«Алгебра 9 сынып»
Аяғанова Қ. Қ, математика пәнінің мұғалімі
СҚО, Есіл ауданындағы Петровка орта мектебі
Тақырып: Сандар тізбегі
Сабақтың тақырыбы: Геометриялық прогрессия. n-ші мүшесінің формуласы
Сабақтың мақсаты: геометриялық прогрессия ұғымын енгізіп, кез келген n-ші мүшесін
табуды үйрету
Сабақтың міндеттері: 1. білім-білік дағдыларын қалыптастыру
2. оқушылардың ойлау қабілеті мен дағдыларын дамыту
3. Оқушылардың белсенділігін арттыру, өз бетінше оқуға, ізденуге
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа тақырып түсіндіру
Сабақтың әдістері: сұрақ-жауап, проблемалық жағдай туғызу, жеке, жұппен
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, электрондық оқулық
Сабақ жоспары: І.Ұйымдастыру.
ІІ. Өткенді қайталап, қорытындылау
ІІІ. Мақсат қою
ІV Жаңа сабақ. Модуль «Сан тізбектері»,
V.Жаңа сабақты бекіту.
VІ Үйге тапсырма.
VІІ. Қорытындылау
|
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Элетрондық оқулықпен жүргізілген жұмыстар
|
1.
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру.
|
|
|
2.
|
Өткен тақырыптарды қайталау
|
Сұрақ жауап арқылы өткенді қайталап, қорытындылау
1. Арифметикалық прогрессияның анықтамасын тұжырымдаңдар.
2. Қандай санды арифметикалық прогрессияның айырмасы деп атайды.
3. Арифметикалық прогрессияның n мүшесінің формуласы
4. Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы.
|
Ауызша жауап береді
Ауызша жауап береді
Екі оқушы тақтаға жазады
|
|
3.
4
|
Мақсат қою
Жаңа тақырыпты түсіндіру
|
-Балалар, тақтаға назар аударыңдаршы
Не көріп тұрсыңдар? 4; 12; 36; 108....
- Бұл тізбек қандай заңдылықмен жазылған?
- Осындай ереже бойынша жазылған тізбекті біз геометриялық прогрессия деп атаймыз
Сонымен бүгін біз геометриялық прогрессиямен, оның кез келген мүшесін тауып үйренеміз
- Ал енде прогрессияға қарап оның анықтамасын тұжырымдап беріңдерші
1.Геометриялық прогрессия ұғымын енгізу
2. Геометриялық прогрессияның еселігі
- Бірнеше мысал жазыңдаршы (жұппен)
3. Өспелі және кемімелі прогрессияға мысал келтіру
4.Кез келген n-ші мүшесін табуды үйрету
|
Интерактивті тақтаға қарап жауап береді:
- Сандар тізбегі
Заңдылықты анықтайды
Тұжырымдама жасайды
Дәптерге жазады
Әр партадығы оқушылар өз мысалын жазады
Оқушының көмегімен қорытып шығару тақтада
|
Тақырыпты анықтау
Проблема қою
Подмодуль «Геометриялық прогрессия»
Электрондық оқулықпен тексеру
Электрондық оқулықпен тексеру
|
5.
|
Жаңа сабақты бекіту
|
Кітаптағы мысалдарды қарастыру
1 мысал
-n-ші мүшесін тауып жазамыз
2-4 мысалдарын түсіндіру
|
Дәптерлеріне жазады
16 тапсырманы өз беттерімен шығарады
17,18 тапсырманы шығарады
|
Подмодуль «Геометриялық прогрессия»
Тапсырма 16
Тапсырма 17,18
|
6
|
Қорытындылау
|
Сабақты қорытындылау.
1). Геометриялық прогрессияның
анықтамасын тұжырымдаңдар.
2). Геометриялық прогрессияның
еселігі дегеніміз не?
|
Оқушы тұжырымдаманы айтып береді
|
|
7
|
Үй тапсырмасын беру
|
§12, 67- 70 беттер, А деңгейінің есептері
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |