Сабақ тақырыбы М. Әуезов «Қарагөз» драмасы



бет1/5
Дата16.11.2022
өлшемі380,75 Kb.
#158496
түріСабақ
  1   2   3   4   5
Байланысты:
М.Әуезов Қарагөз
811-005-001к-20 Информатика 11 каз УЧЕБНИК ОГН, 1 бақылау сурактары, хир, гос Акуш-гинек ЖМ каз

САБАҚ ЖОСПАРЫ



Пән

Қазақ әдебиеті



Мұғалім

Тажигалиева Замзагул Тілепбергенқызы

Мектеп, сынып

Орал қаласы, ФМБ НЗМ,
12-сынып

Сабақ тақырыбы

М. Әуезов «Қарагөз» драмасы










Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

А/И 7. Автор үлесі, пьеса тілі.
АИ6. Қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтар.
БС2. Әдеби шығармалардағы ұлттық, ғаламдық тақырыптардағы астарлы және тура мағыналарды игеру.

Сабақтың мақсаттары

Ұлттық классикалық туындыларда көтерілген мәселелерді түсінеді, қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтарды байланыстыра алады, креативті тұрғыдан ой айтады, жазады, сөз құдіретін таниды.

Жетістік критерийлері



- Драмалық шығарманың тақырыбы мен идеясына анализ жасай алады;
- Жазушының «тіл мен құрылымды» қолдануына талдау жасай алады;
- Драмалық шығармадағы кейіпкерлер тілі арқылы тура және ауыспалы мағыналарды зерттей алады.

Тілдік мақсаттар

Тілдік мақсаттар: Туынды – классикалық туынды екендігін негіздеу, жазушының тіл шеберлігін талдап, трагедиядағы басты тартыстарды түйіндейміз.


Пән лексикасы және терминология:
Реплика, ремарка, перде,көрініс, акті, бөлім
диалог, монолог, көрермен, қойылым, актер, тұлға, сахна, көрермен, қақтығыс, шиеленіс, тартыс


Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Біздің ойымызша.....
Біз келісеміз...
Менің ойымша ...

АҚТ қолдану дағдылары

Bilimland.kz сайтының ресурстары



Пәнаралық байланыс

Тарих пәні

Осыған дейін меңгерілген білім

«Қарагөз» драма табиғатын игеру мақсатында драманың тілін талдады.




Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы
3 минут

Амандасу. Оқушылардың көңіл-күйлерін сұрау. Бүгінгі күндеріне сәттілік тілеу.




5 минут

5 минут


Сабақтың ортасы
20 минут

5 минут
15 минут

15 минут

3 минут




Қызығушылықты ояту.
Сынып оқушыларын әдеби ұғымдар бойынша жұпқа бөлу (Кестедегі қима қағаздарды тарату, оқушылар жауаптарын сәйкестендіре жұптасады).
(11 оқушыға арналған)

------------көркем шындықты ерекше тәсілдерімен шиеленіскен тартыстар желісіне жинақтап, оқиғаға қатысатын кейіпкерлер сөзі мен іс-қимылы арқылы көрсететін сөз өнерінің күрделі тегі.

1. драма

Драмалық шығармаларда баяндау болмайды. Оқиға, яғни тартыс желісі осылар арқылы дамиды. Оқиғаның негізгі даму арнасы болып табылатын бұл диалог, кейде монолог түрінде болады. Ол терминді әдебиет теориясында----------------деп атайды.

2. реплика

Автор кейіпкерлердің қимыл-қозғалысын білдіретін түсініктемелерді жақша ішіне бөлек жазып отырады. Оларды авторлық ----------- деп атайды

3. ремарка

------ драматургиялық шығармаларда оқиға өрісін аңғартатын бөлім, біртұтас қимыл-әрекет. Белгілі үзілістен кейін бөлім жабылып, қайта ашылған соң оқиғаның жаңа өрісі, жаңа сатысы көрінбек.

4. перде

Драмадағы ең шешуші нәрсе-----.
Себебі,композициялық тұрғыдан алғанда драмада оқиғаның басталуы, шиеленісуі, шарықтау шегі, шешімі болуы тиіс.

5. тартыс




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет