Коучинг тақырыбы: Диалогтық оқыту. Жада. Әңгімелесудің түрлері. Коучинг мақсаты



бет1/3
Дата25.06.2017
өлшемі81,62 Kb.
#20044
  1   2   3
Диалогтық оқыту. ЖАДА. Әңгімелесудің түрлері

26 ақпан 2014 - Админ



Коучинг тақырыбы:  Диалогтық оқыту. ЖАДА. Әңгімелесудің түрлері.

Коучинг мақсаты:  Сабақ үрдісіндегі диалогтық оқытудың маңызын ажырату. Оқушыны дамытатын дағды мен қабілеттерді анықтау. Әңгімелесу факторы бойынша мағлұмат беру БЖӘ. Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер туралы қысқаша жадынама тарату.

Коучингтен күтілетін нәтижелері:

1.Оқу үрдісінде диалогтық оқытуды қолданудың маңызын түсінеді;

2. ЖАДА ұғымын сабақ үрдісінде қолдануды біледі;

3. Сұрақты нақты қоюдың тиімділігін ұғынады, қолданады.

4. Жаңа әдіс-тәсілдерді сабақта қолдануды үйренеді.

 

Уақы

ты:

 

Іс-шараның түрі:

 

Мазмұны

 

Коучтің іс-әрекеті

 

Мұғалімдердің іс-әрекеті

 

ресурстар

2 мин

Топтық жұмыс

Топқа бөліну

           (жыл. мезг)



Топтық жұмыс туралы қысқаша нұсқау береді.

Екі топқа бөлінеді, топ мүшелері міндеттері бөліседі.

Жыл мезгілдерінің суреттері

10 мин

Ұжымдық жұмыс.

Диалогтық оқыту дегеніміз  не?

Диалогтық оқыту модулі бойынша бағыт беріп, бақылайды.

Өз түсініктері бойынша тұжырымдамалық карта жасайды, қорғайды.

Постер

 


7 мин

Пікір алмасу

Мерсер зерттеген әгіменің үш түрі:

www.jospar.kz

Барлық пәннен күнделікті сабақ жоспарлар

орта және қысқа мерзімді сабақ жоспарлар



  • әңгіме;

  • кумулятивтік;

  • зерттеушілік;

Бейне таспа арқылы диалогтық оқыту модулін таныстырады.

Бейне таспаны көреді, ой түйіндейді.

 


Презентация

 


5 мин

Сергіту сәті

Кім? Кіммен? Қашан?

Қалай? Қайда? Неліктен?

Не істеді? Мен көрдім де… – дедім.


Сергіту сәтінің мазмұнын түсіндіреді.

Сұраққа нақты жауап береді.

Екі топқа жазылған сұрақтар тізбесі, постер, маркер.

8 мин

Өздік жұмыс

Выготский  оқытудың негізгі құралы ЖАДА.

 

Бағыт береді.



Өздері оқу арқылы игереді. Бір-біріне сұрақтар дайындайды, сұраққа жауап береді.

«Жұмыс істеу»  қабырғасы

екі түрлі стикер

 

Нұсқаулықтан үзінді 96 бет



10 мин

Жұптық жұмыс

Сыныпта сұрақ қою үлгісі бойынша (БЖӘ) мағлұмат.

Харгривс және Гэлтонның оқушыларды тыңдай және оларға жауап беруі туралы мағлұмат.

 


Презентация арқылы таныстырылым

 Төмен (жабық), жоғары (ашық)  сұрақтар дайындайды.

Талдайды.



Презентация

 

Нұсқаулықтан үзінді.



ІІ-деңгей, 98-103 бб.

2 мин

Жаднама қағазы

Сабақ үрдісінде қолданылатын жаңаша әдіс-тәсілдер

Бағыт беріп, мағынасын қысқаша түсіндіреді.

Мұғалімдер оқып, танысады, сабақ үрдісінде қолданады.

Дайындалған кітапша  түріндегі жадынама.

5 мин

Кері байланыс

2 жұлдыз, 1 тілек

Стикер тарату

Мұғалімдер өз көзқарастарын стикерге жазады.

Стикер,

Ағаш суреті.



 

 

"Диалогтік оқыту дегеніміз не" коучинг



№1 коучинг - сессия
Тақырыбы: Оқытудағы жаңа тәсілдер. Диалогтік оқыту дегеніміз не?
Мақсаты: Диалогтің маңызын ашу, сабаққа оқыту нысаны ретінде әңгімелесуді енгізу. Барлық оқушылардың білім алу, мақсатқа жету мен сынып өміріне қатысу қабілеттерін арттыру үшін оны тұлға ретінде дамытуға ерекше назар аудару болып табылады.
Оқыту нәтижелері: Коучинг соңында мұғалімдер:
1. Оқыту мен оқудағы тілдің басты рөлін түсінеді.
2. Білім беруде оқушыға жеке көңіл бөлуді дамытуға ықпал ететін оқыту әдісі ретінде әңгімелесуді, мысалы: жауап алу мен шағын топта жұмыс істеу әдістерін қалайша тиімді қолдануға болатыны туралы өз түсінігін қалыптастыру.
3. Білім алу тәжірибесіне диалогті әдістер енгізіледі.
4. Сыныптағы диалогтік әдістер бағаланады.
5. Диалогтік әдістердің оқуға көмегін түсіндіруге дайын болады.
Негізгі түйінді идеялар:
Диалог – мұғалімдер балалардың оқуға деген ынтасын оята алатын пәрменді тетік.
Сұрау және топтық жұмыс диалогтік тәсілдің балаларды оқыту сапасын арттыру құралы.
Коучингтің барысы:
Қатысушылар кірген кезде қолдарына стикер беріледі. «Өзгергіңіз келе ме?» деген сұраққа жауап бере отырып, «иә», «жоқ» деген бөліктерге бөлінген қағазға жапсырады.
1. Психалогиялық ахуал қалыптастыру
«Өзгеру»
Коучингке қатысушыларға ұшу аппаратын жасауға тапсырма беріледі. Ұшу апаратын жасағаннан кейін әр қатысушы нысанаға тигізіп көреді. Қорытынды жасайды.
Біз өзгеру керек пе?
Нені өзгертер едіңіз?
Оқыту мен оқудағы әдістерді не үшін өзгерту керек?

2. Сіздердің назарларыңызға «Әлем өзгереді, мен өзгеремін» фильмін ұсынамын


Екінші деңгей бағдарламасының жалпы мазмұны өзара бірлескен 7 модуль шеңберінде ұсынылады
1. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
2. Сын тұрғысынан ойлауға үйрету
3. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
4. Оқыту мен оқуда АКТ пайдалану
5. Талантты және дарынды балаларды оқыту
6. Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу
7. Оқытуды басқару және көшбасшылық

3. Коучинг тақырыбы: Оқытудағы жаңа тәсілдер


Коучинг дегеніміз не?
Сөзбе - сөз аударғанда – тәлім алу, дайындау, жаттықтыру
4. Топқа бөліну:

Жұмысымыз ары қарай жалғасу үшін топқа бөлінеміз


«Шашу шашу» Алған кәмпиттердің қағазына қарап топтарға бөліну
Әр топ өздерін таныстырады.

5. Топ ережесін қабылдау


6.. Топ мүшелері бейнефильмді көреді.
7. Бейнефильм мазмұны бойынша ой бөліседі.
Бағыттаушы сұрақтар:
- Бейнефильм мазмұнынан не байқадыңдар?
- Үш бейнежазбалардың айырмашылығы бар ма? Қандай?
- Қандай тақырыпта ой қозғаймыз деп ойлайсыздар?
8. Диалогті оқыту дегеніміз не?
9. Мерсер негіздемесі бойынша диалогтік оқытудың үш түрі бар
- Әңгіме - дебат
- Кумулятивті
- зерттеушілік
10. Алдарыңызға диалогті оқытудың үш түрін беремін. Оқып танысып шығыңыздар және осы сипаттама бойынша бейнежазбалардың қай әңгіменің түріне жататындығын анықтаңыздар. Топ ішінде талдаңыздар
Осы диалогтік оқытудың үш түрінің қайсысы ең маңыздысы(қосымша мәлімет)
11. Сергіту сәті
12. Диалогтік оқытуда сұрақ қою маңызды орын алады.
Сұрақтардың түрлері: Төмен деңгейдегі, жоғарғы деңгейдегі
Сұрақ қою техникасы: түрткі болу, сынақтан өту, қайта бағыттау
Түрткі болу: сұрақты қарапайым етіп қою, өткенді пысықтау...
Сынақтан өту: толық жауап беруге, ойын толық айтуға итермелейді."Сіз мысал келтіре аласыз ба? "деген сұрақтармен бағыттайды
Қайта бағыттау - сұрақты басқа оқушыларға бағыттайды."Көмектесе алатындарың бар ма?" деген сұрақ қойылады.
13. Топпен жұмыс
1. Диалогтік оқыту оқушыларға не береді?
2. Диалогтік оқытудың мұғалім үшін маңызы қандай?
3. Оқытуды диалогтік тәсілмен дамытудағы сұрақтардың маңызы.
14.»Екі жұлдыз, бір тілек» Топтар өзара бағалайды. Постерлерге жабыстырады.
15 Сауалнама жүргізу
16. Тілек ағашын толтыру. Алматыдан әкелген сыйлық
17. «Иә» тренингісімен аяқтау

ДИАЛОГТІК ОҚЫТУ. ӘҢГІМЕНІҢ ЖӘНЕ СҰРАҚТЫҢ ТҮРЛЕРІ.

  • 01Коучинг тақырыбы: Диалогтік оқыту. Әңгіменің және сұрақтың түрлері.
    Мақсаты: Диалогтік оқыту, әңгіменің түрлері мен сұрақтың түрлері жайлы түсінік қалыптастыру. Сабақ үрдісіндегі диалогтік оқытудың маңызын түсіндіру. Жоғары дәрежелі сұрақтарды құрастыру дағдыларын жетілдіру. Мұғалімдерге сабақ барысында диалогті ұтымды пайдалануды үйрету.
    Сілтеме: І.Мұғалімге арналған нұсқаулық 98-104 беттер
    ІІ.Таныстырылым, бейнефильмдер
    Оқу нәтижесі 1.Оқу үрдісінде диалогтік оқытуды қолданудың маңызын түсінеді;
    2. Әңгіменің түрлері жайлы мәлімет алады;
    3. Сұрақты нақты қоюдың тиімділігін ұғынады, қолданады;
    4.Жаңа әдіс-тәсілдерді сабақта қолдануды үйренеді.
    Түйінді идеялар: Диалогтің маңызын ашу, сабаққа оқыту нысаны ретінде әңгімелесуді енгізу. Барлық оқушылардың білім алу, мақсатқа жету мен сынып өміріне қатысу қабілеттерін арттыру үшін оны тұлға ретінде дамытуға ерекше назар аудару болып табылады.Диалог сабақта оқушылардың қызығушылығын арттырумен қатар, олардың білім деңгейінің өсуіне үлес қосады.
    Сабақта қолданатын материалдар
    (ресурс) Үлестірмелі материалдар, постер, маркерлер, бейнероликтер, түрлі-түсті стикерлер
    Оқыту әдістері Топпен, жұппен, жалпы ұжыммен жұмыс, көру және есту арқылы сын тұрғысынан ойлау әдістері, интербелсенді әдістер, рефлексия 
    Тапсырмалар ой қозғау, сұрақ құрау, постер қорғау, ашық сұрақ құрастыру, бағалау, рефлексия
    Сабақ бойынша коуч пен мұғалімдердің іс- әрекеті 
    Оқуға арналған тапсырмалар Коучтың іс -әрекеті Мұғалімдердің іс -әрекеті
    І. Мұғалімдерге психологиялық ахуал туғызу 
    2 мин
    Көңіл- күй
    тудыру Сәлемдесу. Армысыздар, құрметті ұстаздар! Бүгінгі біздің коучингімізге қош келіпсіздер!
    Қатысушы ұстаздардың психологиялық кедергілерін жеңу үшін «Күміс құмған-ай» сергіту сәтін би билеп, жүргіземін. 
    Бүгінгі коучингтегі басты талап - бәріміз бір үйдің баласындай болып, белсенді қатысу. Қатысушы мұғалімдер бейнесюжет бойынша би билейді.

    1 мин Топқа бөлу. 


    Жүрек, қол, бас және әңгімелесіп отырған адамдардың, балалардың суреттері бейнеленген қиындылар арқылы топқа бөледі. 

    Жүрек,қол, бас және әңгімелесіп отырған адамдардың, балалардың суреттерінің қиындысын құрастырып, 5 топқа бөлінеді.


    7 мин

    1.Тақырыпты анықтау. 


    Құрастырған суреттері бойынша топ мүшелерінің ойларын білу. «Суретте не бейнеленген? Сурет бойынша өз ойыңызды айтыңыз. Бұл суреттердің бүгінгі біздің тақырыбымызға қатысы бар ма?» - деп қатысушыларға сұрақтар қоямын.
    Бүгінгі коучингтің тақырыбын жариялаймын.
    Шульман «үш көмекші» деп «бас, жүрек, қолды» атаған. Ол осы атаған қасиеттер болған жағдайда ғана оқыту табысты болып саналады деп есептейді. Мұндай пікірді біз ұлы ақынымыз Абай Құнанбаевтың қара сөздерінен де кездестіреміз. « Үш-ақ нәрсе адамның қасиеті: ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек» - деп ұлы Абай атамыз айтқандай, жаңа форматты мұғалім осы үш көмекшіні дұрыс пайдалана білуі керек.
    2.Сабақтың мақсатын анықтау.
    «Бүгінгі коучингтен не күтесіз?» - деп сұрақ қоямын.
    Бүгін біз сіздермен осы коучинг барысында диалогтік оқыту туралы, әңгіменің және сұрақтың түрлері туралы мағлұмат алып, жоғары дәрежелі сұрақтарды құрастырып үйренетін боламыз.
    3.Табыс критерийлерін жазу.
    1)Диалогтік оқыту жайлы, оның маңыздылығы жайлы түсіндіріңіз.
    2) Әңгіменің түрлері, өз сабағыңызда әңгіменің қай түрі сипат алатындығы жайлы баяндаңыз.
    3)Сұрақтың қандай түрін сабақта қолданатындығыңыз туралы әңгімелеңіз.
    4) Сабақта диалогтік оқытуды қолдану бойынша өз ұсынысыңызбен бөлісіңіз.
    4.Миға шабуыл:
    1)Диалог дегеніміз не?
    2)Диалогтік оқыту дегенді қалай түсінесіздер?
    3)Әңгіме дегеніміз не?
    4)Сұрақты қалай қою керек?
    5)Сұрақтың қандай түрлері бар?
    Жауаптар:
    1.Диалог –екі не бірнеше адамның кезектесіп сөйлесуі арқылы берілетін ауызекі тілдегі ерекше форма.
    Диалогтік әңгіме – белгілі бір тақырыпқа бағытталған диалог жүргізуге негізделген вербалды- коммуникативтік әдіс. Диалог барысында идеялар екі бағытта жүріп,оқушының қарқынды білім алуына септігін тигізеді. Диалог барысында оқушылар (сондай-ақ олардың мұғалімдері) тең құқылы серіктестер болып табылады. Олар бар күштерін келісілген нәтиже алуға жұмсайды және Мерсер (2000) айтқандай, бірлескен білім алу немесе «пікір алмасу» үдерісіне тартылады.
    2. Диалогтік оқыту - мұғалімнің оқуматериалын оқушыларға түсіндіріп, оқушылардың сол оқу материалын меңгеруі мақсатында оқу материалын дайындаудың және баяндаушы әңгіме жүргізудің
    нақтылы реттеуші ережелерін ескере отырып құрылған оқыту мен оқу тәсілі. Оқушыларды мәселені (проблеманы) анықтап, оны шешуге итермелейді және олардың оқудағы іс-әрекеттерін белсенді етуді көздейді.
    3. Әңгіме - оқушылардың ой әрекетін жандандыру мақсатында қолданылатын оқыту тәсілдерінің бірі; әңгімелесу үдерісінде оқушылар мұғалім қойған және құрдастарында пайда болған сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа білім алады, бар білімдерін қайталап, бекітеді.
    4.Сұрақ қою маңызды дағдылардың бірі болып табылады, себебі сұрақ дұрыс қойылған жағдайда оқытудың тиімді құралына айналады және де оқушылардың оқуына қолдау көрсетіп, оны жақсарта және кеңейте алады. Сондықтан сұрақ қою кезінде мұғалім оқушының жаттанды жауап бермей, ойланып, өз ойын қоса отырып, жауап беретіндей етіп қойғаны дұрыс.
    5.Оқушылардың тақырыпты түсінуіне қол жеткізу үшін мұғалімдер сұрақтың екі түрін: төмен дәрежелі және жоғары дәрежелі сұрақтарды кеңінен қолданады.Оқушының білім алуын қолдау үшін сұрақ қоюдың түрткі болу, сынақтан өткізу және басқаға бағыттау сияқты әр түрлі тәсілдерін пайдалануға болады. Құрастырған суреттері бойынша топ мүшелері өз ойларын айтады.

    Мұғалімдер өз ойын түрлі-түсті стикерге жазады.Әр топ өз жазбаларын оқиды.

    Сұрақтарға мүмкіндігінше жауап береді.

    І тапсырма


    Постер жасау
    15 мин Әр топқа постер жасауға тапсырма беру.
    «Сиқырлы қобдишаның» ішінен тапсырманың нөмірін таңдату. 
    №1. Диалогтік оқытудың тиімділігі
    №2. Әңгіменің түрлері
    №3. Сұрақтың түрлері
    №4. Диалогтің бес үлгісі
    №5. Сарапшы топ
    Жоғарыда аталған 4 тапсырма бойынша тарапта материалдары қатысушыларға беріледі.
    Бағалау критерийлері

    топтар Тақырыптың ашылуы Ойдың жүйелілігі Постердің безендірі-луі Өзіндік жаңа идея қорытынды

    1-5 балдық жүйемен бағаланады.
    Диалогтік оқыту
    Мерсер көрсеткен әңгіменің 3 түрі:

    Таңдалған тапсырма бойынша берілген тарапта материалмен ЖИГСО әдісі бойынша оқып, танысады. Топ ішінде талқылайды, ой қорытады. Бірігіп постер жасайды, оны қорғайды.


    Сарапшы топ критерий бойынша бағалайды.

    ІІ тапсырма 


    Рөлдік ойын
    10 мин Әр топқа бейнежазбадағы диалог беріледі. Топ мүшелері сол диалогтің сөздерін өздері орындауы керек.

    №1.«Екі сәби арасындағы диалог»


    №2.«Құстардың диалогі»
    №3.«Басшы мен қызметкердің диалогі» Топ атынан бір мұғалімнен шығып орындайды.
    «Басбармақ» арқылы бір-бірін бағалайды.
    ІІІ тапсырма
    «Ойлан, жұптас, талқыла» 
    15 мин «Мақтаншақ қыз» мультфильмін тамашалау. 
    Мультфильмді тамашалаған соң, «Ойлан, жұптас, талқыла» 
    әдісі бойынша тапсырмаларды орындайды.
    Талқылауға ұсынылатын тапсырмалар:
    №1.Мақтаншақ қыз бен шешесін сипаттаңыз
    №2.Мақтаншақ қыздың әрекеттеріне баға беріңіз
    №3.Мақтаншақ қызды қалай өзгертуге болады?
    №4.Ханның бейнесін сипаттап, әрекетін талдаңыз.
    №5. Осы мультфильмді бүгінгі күнмен байланыстырыңыз.
    Көрген мультфильм бойынша ой бөліседі. Әңгімелесу барысында әңгіменің қай түрі пайдаланылға-нын баяндайды.

    ІҮ тапсырма


    «Сұрақ қою шеберлері» 
    5 мин Тәжірибе жүзінде ашық сұрақ құрастыруға тапсырма беру.

    "Жіңішке” сұрақтар "Жуан” сұрақтар


    Бір сөзбен жауап беруді қажет ететін сұрақтар.
    Кім? 
    Не?
    Қашан?
    ... қалай аталады?
    ... болған ба? 
    ...мүмкін?
    ... болады?
    ... жасауы мүмкін бе?
    ... сіз келісесіз бе?
    ... дұрыс па? Ойлануды, қосымша білімді, талдау жасауды қажет ететін сұрақтар.
    Үш түсіндірме беріңіз: ..., ..., ...
    Не себепті ... екендігін түсіндіріңіз?
    Сіз неге ... деп ойлайсыз?
    Сіз неге ... деп есептейсіз?
    ... айырмашылығы неде?
    Егер ... болса, не болатындығына болжау жасаңыз?

    Осы көрген мультфильм бойынша бірнеше ашық сұрақ құрастырады.


    Қорытындылау
    5 мин Коучингті қорытындылау мақсатында сұрақтар қоямын: 
    Сіздің сабағыңызда әңгіменің қай түрі орын алады?
    Сіз сабақ сұрағанда сұрақтың қай түрін жиі қолданасыз?
    Оқушыларыңыз ашық сұрақ құрастыра ала ма?
    Диалогтік оқытудың маңыздылығы туралы не айтасыз?
    Қатысушы мұғалімдер сұрақтарға жауап беріп, өз ойын айтады.
    Рефлексия 
    5 мин «Тау рефлексиясы». Бүгінгі коучинг бойынша мына суреттегі тауды «Диалогтік оқыту» деп алсақ, сіздер осы тақырып бойынша өзіңізді таудың қай жеріндемін деп есептейсіздер? Міне, осыған сәйкес, алдарыңызда жатқан стикерлерге коучинг бойынша не түсінгеніңізді, екі сәтті кезеңді, бір ұсынысыңызды жазып, таудың суретіне жабыстырыңыз. 
    Қатысушы мұғалімдер коучинг бойынша түсінгенін стикерлерге жазады. Коучинг кезінде өздеріне ұнаған 2 сәтті кезеңді, 1 ұсыныс-тілегін жазып, таудың суретіне жабыстырады.

Суретте көрсетілгендей екі сөзді еңгізіңіз: *

Әріптестеріме өткізген коучинг – сессия Күні 21.11.2014


Тақырыбы: Оқытудағы жаңа тәсілдер. Диалогтік оқыту дегеніміз не?
Мақсаты: Диалогтің маңызын ашу, сабаққа оқыту нысаны ретінде әңгімелесуді енгізу. Барлық оқушылардың білім алу, мақсатқа жету мен сынып өміріне қатысу қабілеттерін арттыру үшін оны тұлға ретінде дамытуға ерекше назар аудару болып табылады.
Оқыту нәтижелері: Коучинг соңында мұғалімдер:
1. Оқыту мен оқудағы тілдің басты рөлін түсінеді.
2. Білім беруде оқушыға жеке көңіл бөлуді дамытуға ықпал ететін оқыту әдісі ретінде әңгімелесуді, мысалы: жауап алу мен шағын топта жұмыс істеу әдістерін қалайша тиімді қолдануға болатыны туралы өз түсінігін қалыптастыру.
3. Білім алу тәжірибесіне диалогті әдістер енгізіледі.
4. Сыныптағы диалогтік әдістер бағаланады.
5. Диалогтік әдістердің оқуға көмегін түсіндіруге дайын болады.
Негізгі түйінді идеялар:
Диалог – мұғалімдер балалардың оқуға деген ынтасын оята алатын пәрменді тетік.
Сұрау және топтық жұмыс диалогтік тәсілдің балаларды оқыту сапасын арттыру құралы.
Коучингтің барысы:
Қатысушылар кірген кезде қолдарына стикер беріледі. «Өзгергіңіз келе ме?» деген сұраққа жауап бере отырып, «иә», «жоқ» деген бөліктерге бөлінген қағазға жапсырады.
1. Психалогиялық ахуал қалыптастыру
«Өзгеру»
Коучингке қатысушыларға ұшу аппаратын жасауға тапсырма беріледі. Ұшу апаратын жасағаннан кейін әр қатысушы нысанаға тигізіп көреді. Қорытынды жасайды.
Біз өзгеру керек пе?
Нені өзгертер едіңіз?
Оқыту мен оқудағы әдістерді не үшін өзгерту керек?
2. Коучинг тақырыбы: Оқытудағы жаңа тәсілдер.Диалогтық оқыту
Коучинг дегеніміз не?
Сөзбе - сөз аударғанда – тәлім алу, дайындау, жаттықтыру
3. Топқа бөліну:Сұрақ-жауап жазылған парақшаларды құрастыру арқылы,Ән тарихы,ән авторы,сол әнді орындау
4. Топ ережесін қабылдау
5. Топ мүшелері бейнефильмді көреді.
6. Бейнефильм мазмұны бойынша ой бөліседі.
Бағыттаушы сұрақтар:
- Бейнефильм мазмұнынан не байқадыңдар?
- Үш бейнежазбалардың айырмашылығы бар ма? Қандай?
- Қандай тақырыпта ой қозғаймыз деп ойлайсыздар?
7. Диалогті оқыту дегеніміз не?
8. Мерсер негіздемесі бойынша диалогтік оқытудың үш түрі бар
- Әңгіме - дебат
- Кумулятивті
- зерттеушілік
9. Алдарыңызға диалогті оқытудың үш түрін беремін. Оқып танысып шығыңыздар және осы сипаттама бойынша бейнежазбалардың қай әңгіменің түріне жататындығын анықтаңыздар. Топ ішінде талдаңыздар
Осы диалогтік оқытудың үш түрінің қайсысы ең маңыздысы(қосымша мәлімет)
10. Сергіту сәті
11. Диалогтік оқытуда сұрақ қою маңызды орын алады.
Сұрақтардың түрлері: Төмен деңгейдегі, жоғарғы деңгейдегі
Сұрақ қою техникасы: түрткі болу, сынақтан өту, қайта бағыттау
Түрткі болу: сұрақты қарапайым етіп қою, өткенді пысықтау...
Сынақтан өту: толық жауап беруге, ойын толық айтуға итермелейді."Сіз мысал келтіре аласыз ба? "деген сұрақтармен бағыттайды
Қайта бағыттау - сұрақты басқа оқушыларға бағыттайды."Көмектесе алатындарың бар ма?" деген сұрақ қойылады.
12. Топпен жұмыс рольдік ойындар,әңгіменің 3 түрі бойынша,қай әңгіме түріне жататынын анықтап,сонда рольдерді орындап шығу

Тапсырма №1

Пед.кеңес.

Тақырып: « Ата-аналар жиналысын оқушылармен бірге өткізудің тиімді және тиімсіз жақтарын ашу»

Қойылым барысында байқалатын жайлар:

А) ой-пікірлерде үлкен алшақтық болады және әрқайсысы өз шешімдерінде қалады

Ә) қарым-қатынас көбіне «Иә, бұл солай», «Жоқ, олай емес» деген бағытта жүзеге асады

С) орта бірлесуден гөрі, көбіне бәсекелестікке бағытталған.

Тапсырма №2

Мектеп әкімшілігінің есебі

Тақырып: «Өткен оқу жылының қорытындысы»

Қойылым барысында байқалатын жайлар:

а) айтылған пікірлермен тыңдаушылардың әрқайсысы механикалық түрде келісе беруі

ә) қатысушылардың өзгелер ұсынған қандай да болсын идеяларды төзімділікпен тыңдауы

с) идея қайталанады және жасалынады, бірақ үнемі мұқият бағалана бермейді

Тапсырма №3

Сонымен солай дейік...................

Тақырып: «ҰБТ –білім сапасының басты көрсеткіші»

Қойылым барысында байқалатын жайлар:

А) әркім ақылға қонымды мәлімет ұсынады

ә) қатысушылар сұрақ қояды және айтқандарын дәлелдейді

б) әркімнің идеясы пайдалы ретінде бағаланғанмен, мұқият бағалау жүргізіледі

с) топтағы қатысушылар келісімге жетуге тырысады ( олар келісімге келмеуі де

мүмкін, ең бастысы – келісімге ұмтылу)

13.»Екі жұлдыз, бір тілек» Топтар өзара бағалайды. Постерлерге жабыстырады.

 

 

Диалогтық оқыту



Коучинг тақырыбы: « Диалогтік оқыту» 
Мақсаты: мектептерде негізгі пәндер бойынша оқушылардың білім деңгейін көтеру және оқыту әдістемесін жетілдіру 
Күтілетін нәтиже: Мұғалімдер диалогтік оқыту туралы ақпарат алады, болашақта сабақта қолдануға бейімделеді. 
Негізгі дерек көздері: Мұлімдерге арналған нұсқаулық екінші (негізгі) деңгей,үлестірмелі материал, ІІ апта 
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, слайдтар, ватман, маркер, стикер, магниттік тақта 

Коучтың іс- әрекеті Мұғалімдердің іс- әрекеті 


. Жағымды ынтымақтастық ахуал тудыру 

«Өзгергіңіз келе ме?» деген сұраққа жауап бере отырып, «иә», «жоқ» деп жазылған қағаз бөліктеріне жапсырады. 


А)Топқа бөлу ,топ ережесін ойластыру,топ басшыларын сайлау 

Ә)Коучинг сөзіне түсінік беру Әр мұғалім түрлі түсті қағаз арқылы топқа бөлінеді,топ ережесін құрып , жазады.Топ басшыларын сайлайды. 


Коучинг туралы мағлұмат алады.ІІ деңгей бағдарламасының негізгі мазмұн идеяларымен таныс болады. 

Ой қозғау 


Диалогтік оқыту дегеніміз не? Мұғалімдер топта талқылап, өздерінің ойларын айтады 
Топтық жұмыс : 
І топ: Сұрақ қою әдістемесі,жауап алудың тиімді дағдылары парағын талдау 
ІІ топ: Белсенді, белсенді емес сынып салыстыру Үлестірмелі материалдан алынған тапсырмаларды оқып, топ болып талқылауға, қорғауға беріледі. 
Рөлдік ойын 
Топтар берілген суреттер бойынша диалогтік рөлдік ойын Әр топ өздеріне берілген суреттер бойынша диалогтер құрастырып,рөлге еніп ойнайды. 
Сергіту сәті 
Музыкамен билеу Сергіту сәтіне қойылған музыкамен билейді,бір сәтке көғәлдері көтеріледі. 

Коучтың ақпараты 


Диалогтік оқыту тақырыбы бойынша презентациямен таныстыру. Зейін қойып тыңдайды. Диалогтің түрлерімен, сұрақ қою әдістемесімен таныс болады.Пікір алмасады, сұрақтар қояды. 
Кері байланыс: 
«Екі жұлдыз,бір тілек» 

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы екі ұсыныс ,бір тілектерін жазып рефлексия ағашына жапсырады.

загрузка...

 



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет