Бөлім
|
10.4А. Қанықпаған көмірсутектер
|
Педагогтың Т.А.Ә
|
Боранбаева Аягүл Сайлаубайқызы
|
Күні
|
|
Сынып 10
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Алкадиендер
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
10.4.2.24 алкадиендердің қасиеттерін олардың құрылысы негізінде түсіндіру;
10.4.2.25 алкадиендердің табиғатта таралуын, каучук пен резинаның алынуын зерделеу
|
Ойлау дағдысы
|
Білу,түсіну, қолдану
|
Сабақтың мақсаты
|
- алкадиендердің қасиеттерін олардың құрылысы негізінде түсіндіреді
- алкадиендердің табиғатта таралуын, каучук пен резинаның алынуын зерделейді
|
Бағалау критерийлері
|
- алкадиендердің қасиеттерін олардың құрылысы негізінде түсіндіреді
- алкадиендердің табиғатта таралуын, каучук пен резинаның алынуын зерделейді
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру бөлімі
Топқа бөлу
Ширату жаттығу: Оқушылар топтар бойынша қанықпаған көмірсутектердің арасындағы байланысты қимылмен таяқшалар арқылы көрсетеді.
Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты таныстырылады
Сабақтың мақсаты:
- алкадиендердің
қасиеттерін олардың құрылысы негізінде түсіндіреді
- алкадиендердің табиғатта таралуын, каучук пен резинаның алынуын зерделейді
|
Оқушылар топқа бөлінеді
ЕБҚ-есту қабілетінің ақаулығы бар
ЕБҚ-топқа бөлінгенде қасына бір оқушы ілестіріп жүреді
1 топ алкандардың
2 топ алкендердің
3 топ алкадиендердің
Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін шығарылады
- алкадиендердің қасиеттерін олардың құрылысы негізінде түсіндіреді
- алкадиендердің табиғатта таралуын, каучук пен резинаның алынуын зерделейді
|
Мадақтау
|
таяқшалар
слайд
|
Сабақтың ортасы
|
Мәтінмен жұмыс Әдіс: Ойлан-жұптас-бөліс
1 топ алкадиен жайлы
2 топ алынуы қасиеттері
3 топ каучук және резеңке
Мұғалім түсіндірмесі
Жж.Тапсырма №1
Заттардың құрылымдық формуласын жазыңыз:
а) гептадиен-1,3
б) 2-метил,4-этилпентадиен-1,3
в) 1-метил,этил,3,4-диметилгексадиен-1,2
Жж.Тапсырма №2
Мына заттар бір-бірімен әрекеттескенде қандай қосылыстар алынады:
а) 2-метилпентадиен-1,3 және хлорсутек; ә) 2-метилгексадиен-1,3 және бром Түзілген өнімді атаңдар
ЖҒС тапсырмасы
|
1 топ алкадиен жайлы постер қорғайды
2 топ алынуы қасиеттері туралы органайзер жасайды
3 топ каучук және резеңке ширшықтау әдісі арқылы қорғайды
Заттардың құрылымдық формуласын жазады
ЕБҚ оқушы дәптерге орындайды
Тапсырманы орындайды
ЕБҚ оқушыға қасындағы оқушы көмектесіп қолдау көрсетеді
ЕБҚ оқушыға мұғалім қолдау көрсетеді
|
Екі жұлдыз, бір ұсыныс
Дескриптор
-заттардың формуласын жазады
Дескриптор
-реакция теңдеуін жазады
-түзілген өнімді атайды
Дескриптор
1 Табиғи каучуктың алынуын жазады
2 Каучук түрлерінің иілімділігінің мәнін түсіндіреді
3 Көксағызды вулканизациялағандаалынатын өнімді атап, қолданылуын айтады.
|
Плакат, маркер
Қағаз
Қайшы клей
Қосымша материал
Таратпа материал
Таратпа материал
Қосымша №1
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия «Құпия дөңгелек» әдісі
Үй тапсырмасы: Оқулықтағы мәнді оқып, каучук туралы мәлімет жазып келу
|
Оқушылар стикерлерді көрсетілген көлік дөңгелегіне тұсінген түсінбегендерін жазып жабыстырады.
|
|
Стикер
|
Қосымша №1
ЖҒС тапсырмасы
1493 жылы Христофор Колумб екінші саяхатында Оңтүстік Америкадағы Гаитии аралының тұрғындарының ойнайтын добы мен хош иісті шайнайтын сағызына назар аударды. Бұл зат каучук еді. Х.Колумб саяхатында кездескен бұйымдармен бірге каучукты да европаға ала келді. Бірақ ХVIII ғ. дейін европада каучуктың сырын ешкім біле алмады. Каучуктың сырын 1735 ж. француз оқысымтысы Шарль Де Ля Кандалин ашты. Париж академиясы жер меридианының доғасын өлшеу үшін Оңтүстік Америкаға географиялық экспедиция жібереді. Кандалин өз жұмысын орындай жүріп. Каучукты да зерттеп, европаға келгеннен соң каучутың касиеттері туралы еңбек жазады.
Осы еңбек арқылы европалықтар каучукты алу жолы және оның қасиеттерімен танысады. Каучук деген сөз Бразилияның “као - очу” ағаштың көзі жасы деген сөзінен шыққан. Каучук өсімдіктері Оңтүстік Америка, Африка, Малая сияқты экватордың тропикалық аймақтарында өседі. Каучуктың ең көп беретін биіктігі қырық бес метр.
Сұрақ №1
Каучук табиғи және синтездік деп бөлінеді. Табиғи каучукті қалай алады?
Сұрақ №2
Табиғи каучук пен синтетикалық каучуктың иілімділігінің мәні неде?
Сұрақ №3
Вулканизациялау – шикі көксағызды күкіртпен қосып, 130-140°C температурада қыздыру процесі. Көксағызды вулканизациялағанда қандай өнім алынады және сол өнімнің қоданылуын жазыңыз?
Дескриптор
1 Табиғи каучуктың алынуын жазады
2 Каучук түрлерінің иілімділігінің мәнін түсіндіреді
3 Көксағызды вулканизациялағандаалынатын өнімді атап, қолданылуын айтады.
Боранбаева Аягүл Сайлаубайқызы,
Батыс Қазақстан облысы, Бөкей Ордасы ауданы,
Ұялы ауылының Ш.Жексенбаев атындағы
мектеп-бөбекжай кешенінің химия пәні мұғалімі
Достарыңызбен бөлісу: |