Қарағанды облысы Балқаш қаласының жалпы білім беретін №9 қазақ орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Шакирова Дина Караевна



бет1/5
Дата29.06.2017
өлшемі0,75 Mb.
#20606
түріСабақ
  1   2   3   4   5



Қарағанды облысы Балқаш қаласының жалпы білім беретін №9 қазақ орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Шакирова Дина Караевна


Дүниетану Сынып: 2 «А»

Тақырыбы:

Су еріткіш. Суда ерімейтін заттар.

Мақсаты:

Судың қасиетін анықтай отырып, түрлі тәжірибелер жасап суда еритін, ерімейтін заттарды анықтап, дәлелдей білуге үйрету. Тапсырманы орындай отырып, ойын еркін жеткізіп, дәлелдей білуге қалыптастыру. Су жайлы мақалдар, тыйым сөздердің мағынасын түсіне білуге үйрету.

Күтілетін нәтиже

Берілген заттармен тәжірибе жасап, дәлелдей алады. Ойын ашық еркін жеткізуге үйренеді.

Қолданылған модульдер

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер; СТО; ОүОБ; Оқушының жас ерекшелігіне қарай оқыту; АКТ пайдалану;

Стратегиялар

Топқа бөліну, кластер,

Ресурстар

Тәжірибеге керекті: ыдыстар, тұз, қант, лимон; құм, суреттер, слайд,

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы әрекеттер

Ресурстар

Кіріспе.

Психологиялық ахуал.

Оқушылардың назарын аудару. Оқу-құралын түгендеу.

Дөңгеленіп тұрады. Дүниетану пәні болғандықтан ауа райымен байланыстырып, тілектер айтады. Қардай аппақ бол, көңілің ашық болсын;

Топқа бөліну: ағаш, қар, бұлт, жаңбыр. (әр топ өзі туралы мәлімет айтады)





Ой шақыру. Қызығушылықты ояту.

Жұмбақ шешу:

1.Жылт-жылт етеді,

Жылғадан өтеді. (су)

2. Отқа жанбас, суға батпас (мұз)

3.Көзге көрінгенімен қолға ілінбейді. (бу)

4. Ақ көрпесін тұйықтап,
Қыстай жатыр ұйықтап. (қар)
5. Тілі былдыр,
Үні сылдыр (жаңбыр)
6. Дәмі де жоқ, түсі де жоқ,
Пайдаланбас кісі де жоқ (су)
«Кластер» әдісі:
Су


Өткенді қайталау.

Судың 3 күйі: сұйық, бу, қатты. (туралы айтып, ой бөліседі)



Судың күйлері туралы слайд көрсетемін.

Семантикалық карта



Судың күйлері

бұршақ

жаңбыр

мұз

бұлт

бұлақ

тұман

шық

сұйық






















қатты






















Газ күйінде























«Релакс» видео көрсету.

Судың пайдасы туралы айтып өткенді қорытындылаймыз.



Жұмбақтар жазылған плакат

Слайд «СУ»

Слайд, кесте


Видео

Сергіту сәті

«Австралиялық жаңбыр» қимылмен көрсету.


Қимыл әрекетпен жасап, жаңбырдың даусын шығарады.

Мағынанытану

Мұғалім мына тәжірибені көрсетеді: таза суды шынының үстіне тамызамыз. Оның астына майшаммен қыздырамыз. Су буға айналып, ұшып кетті. Ал шыныда ақшыл дақ қалады. Ол не? (барлық әркет көрсетіледі)

Топтық жұмыс: суда еритін және ерімейтін заттар беріледі. Соған тәжірибе жасап, анықтайды.

І-ІІ топ: тұз, ұнды суға салып араластырып, суда еритін, ерімейтінін дәлелдеп айтады.

ІІІ-ІҮ топ: қант, сүт суға салып араластырып, суда еритін, ерімейтінін дәлелдеп айтады.

Ү-ҮІ топ: құм, мұз суға салып араластырып, суда еритін, ерімейтінін дәлелдеп айтады.

Тәжірибеге қажетті стакан, қант, тұз, құм, мұз, ұн, сүт, су.



Сергіту сәті

Сұрақтарға жауап беріп көр:

  • Суға қай кезде қолды кесіп алуға болады?

  • Қандай суды «ауызсу» дейді?

  • Екі түйе өзеннен өтіп барады. Біреуінде тұз, екіншісінде мақта теңгерілген. Қай түйе судан тез өтеді? Неге?

Су туралы қызықты мәліметтер:

  • Қызанақ 90 пайыз судан тұрады.

  • Жыл сайын төрт миллион адам судан тарайтын аурулардан қайтыс болады.

  • Бір көлік машинасын жасап шығару үшін 177 литр су шығындалады.

  • Сиырға 1 литр сүт беру үшін 5 литр су ішу керек.

  • Жер шарының 3 пайызында ғана тұщы су, ал қалған97 пайызы ащы су.

  • Қарбыз 92 пайыз судан тұрады.

  • Жылан суда  шаға алмайды.

  • Мамандардың айтуынша судың 1,7 пайызы қатты күйінде, яғни мұз тәріздес болып кездеседі. Бұл суды пайдалануға мүмкіндік бермейді.

  • Ысқыш (губка) мұздай суды ыстық судан гөрі өзіне жақсы тартып алады.

  • Әрбір сусиыр (бегемот) су астында туылады.






Ой қорыту

Қорытынды

Даналық кілті:



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет