Сабақтың тақырыбы: Мұхтар Әуезов "Қараш-қараштағы"



Дата21.07.2017
өлшемі13,46 Kb.
#21866
түріСабақ

Сабақтың тақырыбы: Мұхтар Әуезов

  • “Қараш-қараштағы”
  • Бақтығұл тағдыры

Сабақтың мақсаты:

  • А) Білімділігі: Бақтығұл тағдыры арқылы берілген негізгі идеялық мазмұнды ашу;
  • Ә) Дамытушылығы: хикаяттың идеясын талдай отырып, сыни тұрғыдан ойлап, өз пікірін қорғауға дағдыландыру; кейіпкер іс-әрекеті арқылы мінездеме, баға беруге, өз ойларын жеткізе білу;
  • Б) Тәрбиелігі: әділеттілік пен адалдық- қа, жақсы қасиеттерге баулу.

Сабақтың типі: Бекіту сабағы.

  • Сабақтың типі: Бекіту сабағы.
  • Сабақтың түрі: ой дамыту,іздену, зерттеу сабағы.
  • Сабақтың әдісі: Ұжымдық оқыту, концептуалды кесте, топтастыру, семантикалық карта, дискуссиялық карта, РАФТ, СЭНКУЭН.

Ұйымдастыру кезеңі

  • Бәле қуған бәлеге жолығады,
  • Жала қуған жалаға жолығады.

Хикаяттың мазмұндау жоспары:

  • Кек
  • Сәтсіздік
  • Пана іздеу
  • Адасу
  • Сатқындық
  • Өш алу

Қызығушылықты ояту

  • Әлеуметтік теңсіздік
  • зорлық көреді бас кейіпкер
  • Бақтығұл
  • жалғыз жалшы кедей

Концептуалды кесте

  • Кейіпкер
  • Сырт
  • келбеті
  • Әлеуметтік
  • жағдайы
  • Мінез
  • ерекшелігі
  • Бақтығұл
  • 1.
  • 2.

Семантикалық карта

  • Р/с
  • Шығармадан үзінді
  • Бақтығұл
  • Тектіғұл
  • Сәлмен
  • Жарасбай
  • Сәт
  • 1
  • “Қой күзеті-сенікі, қойдың жарымы ығып кетсе,сен ақы-пұлыңды тілеп әбігер саласың!”
  • 2
  • “Кескен теректей құлатты ғой мені. Қу жоқшылық бір құл- атты. Нем қалды?...
  • 3
  • -Ендеше,тауып ал сол ұрыңды да, құрыңды да.
  • 4
  • -Кіргізіп ал,несі бар дейсің? Өз тасыңның аңы екен.
  • 5
  • Семантикалық карта
  • Р/с
  • Шығармадан үзінді
  • Бақтығұл
  • Тектіғұл
  • Сәлмен
  • Жарасбай
  • Сәт
  • 1
  • “Қой күзеті-сенікі, қойдың жарымы ығып кетсе,сен ақы-пұлыңды тілеп әбігер саласың!”
  • +
  • 2
  • “Кескен теректей құлатты ғой мені. Қу жоқшылық бір құл- атты. Нем қалды?...
  • +
  • 3
  • -Ендеше,тауып ал сол ұрыңды да, құрыңды да.
  • +
  • 4
  • -Кіргізіп ал,несі бар дейсің? Өз тасыңның аңы екен.
  • +
  • 5
  • -Інің соққыдан өлер болса,осыдан үш ай бұрын ......
  • +

Мен қай жерде қателестім?

  • Соған долданған Жарасбай бай Тектіқұлды бес жігітке алып соққызып, өкпеге тепкілеп, бауыр-сыртын дүрелеп жазалайды. Қара түнде, қаскөй дауылға лыпасыз саламмын деп, далаға айдап жібереді.

Кімнің сөзі?

  • “Қой күзеті – сенікі, қойдың жарымы ығып кетсе, сен ақы-пұлыңды тілеп әбігер саласың!”-дейді де боқтықтың астына алады. Тек қана жылы киім сұраған жайын ұғындырып айтам деген Тектіқұлды сыбап боқтай береді.
  • (Жарасбай,Сәт, Сәлмен, Сәрсен)

Сонымен, бүгінгі сабақ барысында шығармаға арқау болған әділетсіздік шырмауына шырмалған Бақтығұл тағдыры арқылы, біріншіден, сол заманның әлеуметтік саяси өмірі мен тартыс әділетсіздікті көрсек, екіншіден,

  • Сонымен, бүгінгі сабақ барысында шығармаға арқау болған әділетсіздік шырмауына шырмалған Бақтығұл тағдыры арқылы, біріншіден, сол заманның әлеуметтік саяси өмірі мен тартыс әділетсіздікті көрсек, екіншіден,
  • тарихта болған шындық оқиғаның көркем шығарма арқылы байқадық.

Прототиптер:

  • Прототиптер:
  • Бақтығұл – Рысқұл Жылқайдарұлы рухы күшті, қайраты мол, қажырлы кісі екен.
  • Сейіт – Тұрар Рысқұлов. Мемлекет қайраткері.
  • Жарасбай болыс – Саймасай Үшкемпіров.
  • Оқиғаның орны – Қараш тауында өткен.
  • Рысқұл Жылқайдаров
  • 1859-1907

Тұрар Рысқұлов 1894-1938

  • 20 жасындаТүркістан АССР-і үкімет басшысы.
  • Түркістан республикасының шынайы саяси-
  • мемлекеттік егемендігі жолындағы саяси
  • күрескер болды. Республиканы түркі тілдес
  • халықтардың “ұлттық мемлекеттігіне”
  • айналдыру мақсатын қойып, осы бағытта
  • социалистік революция жариялаған “ұлттардың
  • өзін-өзі билеу құқығын” өмірге демократиялық
  • жолмен енгізу үшін қажырлы күрес жүргізді.
  • Тұрар Рысқұловтың Түрік республикасын құру
  • идеясының дұрыстығын кеңестік Қазақстанның
  • және кеңестік түркілердің кейінгі тағдыр-тарихы
  • дәлелдеп берді. “Түркі тілдес түгел бол!”
  • Бұл – аяулы арысымыз, бүкіл түркі тектес
  • халқымыздың ұлы перзенті Тұрар Рысқұловтың
  • ұраны, ұстанған бағыты. Мұраты, мияты.
  • Сонымен бірге кейінгі ұрпаққа мұраға қалдырған
  • ұлы өсиеті.

Үй тапсырмасы:

  • Үй тапсырмасы:
  • Эссе жазу.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет