Бекітемін________________________
Деректерді талдау
(Сабақтың тақырыбы)
Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
|
Жаратылыстану
|
Бөлім:
|
5.1 Ғылым әлемі
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
.09.2024
|
Сынып: 5
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Деректерді талдау
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:
|
5.1.5.1 - қайталанған өлшеулер кезіндегі арифметикалық орташа шаманы есептейді және тенденцияларын анықтау
|
Сабақтың мақсаты
|
Арифметикалық орташа шаманы есептейді және тенденцияларын анықтайды;
|
Құндылықтарды дарыту
|
Тәуелсіздік және Отаншылдық
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыты
|
Педагогтің іс - әрекеті
|
Білім алушының іс – әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10 мин
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару.
Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушыларды назарын сабаққа аудару
Үй жұмысы
«Кім жылдам» әдісі
Оқушылар қазақтың дәстүрлі өлшемдерін атайды
сұқ саусақтың еніне тең ұзындық бірлігі, шамамен 2 см тең өлшем. Қатар орналасқан екі саусақтың қалыңдығы - екі елі, үш саусақтың қалыңдығы - 3 елі, төрт саусақтың қалыңдығы - 4 елі болып аталады.
адамның бір адымына тең ұзындық (шамамен 60 – 70 см) бірлігі. Және т.б
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндау;
Оқушылар мұғалімнің қазақ өлшем бірліктерін оқуынан жылдам анықтайды.
|
Топ басшылары тапсырмалар бойынша бағалайды
1-10 балл аралығында
Дескриптор:
Жалпы – 2 балл:
Қазақ өлшем бірліктерін анықтайды;
|
|
Сабақтың ортасы
10 мин
10 мин
10 мин
|
Мағынаны ашу
Зерттеу сұрағы:
Графиктік модельдеу
Математикалық модельдеу
Тапсырма
Жұптық жұмыс
«Амплитада әдісі» әдісі
Астана қаласының 10.09.2024 ж температурасы
Уақыт
|
Температура
|
9 – 00
|
+10
|
12 – 00
|
+15
|
15 – 00
|
+20
|
21 – 00
|
+5
|
Орта жылдық амплитуданы анықтау
I
|
II
|
III
|
IV
|
V
|
VI
|
VII
|
VIII
|
IX
|
X
|
XI
|
XII
|
Мәні
|
-10
|
-15
|
-2
|
+2
|
+15
|
+25
|
+30
|
+25
|
+15
|
+10
|
-11
|
-5
|
|
Тапсырма
Жеке жұмыс
Қазақстан облыстарында орташа тығыздықты анықтайды
Тапсырма
Жеке жұмыс
Мәліметтерді пайдаланып жел өрнегін сызу
|
Ұжымдық талқылау
Оқушылар орташа мәндік арифметикаға тоқталады формуласын анықтайды;
Оқушылар орташа тәуліктік және орташа жылдық амплитуданы анықтайды.
Қазақстан облыстарының 1км2 келетін тығыздықты анықтайды
Оқушылар мәліметтерді пайдаланып жел өрнегін сызады
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор:
Жалпы – 2 балл:
Тәуліктік амплитуданы анықтайды;
Жылдық амплитаданы анықтайды;
Дескриптор:
Жалпы -4 балл:
Қазақстан әр облысының орташа тығыздығын анықтайды;
Дескриптор:
Жалпы - 2 балл:
Жел өрнегін сызады;
|
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
Рефлексия
«Білім қоржыны» әдісі
Оқушылар сабақтан меңгерген білімін атайды
Бүгінгі сабақта үйрендім
Болашақта бұл білімімді пайдалана аламын...
Үйге тапсырма
Өткен тәуліктің орташа амплитудасын анықтау
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айтады
|
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды.
|
|
Презентация https://www.canva.com/design/DAGQdyRg3CM/NglAMr4mLZ9X0qOH_JD43w/edit?utm_content=DAGQdyRg3CM&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton
Елі — сұқ саусақтың еніне тең ұзындық бірлігі, шамамен 2 см тең өлшем. Қатар орналасқан екі саусақтың қалыңдығы - екі елі, үш саусақтың қалыңдығы - 3 елі, төрт саусақтың қалыңдығы - 4 елі болып аталады.
Буын – ортаңғы саусақтың ұшынан оның ортаңғы буынына дейінгі аралыққа тең ұзындық (шамамен 5 – 6 см) бірлігі. Сәулетті сарайлар мен түрлі ғимараттардағы ою-өрнектің мөлшері осы буынмен өлшенген. Ол тігін, киім пішу жұмыстарында да қолданылған.
Қадам – адамның бір адымына тең ұзындық (шамамен 60 – 70 см) бірлігі.
Құлаш – иық деңгейіне сәйкес кере созылған екі қол ұшының арасына тең ұзындық бірлігі.
Алақан - төрт еліден сәл үлкендеу өлшем, ашылған алақанның еніне тең.
Тұтам - таяқ немесе арқанды ұстап жұмылған жұдырықтың ені, шамамен 8-см-ге тең ұзындық, төрт еліден сәл үлкен.
Қарыс – толық жазғандағы бас бармақ пен шынашақ ұштарының арасына тең ұзындық (шамамен 19 – 20 см) бірлігі. Ол тұрмыста, құрылыс жұмыстарында пайдаланылған. Мысалы, киіз үйдің уығы он екі – он алты қарыс мөлшерінде жасалады.
Құлаш - иық деңгейінде екі жаққа кере созылған екі қол ұшының арасы, шамамен 165-175 см тең.
Бекітемін________________________
Қорытынды және талқылау.
БЖБ №1
(Сабақтың тақырыбы)
Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
|
Жаратылыстану
|
Бөлім:
|
5.1 Ғылым әлемі
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
.09.2024
|
Сынып: 5
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қорытынды және талқылау.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:
|
5.1.6.1- зерттеу сұрағы бойынша қорытынды тұжырымдау
|
Сабақтың мақсаты
|
Зерттеу сұрағы бойынша қорытынды жасайды;
|
Құндылықтарды дарыту
|
Тәуелсіздік және Отаншылдық
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыты
|
Педагогтің іс - әрекеті
|
Білім алушының іс – әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10 мин
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару.
Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушыларды назарын сабаққа аудару
Үй жұмысы
«Жел өрнегі» әдісі
Басым бағыттарды анықтаңыз
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндау;
Оқушылар жел өрнегіне қарай отырып басым бағыттарды анықтайды
|
Топ басшылары тапсырмалар бойынша бағалайды
1-10 балл аралығында
Дескриптор:
Жалпы – 2 балл:
Жел өрнегі бойынша басым бағытты анықтайды;
|
|
Сабақтың ортасы
10 мин
20 мин
|
Мағынаны ашу
Тапсырма
Зерттеудің кезеңдерін жазыңыз
Зерттеу барысында қауіпсіздік ережелерін атаңыз
Ғылым әлемі бөлімі бойынша №1 жиынтық бағалау
|
Тақырыпқа сәйкес тарау бойынша өткен ақпараттарды еске түрісіріп қорытынды жасайды
Оқушылар зерттеудің кезеңдерін атайды және қауіпсіздік ережелерін атайды
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор:
Жалпы – 8 балл:
Зерттеу кезеңін жазады;
Қауіпсіздік ережелерін атайды;
|
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
Үйге тапсырма
Тәжірибелік жұмыс. Архимед күші заңын зерттеу
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айтады
|
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды.
|
|
Бекітемін________________________
Мәліметтерді талдау
(Сабақтың тақырыбы)
Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
|
Жаратылыстану
|
Бөлім:
|
6.1 Ғылым әлемі
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
.09.2024
|
Сынып: 6
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Мәліметтерді талдау
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:
|
6.1.5.1 алынған деректерді графикалық түрде көрсету
|
Сабақтың мақсаты
|
Алынған деректерді графикалық түрде көрсетеді;
|
Құндылықтарды дарыту
|
Тәуелсіздік және Отаншылдық
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыты
|
Педагогтің іс - әрекеті
|
Білім алушының іс – әрекеті
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |