Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
|
Мектеп: №22 ЖББМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Сман Мадина
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Электромагниттiк индукция, генераторлар.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.4.3.7 – электромагниттік индукция құбылысын түсіндіру;
8.4.3.8 – Қазақстанда және дүние жүзінде электр энергиясын өндірудің мысалдарын келтіру
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар:
Электромагнитті жинай алады, генераторды біледі.
Оқушылардың басым бөлігі:
Электромагнитті тәжірибеде қолдана алады, генератордың құрылысын біледі.
Кейбір оқушылар:
электромагнитті тұрмыста пайдалануды біледі
|
Бағалау критерийі
|
Электромагниттің жұмыс істеуін түсінеді
Магнит өрісі мен электр өрісі арасындағы байланысты ажыратады
Генераторды техникада колданудың маңыздылығын біледі.
Генератордың бөліктерін ажырата алады.
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Сабаққа қатысты терминдер мен сөз тіркестерін қолданады:
Электромагнит пен генератор туралы білетіндерін, жеке пікірлерін айтып,өз ойларын дамыта отырып,ауызша және жазбаша түрде талқылай алады.
электромагниттiк индукция - электромагнитная индукция- electromagnetic induction
генератор - генератор – Generator
шарғы-катушка- spool
магнит-магнит-magnet
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел»жалпы ұлттық идеясының 5 құндылығы:
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
Еңбек өнімділігін арттыру – өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында, энергетикада, инфрақұрылымдық қызмет салалары мен секторларында, мемлекеттік және корпоративтік басқару жұмыс атқаратын барлық патриоттардың үлкен еңбегі.
|
Пәнаралық байланыс
|
Жаратылыстану, тарих.
|
Алдыңғы білім
|
Магнит өрiсiнiң тогы бар өткiзгiшке әрекетін біледі, электроқозғалтқышың атқаратын қызметін біледі, электр өлшеуіш құралдарды біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Білу
|
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу.
«Ширату» жаттығуын қолданып, жылы тілектерін білдіру арқылы психологиялық атмосфераны туғызу.
Физикалық құралдар бейнеленген суретпен топқа бөлу:
1 - ші топ: «Генератор» тобы (магнит)
2 – ші топ: «Магнит» тобы (гальванометр)
3 – ші топ: «Индукция» тобы (батарея)
«Не білемін…» өткен тақырыптарды қайталау.
1 - ші топ: «Сәйкесін тап» ойыны
Ең көп магниттік тартылу Тұрақты магниттер
күші .......деп аталады.
2. Магниттелуін ұзақ уақыт сыртқы магнит өрісін
сақтайтын денелер... күшейтетін заттар
солтүстік полюс... магниттік полстер
оңтүстік полюс S
ферромагнетиктер N
2 – ші топ: «Физикалық диктант»
1. Магнит өрісіндегі тогы бар өткізгішке әрекет ететін күштің бағытын ............ пайдаланып анықтаймыз .
2 .Магни өрісі тогы бар .......................әрекет етеді.
3 .Магниттің ..................болады.
4 .Магнит бөлінеді.................... .................
5.1820 жылы дат ғалымы ........................... электр тогының магнит өрісіне әрекетін анықтады.
3 – ші топ: «Моншақты тіз» әдісі
№
|
Сұрақ
|
Жауаптар
|
1
|
Электр энергиясын механикалық энергияға айналдыруға арналған электр машинасы.
|
|
2
|
Ішіне темір өзекше орналастырылған шарғы
|
|
3
|
Шарғы арқылы ............жіберіледі
|
|
4
|
Түзу электр тогының магнит өрісінің бағытын тәсіл
|
|
5
|
Таға тәрізді магнит
|
|
6
|
Жолақ магнит
|
|
|
Үлестірме қағаз, маркер
Үлестірме қағаз
Үлестірме қағаз, желім
|
Түсіну
Қолдану
Талдау
|
І. «Ойлан-жұптас-бөліс»:
1) Жаңа сабақтың мақсатын ашу үшін оқушылар назарына бейнебаян ұсынылады.
Бейнебаяннан не көрдіңдер?
Оқушылар өз пікірін айтады.
I топ: Электромагниттік индукция құбылысы (постер қорғау, топтық жұмыс)
Бағалау критерийі:
|
Дескрипторлар:
|
Электромагниттік индукция құбылысын түсіндіреді
|
Электромагниттік индукция құбылысын біледі;
Майкл Фарадейдің тұжырымын түсіндіреді.
|
II топ: «Кір қыстырғыш жіп» әдісі. Генераторлар және олардың жұмыс істеу принципі.
Бағалау критерийі:
|
Дескрипторлар:
|
-Генераторды техникада колданудың маңыздылығын біледі.
-Генератордың бөліктерін ажырата алады.
|
Генераторды қайда қолдануды біледі.
Генераторды өндірісте қолдану әдісін түсінеді.
|
III топ: Электромагниттік индукция құбылысы (тәжірибе көрсету)
Бағалау критерийі:
|
Дескрипторлар:
|
-Электромагнит-тің жұмыс істеуін түсінеді
|
-Электромагнитті дұрыс жинай алады
- индукциялық токтың пайда болуының себебі катушкадан өтетін магнит өрісінің өзгеруін көрсетеді.
|
Тест «Көршіңді тексер»
1. Магнит өрісін өзгерткенде, электр тогы пайда болады. Бұл құбылыс қалай аталады?
А) электр өрісі
Ә) электромагниттік индукция құбылысы
Б) магнит өрісі
2. Электромагниттік индукция құбылысын ашқан кім?
А) Андре Мари Ампер
Ә) Александро Вольта
Б) Майкл Фарадей
3. Индукция латын тілінен аударғанда қандай мағына береді?
А) магнит
Ә) бағыттау
Б) өріс
4. Кернеуді арттыруға және кемітуге арналған құрал қалай аталады?
А) трансформатор
Ә) генератор
Б) ротор
5. Механикалық энергияны электр энергиясына айналдыратын машина
А) трансформатор
Ә) генератор
Б) ротор
V. Есептер шығару
26-жаттығу
|
https://www.youtube.com/watch?v=ELffdUyETcE
бейнебаян, интерактивті тақта, проектор
Оқулық, плакат, маркерлер, стикерлер
Оқулық, жіп, қыстырғыш. Суреттер
Оқулық, шарғы, темір, кілт, ток көзі, гальванометр.
Тест тапсырмасы
Оқулық, дәптер.
|
Жинақтау
Бағалау
|
Рефлексия
Кері байланыс:(алма, ананас, лимон беріледі).
Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығын үш түрлі жемістер арқылы көрсетеді.
Лимон – мен күткендей болмады, түсінбедім
Ананас – ұнады, бірақ ұсыныстарым бар
Алма – маған қызықты болды, үйрендім
Үй тапсырмасы:
§55-56 оқу,
26-жаттығу №4
Оқушыларға сабаққа қатысуына байланысты мадақтаулар айтылады.
|
Лимон, ананас, алма суреті
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
І Тапсырма тәсілі
1. «Моншақты тіз» әдісі, «Сәйкестендіру тесті» – сабақты қайталауда ыңғайлы
2. «Ойлан-Жұптас-Бөліс» – оқушыларды кіші топтарға бөліп, ойды нақтылауға ыңғайлы.
ІІ Дереккөздер
Видеокөрсетілім
|
1.«Моншақты тіз» әдісі, «Сәйкестендіру тесті», «Физикалық диктант»
2. «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.
3.Оқушының өзіні бағалуы
4.Оқушылар топ ішінде өзара бағалауы
|
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
«Ойлан-жұптас-бөліс»: Оқушылардың өз ойларын ашық түрде жеткізе алу дағдысын дамытады.
«Кір қыстырғыш жіп» әдісі: Оқушылардың жеке ізденісін, шығармашылығын, топ алдында сөйлеу дағдысын дамытады.
«Топтық жұмыс»: Оқушылардың бірігіп жұмыс істеу дағдысын дамытады.
«Сәйкестендіру тесті»: Оқушыларды жылдамдыққа дағдыландырады.
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|