Қазақ жеріндегі алғашқы ерте ортағасырлық мемлекет- түрік қағанатының құрылуын, халқының этникалық құрамы мен шаруашылығын түсіндіре отырып, мәдениетінің негізінде түрік өркениетінің қалыптасуын көрсету,сол кезеңдегі қағанаттың саяси-әлеуметтік, мәдени ерекшеліктері жайлы ой-тұжырымдарын қорытындылай білу.
Күтілетін нәтиже:
Оқушыларды түрік тердің тәуелсіздік жолындағы күресімен таныстыра отырып,өздегінен талдап, қорытынды жасауға дағдыланады
Түрік қағанатының билеушілері мен олар ұстанған әлеуметтік-саяси мәселелерге талдау жасай біледі
Бағалау критерийлері:
Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау
«Қазақстан жолы - 2050»: бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ.» тақырыбында таныстырылым.
Оқушыларды топқа бөлу
(1,2,3,4 сандар арқылы)
Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады
Жылдам отырған топқа стикер беру
Тақырыпқа байланысты суреттер
Таныстырылым
2 минут
Түрік қағанаты жайлы түсінік беру
Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімеледі
Стикерлер арқылы ынталандыру
АКТ
Негізгі бөлім
20 минут
Джигсо әдісі
Мәтінді оқиды
Постер қорғайды
Оқушы орындау керек
Мәтінмен жұмыс
Қазақстанның саяси картасымен жұмыс
Белсенді топқа стикерлер
Қазақстанның саяси картасы
Постер
АКТ
3 минут
Термин сөздермен жұмыс
Дәптермен жұмыс
Стикерлер арқылы
АКТ
3 минут
Жаңа сабақты қорытындылау
Шахмат әдісі арқылы
Оқушылар тыңдайды, жауап береді
Стикерлер
АКТ
Қорытынды
10 минут
Суммативті бағалау
Рефлексия жасау
Үйге тапсырма
Оқушы өзін-өзі бағалайды
Рефлексия
Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу
Бағалау
Рефлексия
2 жұлдыз, 1 тілек
Қысқа мерзімді жоспар№2
Пәні: Қазақстан тарихы
Сынып: 7
Мерзімі: 6.09.2016ж
Тақырыбы:
Батыс түрік қағанаты
Мақсаты:
Батыс Tүpiк қағанатының жер аумағын, қоғамдық саяси тарихын түсiндiре отырып шаруашылық түрлерi мен сауданың дамуындағы Жiбек жолының рөлiн көрсету;
Оқушылар Қазақстан жерiнде өмip сүрген ортағасырлық. мемлекет туралы, оның саяси-экономикалық құрылымы туралы тарихи бiлiм меңгереді
Күтілетін нәтиже:
Батыс Tүpiк қағанатының саяси жағдайы мен қорамдық құрылысындағы ерекшелiктер туралы айта отырып, оқушылар талдау жасайды, өз көзқарастарын бiлдiреді
Бағалау критерийлері:
Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау
Әдіс-тәсілдер:
Джигсо, гүлдер алаңы, «Бинго» ойыны
Сабақтың барысы:
Кезеңі
Уақыты
Мұғалімнің
іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Кіріспе
2минут
Сәлемдесу
Түгендеу
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару
Оқушылар оқу құралдарын дайындайды
Ауызша мадақтау
АКТ
стикерлер
2 минут
3 минут
Оқушыларды топқа бөлу
(түрлі түстер арқылы)
Үй тапсырмасын сұрау
Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады
Жылдар сөйлейді
Жылдам отырған топқа стикер беру
Тақырыпқа байланысты суреттер
Таныстырылым
2 минут
Батыс түрік қағанаты жайлы түсінік беру
Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді
Стикерлер арқылы ынталандыру
АКТ
Негізгі бөлім
20 минут
Джигсо әдісі
Мәтінді оқиды
Постер қорғайды
Оқушы орындау керек
Мәтінмен жұмыс
Қазақстанның саяси картасымен жұмыс
Белсенді топқа стикерлер
Қазақстанның саяси картасы
Постер
АКТ
А4 форматтағы түрлі-түсті қағазадар
3 минут
Термин сөздермен жұмыс
Дәптермен жұмыс
Стикерлер арқылы
АКТ
3 минут
Жаңа сабақты қорытындылау
«Бинго» ойыны
Оқушылар тыңдайды, жауап береді
Стикерлер
АКТ
Қорытынды
10 минут
Суммативті бағалау
Рефлексия жасау
Үйге тапсырма
Оқушы өзін-өзі бағалайды
Рефлексия
Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу
Бағалау
Рефлексия
Гүлдер алаңы
Қысқа мерзімді жоспар№3
Пәні: Қазақстан тарихы
Сынып: 7
Мерзімі:
Тақырыбы:
Түргеш қағанаты
Мақсаты:
Оқушыларды VIII ғасырда қазақ жерiн мекендеген Түргеш қағанатының тарихымен, қағанаттағы экономикалық және мәдени дамудың бағытымен таныстыра отырып, соғдылар туралы тyciнiк беру
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар Түргеш қағаны Сұлудың жүргiзген саясатымен таныса отырып, iшкi және сыртқы саяси бағыттарына талдау жасап, өз ойларын жүйелi жеткiзе біледі
Бағалау критерийлері:
Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау
Әдіс-тәсілдер:
Гүлдер алаңы, «Джигсо» , «Ыстық картоп», «Зәулім үй» әдісі
Сабақтың барысы:
Кезеңі
Уақыты
Мұғалімнің
іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Кіріспе
2минут
Сәлемдесу
Түгендеу
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару
Оқушылар оқу құралдарын дайындайды
Ауызша мадақтау
АКТ
Стикерлер
2 минут
3 минут
Оқушыларды топқа бөлу
(заттар арқылы)
Үй тапсырмасын сұрау
Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады
«Ыстық картоп» әдісі арқылы
Жылдам отырған топқа стикер беру
Тақырыпқа байланысты суреттер
Таныстырылым
2 минут
Түргеш қағанаты жайлы түсінік беру
Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді
Стикерлер арқылы ынталандыру
АКТ
Негізгі бөлім
20 минут
Джигсо әдісі
Мәтінді оқиды
Постер қорғайды
Оқушы орындау керек
Мәтінмен жұмыс
Қазақстанның саяси картасымен жұмыс
Белсенді топқа стикерлер
Қазақстанның саяси картасы
Постер
АКТ
А4 форматтағы түрлі-түсті қағазадар
3 минут
Термин сөздермен жұмыс
Хронологиялық кесте
Дәптермен жұмыс
Оқулықпен жұмыс
Стикерлер арқылы
7 сыныпқа арналған Қазақстан тарихы оқулығы
3 минут
Жаңа сабақты қорытындылау
«Зәулім үй»
Оқушылар тыңдайды, жылдам әрі нақты жауап береді
Стикерлер
АКТ
Қорытынды
10 минут
Суммативті бағалау
Рефлексия жасау
Үйге тапсырма
Оқушы өзін-өзі бағалайды
Рефлексия
Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу
Бағалау
Рефлексия
Гүлдер алаңы
Қысқа мерзімді жоспар№4
Пәні: Қазақстан тарихы
Сынып: 7
Мерзімі:
Тақырыбы:
Қарлұқ қағанаты
Мақсаты:
Оқушыларды қазақ жерiнде өмip сүрген қарлұқ қaғaнaтыI тарихымен және халқының әлеуметтiк-экономикалық мәдени дамуымен таныстыру
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар оқулықпен өздiгiнен жұмыс iстey қабiлетiн жетiлдiре алады, Tүркі дүниесiнiң даму ерекшелiктерi, маңызын ашып көрсетеді, талдап қорытынды жасай біледі, Қарлұққaғанатының Tүpiк өркениетiне қосқан үлесiн көрсете отырып, мәдени құндылықтарды бағалай алады.
Бағалау критерийлері:
Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау
Әдіс-тәсілдер:
Гүлдер алаңы, «Джигсо» , «Ыстық картоп», «Зәулім үй» әдісі
Сабақтың барысы:
Кезеңі
Уақыты
Мұғалімнің
іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Кіріспе
2минут
Сәлемдесу
Түгендеу
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару
Оқушылар оқу құралдарын дайындайды
Ауызша мадақтау
АКТ
стикерлер
2 минут
3 минут
Оқушыларды топқа бөлу
Түрлі түстер арқылы
Үй тапсырмасын сұрау
Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады
«Ыстық картоп» әдісі арқылы
Жылдам отырған топқа стикер беру
Тақырыпқа байланысты суреттер
Таныстырылым
2 минут
Қарлұқ қағанаты жайлы түсінік беру
Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді
Стикерлер арқылы ынталандыру
Электронды оқулық
Негізгі бөлім
20 минут
Джигсо әдісі
Мәтінді оқиды
Оқушы орындау керек
Мәтінмен жұмыс
Қазақстанның саяси картасымен жұмыс
Белсенді топқа стикерлер
Қазақстанның саяси картасы
АКТ
А4 форматтағы түрлі-түсті қағазадар
3 минут
Қарлұқтардың ұйғыр қағанатымен күресі
Қарлұқтардың саманилермен күресі
Қарлұқтардың арабтармен күресі
Дәптермен жұмыс
Оқулықпен жұмыс
Стикерлер арқылы
7 сыныпқа арналған Қазақстан тарихы оқулығы
3 минут
Жаңа сабақты қорытындылау
Вен диаграммасын толтырады
Түргештер мен Қарлұқтарды салыстырады
Стикерлер
АКТ
Қорытынды
10 минут
Суммативті бағалау
Рефлексия жасау
Үйге тапсырма
Оқушы өзін-өзі бағалайды
Рефлексия
Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу
Бағалау
Рефлексия
Гүлдер алаңы
Қысқа мерзімді жоспар№5
Пәні: Қазақстан тарихы
Сынып: 7
Мерзімі:
Тақырыбы:
Оғыз мемлекеті
Мақсаты:
Оқушыларды 1Х ғасырдың соңы –Х1 ғасырдың басында Қазақстанның оңтүстігі мен Сырдария өзенінің бойында құрылған Оғыз мемлекетінің тарихы,қоғамдық құрылысы,мемлекеттің күшеюіне негіз болған саяси жағдайларына сипаттама бере отырып, шаруашылығы және қолөнерінің дамуымен таныстыру
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар Оғыз мемлекетінің өзіне тән ерекшіліктері туралы мәліметтерін өзге түрік мемлекеттерімен салыстыра біледі, деректермен жұмыс істеу қабілеттерін дамытады
Бағалау критерийлері:
Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау
Әдіс-тәсілдер:
«Джигсо» , Гүлдер алаңы, «Кім жылдам?»,«Шахмат» әдісі
Сабақтың барысы:
Кезеңі
Уақыты
Мұғалімнің
іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Кіріспе
2минут
Сәлемдесу
Түгендеу
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару
Оқушылар оқу құралдарын дайындайды
Ауызша мадақтау
АКТ
стикерлер
2 минут
3 минут
Оқушыларды топқа бөлу
Түрлі түстер арқылы
Үй тапсырмасын сұрау
Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады
«Кім жылдам?» әдісі арқылы
Жылдам отырған топқа стикер беру
Тақырыпқа байланысты суреттер
Таныстырылым
2 минут
Оғыз мемлекеті жайлы түсінік беру
Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді
Стикерлер арқылы ынталандыру
Электронды оқулық
Негізгі бөлім
20 минут
Джигсо әдісі
Мәтінді оқиды
Оқушы орындау керек
Мәтінмен жұмыс
Қазақстанның саяси картасымен жұмыс
Белсенді топқа стикерлер
Қазақстанның саяси картасы
АКТ
А4 форматтағы түрлі-түсті қағазадар
3 минут
«Шахмат» әдісі
Дәптермен жұмыс
Оқулықпен жұмыс
Стикерлер арқылы
7 сыныпқа арналған Қазақстан тарихы оқулығы
3 минут
Жаңа сабақты қорытындылау
Вен диаграммасын толтырады
Түргештер мен Қарлұқтарды салыстырады
Стикерлер
АКТ
Қорытынды
10 минут
Суммативті бағалау
Рефлексия жасау
Үйге тапсырма
Оқушы өзін-өзі бағалайды
Рефлексия
Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу
Бағалау
Рефлексия
Гүлдер алаңы
Қысқа мерзімді жоспар№6
Пәні: Қазақстан тарихы
Сынып: 7
Мерзімі:
Тақырыбы:
Қимақ қағанаты
Мақсаты:
ІХ ғасырдың соңы-ХІ ғасырдың басында Қазақстанның солтүстік шығыс, орталық аймағын мекендеген қимақ қағанатының тарихымен таныстыру
Күтілетін нәтиже:
Оқушыларды қимақ қағанаты мен өзге түрік халықтарының қоғамдық-саяси тарихы, шарушылығы, қолөнеріндегі ұөсастырқар мен ерекшіліктерін анықтап, өздгінен жұмыс жасап, қорытындылауға дағдыландыру
Бағалау критерийлері:
Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау