяны жүзеге асырып, алғаш рет маятникті сағат құрастырып шығарды.
Маятникті сағаттар
Маятник (ұзынша салмасы бар ұзын шыбықша) бірқалыпты тербеледі. Яғни, оның әр тербелісі бірдей уақыт аралығында қайталанады. Маятниксіз сағаттар күніне уақыттан

15 минут артта қалып, немесе озып кете беретін. Ал қазіргі маятникті сағаттардың дәл уақыттан ауытқуы бір секундтан аспайды. Маятник сағаттың жүрісін реттеп отырады.Бұған қоса, сағаттың барлығында да энергия көзі болып табылатын ең қажетті бөлшек болуға тиіс.
бекiткен серіппе, серпiмдiлiк коэффициентi k (қаттылықпен), мен массасы m жүгi болатын механикалық жүйе.



Математикалық маятниктің жібінің ұзындығы мына өрнек арқылы есептеледі:

Серіппелі маятник - серіппенің серпімділік күшінің әсерінен түзу сызықты тербеліс жасайтын дене[1];


Оқушылар жаңа сабақты түсіндіру барысында мұғалімді мұқият тыңдап керекті мәліметтерді дәптерлеріне жазып отырады.

Оқушылар бұл бөлімде математикалық маятниктің не екенің оны дандай жағдайда не үшін қолданатынын білетін болады.

Слайд 4


Слайд 5

Слад 6


Сабақ ортасы: 10 мин



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет