Сабақтың тақырыбы: Деректерді талдау Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты



бет1/10
Дата16.09.2024
өлшемі0,71 Mb.
#204366
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
Байланысты:
5-9


Бекітемін________________________
Деректерді талдау
(Сабақтың тақырыбы)

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

5.1 Ғылым әлемі

Педагогтің аты-жөні:




Күні:

.09.2024

Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Деректерді талдау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

5.1.5.1 - қайталанған өлшеулер кезіндегі арифметикалық орташа шаманы есептейді және тенденцияларын анықтау

Сабақтың мақсаты

  1. Арифметикалық орташа шаманы есептейді және тенденцияларын анықтайды;

Құндылықтарды дарыту

Тәуелсіздік және Отаншылдық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/
уақыты

Педагогтің іс - әрекеті

Білім алушының іс – әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин




(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару.
Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушыларды назарын сабаққа аудару
Үй жұмысы
«Кім жылдам» әдісі
Оқушылар қазақтың дәстүрлі өлшемдерін атайды

  • сұқ саусақтың еніне тең ұзындық бірлігі, шамамен 2 см тең өлшем. Қатар орналасқан екі саусақтың қалыңдығы - екі елі, үш саусақтың қалыңдығы - 3 елі, төрт саусақтың қалыңдығы - 4 елі болып аталады.

  • адамның бір адымына тең ұзындық (шамамен 60 – 70 см) бірлігі. Және т.б

Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндау;

Оқушылар мұғалімнің қазақ өлшем бірліктерін оқуынан жылдам анықтайды.





Топ басшылары тапсырмалар бойынша бағалайды
1-10 балл аралығында


Дескриптор:
Жалпы – 2 балл:
Қазақ өлшем бірліктерін анықтайды;





Сабақтың ортасы


10 мин


10 мин
10 мин

Мағынаны ашу
Зерттеу сұрағы:

  • Графиктік модельдеу

  • Математикалық модельдеу



  1. Тапсырма

Жұптық жұмыс
«Амплитада әдісі» әдісі
Астана қаласының 10.09.2024 ж температурасы

Уақыт

Температура

9 – 00

+10

12 – 00

+15

15 – 00

+20

21 – 00

+5

Орта жылдық амплитуданы анықтау

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Мәні

-10

-15

-2

+2

+15

+25

+30

+25

+15

+10

-11

-5







  1. Тапсырма

Жеке жұмыс
Қазақстан облыстарында орташа тығыздықты анықтайды


  1. Тапсырма

Жеке жұмыс
Мәліметтерді пайдаланып жел өрнегін сызу

СБ

Б

О

Ш

С

10

4

5

3

9




Ұжымдық талқылау
Оқушылар орташа мәндік арифметикаға тоқталады формуласын анықтайды;

Оқушылар орташа тәуліктік және орташа жылдық амплитуданы анықтайды.


Қазақстан облыстарының 1км2 келетін тығыздықты анықтайды

Оқушылар мәліметтерді пайдаланып жел өрнегін сызады



Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.


Дескриптор:
Жалпы – 2 балл:
Тәуліктік амплитуданы анықтайды;
Жылдық амплитаданы анықтайды;


Дескриптор:
Жалпы -4 балл:
Қазақстан әр облысының орташа тығыздығын анықтайды;
Дескриптор:
Жалпы - 2 балл:
Жел өрнегін сызады;




Сабақтың соңы
5 мин





Рефлексия
«Білім қоржыны» әдісі
Оқушылар сабақтан меңгерген білімін атайды
Бүгінгі сабақта үйрендім
Болашақта бұл білімімді пайдалана аламын...
Үйге тапсырма
Өткен тәуліктің орташа амплитудасын анықтау

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айтады



Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды.

Презентация https://www.canva.com/design/DAGQdyRg3CM/NglAMr4mLZ9X0qOH_JD43w/edit?utm_content=DAGQdyRg3CM&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton


Елі — сұқ саусақтың еніне тең ұзындық бірлігі, шамамен 2 см тең өлшем. Қатар орналасқан екі саусақтың қалыңдығы - екі елі, үш саусақтың қалыңдығы - 3 елі, төрт саусақтың қалыңдығы - 4 елі болып аталады.
Буын – ортаңғы саусақтың ұшынан оның ортаңғы буынына дейінгі аралыққа тең ұзындық (шамамен 5 – 6 см) бірлігі. Сәулетті сарайлар мен түрлі ғимараттардағы ою-өрнектің мөлшері осы буынмен өлшенген. Ол тігін, киім пішу жұмыстарында да қолданылған.
Қадам – адамның бір адымына тең ұзындық (шамамен 60 – 70 см) бірлігі.
Құлаш – иық деңгейіне сәйкес кере созылған екі қол ұшының арасына тең ұзындық бірлігі.
Алақан - төрт еліден сәл үлкендеу өлшем, ашылған алақанның еніне тең.
Тұтам - таяқ немесе арқанды ұстап жұмылған жұдырықтың ені, шамамен 8-см-ге тең ұзындық, төрт еліден сәл үлкен.
Қарыс – толық жазғандағы бас бармақ пен шынашақ ұштарының арасына тең ұзындық (шамамен 19 – 20 см) бірлігі. Ол тұрмыста, құрылыс жұмыстарында пайдаланылған. Мысалы, киіз үйдің уығы он екі – он алты қарыс мөлшерінде жасалады.
Құлаш - иық деңгейінде екі жаққа кере созылған екі қол ұшының арасы, шамамен 165-175 см тең.
Бекітемін________________________
Қорытынды және талқылау.
БЖБ №1
(Сабақтың тақырыбы)

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

5.1 Ғылым әлемі

Педагогтің аты-жөні:




Күні:

.09.2024

Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қорытынды және талқылау.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

5.1.6.1- зерттеу сұрағы бойынша қорытынды тұжырымдау

Сабақтың мақсаты

  1. Зерттеу сұрағы бойынша қорытынды жасайды;

Құндылықтарды дарыту

Тәуелсіздік және Отаншылдық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/
уақыты

Педагогтің іс - әрекеті

Білім алушының іс – әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин




(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару.
Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушыларды назарын сабаққа аудару
Үй жұмысы
«Жел өрнегі» әдісі
Басым бағыттарды анықтаңыз


Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндау;

Оқушылар жел өрнегіне қарай отырып басым бағыттарды анықтайды





Топ басшылары тапсырмалар бойынша бағалайды
1-10 балл аралығында


Дескриптор:
Жалпы – 2 балл:
Жел өрнегі бойынша басым бағытты анықтайды;






Сабақтың ортасы


10 мин

20 мин


Мағынаны ашу


  1. Тапсырма

  • Зерттеудің кезеңдерін жазыңыз

  • Зерттеу барысында қауіпсіздік ережелерін атаңыз

Ғылым әлемі бөлімі бойынша №1 жиынтық бағалау





Тақырыпқа сәйкес тарау бойынша өткен ақпараттарды еске түрісіріп қорытынды жасайды


Оқушылар зерттеудің кезеңдерін атайды және қауіпсіздік ережелерін атайды



Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.


Дескриптор:
Жалпы – 8 балл:
Зерттеу кезеңін жазады;
Қауіпсіздік ережелерін атайды;


Сабақтың соңы
5 мин



Үйге тапсырма
Тәжірибелік жұмыс. Архимед күші заңын зерттеу

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айтады



Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды.


Бекітемін________________________


Мәліметтерді талдау
(Сабақтың тақырыбы)

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

6.1 Ғылым әлемі

Педагогтің аты-жөні:




Күні:

.09.2024

Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Мәліметтерді талдау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

6.1.5.1 алынған деректерді графикалық түрде көрсету

Сабақтың мақсаты

  1. Алынған деректерді графикалық түрде көрсетеді;




Құндылықтарды дарыту

Тәуелсіздік және Отаншылдық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/
уақыты

Педагогтің іс - әрекеті

Білім алушының іс – әрекеті



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет