Күні:
Мектеп:
Сабақтың тақырыбы: Өзін-өзі тану белестері
Құндылық: Ақиқат Қасиеттер: Мейірімділік, ізеттілік, бірлік, ынтымақ т.б
Мұғалім:
Сынып: Оқушылар саны:
Сабақтың мақсаты:
Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері:
3-сыныпқа арналған «Өзін-өзі тану»пәнінің мазмұнымен таныстыру;
өзін,өзгелерді, адамгершілік құндылықтарын танып білуге қызығушылықтарын арттыру;
сыйластыққа,кішіпейілдікке,ізгілікке тәрбиелеу.
Мақсаты: «Өзін-өзі тану» адамгершілік құндылығы туралы түсініктерін кеңейту.
|
Ресурстар:
Мультимедиялық тақта, оқулық,дәптер,мақал-мәтел,дәйексөз,маркер,
аққағаз,гүл,жүрек,көбелек суреттері
|
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
а) оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу
ә) оқушылар назарын сабаққа аудару
б) Тыныштық сәті
-Балалар ыңғайланып отырып алыңдар да, терең дем алыңдар.Көздеріңді жұмыңдар.Өз денелеріңізді сезініңіздер және бос ұстаңыздар. Дене демалады,сана сезім сергиді.Өз денелеріңізді көз алдыңызға елестетіңіз...Басыңыздан бастап,аяғыңыздың ұшына дейін...
Біз жақсы мен жаманның не екенін ажыратып,бойымыз жеңілдеп қалғандай.Бейне бір ақ түсті көбелекке ұқсап, ұшатын қанат пайда болғандай. Айналаға көз салсақ,тек қана әдемі, жақсы заттарға көзіміз түседі.Құлпырған гүлдер, оның маңында жақсы балалар...Олардың әрқайсысының жүзінде күлкі ойнайды. Жер бетіндегі барлық тірі зат біздерге:«Жақсы бала бол!» деп сыбырлағандай болады.Ал төбемізден нұр шашқан алтын күн бізге:«Жақсы болу өзіңнен»,деп қарайды.Ия,ия шынында да,көбелектер секілді әдемі болып,тек қана әдемі жерде жүру керек екен-ау!Біз барлығымыз да жақсы екенбіз ғой!Жақсы болу өзімізден екенін біз де сезінгендейміз.
Ал,енді «бір,екі,үш»деп,бұрынғы қалпымызға келейік.
|
Оқушылар көңіл күйін көтеру мақсатында
|
Үй тапсырмасын тексеру
|
|
Әңгімелесу мәтінді әңгімелеп беру Мәтінмен жұмыс М.Төрежановтың «Алтын балық»әңгімесін кідіріспен әңгімелей отырып,ондағы әр-бір ойларға байланысты балалардың пікірлерін тыңдау.
|
Оқушылар әңгімелеп, жаңа тақырыптың мазмұнын талдайды.
|
Дәйексөз «Өзін өзі тану-адамгершілік құндылықтардың негізі» деп тақтаға жазып,мәніне тереңірек тоқтау.Дәйексөзді дәптерге жазып алу.
|
Мағынасын түсіндіру
|
Шығармашылық жұмыс:
Тақырыпқа байланысты эссе жазу
|
Оқушылар тапсырмаларды орындайды
|
Топпен ән айту
|
Әнді ерекше көңілмен айтып,сергиді
|
Дәптермен жұмыс Өзін өзі танудан не үйренгілерің келетінін дәптерде берілген алтын балықтан сұрап,сол тілектерді бос жолға жазу.
|
Дәптердегі тапсырмаларды мұғалімнің көмегімен орындайды
|
Үй тапсырмасы: Мәтінді оқып түсінік айту
|
Күнделіктеріне жазады.
|
Соңғы тыныштық сәті:
Балалар,тыныштық сақтап,үнсіз,қолымызды жүрегімізге қойып,жүрегімізді тыңдап көрейікші. Жүрек әр түрлі сезімдерге толы. Олардың арасында жанашырлық,қамқорлық,аяушылық сезімдері басым екенін сезініңдер. Сездіңдер ме,сезген болсаңдар, сендердің жүректерің жылы да мейірімді. Олай болса,сендер де көп қайырымды істер жасап, қамқорлық көрсете аласыңдар.
|
Оқушылар көздерін жұмып демалады.
|
Күні:
Мектеп:
Сабақтың тақырыбы: Өмірді танып білуге құштарлық
Құндылық: Ақиқат Қасиеттер: Мейірімділік, ізеттілік, бірлік, ынтымақ т.б
Мұғалім:
Сынып: Оқушылар саны:
Сабақтың мақсаты:
Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері:
Өмірді тану туралы түсініктерін кеңейту;
Өмірді танып білуге қызығушылықтарын арттыру;
Өмірді сүюге,жақсы өмір сүруге тәрбиелеу.
Мақсаты: «Өмір» ұғымының адамгершілік құндылық ретіндегі мәнін ашу.
|
Ресурстар:
Мультимедиялық тақта, оқулық,дәптер,мақал-мәтел,дәйексөз,маркер,
аққағаз,гүл,жүрек,көбелек суреттері
|
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
а) оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу
ә) оқушылар назарын сабаққа аудару
б) Тыныштық сәті
-Балалар ыңғайланып отырып алыңдар да, терең дем алыңдар.Көздеріңді жұмыңдар.Өз денелеріңізді сезініңіздер және бос ұстаңыздар. Дене демалады,сана сезім сергиді.Өз денелеріңізді көз алдыңызға елестетіңіз...Басыңыздан бастап,аяғыңыздың ұшына дейін...
Біз жақсы мен жаманның не екенін ажыратып,бойымыз жеңілдеп қалғандай.Бейне бір ақ түсті көбелекке ұқсап, ұшатын қанат пайда болғандай. Айналаға көз салсақ,тек қана әдемі, жақсы заттарға көзіміз түседі.Құлпырған гүлдер, оның маңында жақсы балалар...Олардың әрқайсысының жүзінде күлкі ойнайды. Жер бетіндегі барлық тірі зат біздерге:«Жақсы бала бол!» деп сыбырлағандай болады.Ал төбемізден нұр шашқан алтын күн бізге:«Жақсы болу өзіңнен»,деп қарайды.Ия,ия шынында да,көбелектер секілді әдемі болып,тек қана әдемі жерде жүру керек екен-ау!Біз барлығымыз да жақсы екенбіз ғой!Жақсы болу өзімізден екенін біз де сезінгендейміз.
Ал,енді «бір,екі,үш»деп,бұрынғы қалпымызға келейік.
|
Оқушылар көңіл күйін көтеру мақсатында
|
Әңгімелесу Оқушыларға өмір сүрудің мәнін ұғындыру және сол бойынша оларға да өз пікірлерін айттыру үшін әңгіме жүргізу.
Өмірді тану не үшін қажет?
Өз қызығушылықтарың туралы әңгімелеп беріңдер.
Тапсырма Оқушыларға «Өмірді танып білгім келеді»тақырыбына әңгіме құрастыру.
|
Оқушылар сұрақтарға жауп береді.
|
Мәтінмен жұмыс Балалардың өмірге құштарлығын арттыру мақсатында «Ата өсиеті»әңгімесін кідіріспен айта отырып,сұрақ қою арқылы оқушыларды әңгімеге қатыстырады.
Түйіндеме Мұратқа жету жолын білуге арналған түйіндеме ұсынылады.
|
Оқушылар әңгімелеп, жаңа тақырыптың мазмұнын талдайды.
|
Дәйексөз «Өзіңді танығың келсе,адамдарға, олардың ісіне қара»деген Фридрих Шиллердің сөзіне балалардың назарын аударып.оның мәтініне тоқталып,түсіндіру.
|
Мағынасын түсіндіру
|
Жаттығу-ойлану.Балалар үш топқа бөлініп, әр топ өз сұрақтары бойыншаплакаттағы сұлбалар сызбасына жауаптарын жазып шығады.
1-топ.Өмірде кімдердің көмегін,қамқорлығын сезіндіңдер?Олардың өмір сүруге қандай көмегі бар?
2-топ.Өз бойыңнан адамның қандай жақсы қасиеттерін сезініп білдіңдер?Өмірде қандай жағдайда сол қасиеттеріңнің септігі тиді?
3-топ.Өмірді сүю неге жетелейді?Адамға өмірді танып білу не үшін қажет?
|
Оқушылар тапсырмаларды орындайды
|
Топпен ән айту «Өмір өзен»
|
Әнді ерекше көңілмен айтып,сергиді
|
Дәптермен жұмыс: дәптерде тапсырмаларды өз беттерінше орындайды.
|
Дәптердегі тапсырмаларды мұғалімнің көмегімен орындайды
|
Үй тапсырмасы: Мәтінді оқып түсінік айту
|
Күнделіктеріне жазады.
|
Соңғы тыныштық сәті:
Балалар,тыныштық сақтап,үнсіз,қолымызды жүрегімізге қойып,жүрегімізді тыңдап көрейікші. Жүрек әр түрлі сезімдерге толы. Олардың арасында жанашырлық,қамқорлық,аяушылық сезімдері басым екенін сезініңдер. Сездіңдер ме,сезген болсаңдар, сендердің жүректерің жылы да мейірімді. Олай болса,сендер де көп қайырымды істер жасап, қамқорлық көрсете аласыңдар.
|
Оқушылар көздерін жұмып демалады.
|
Күні:
Мектеп:
Сабақтың тақырыбы: Білім-ақиқат бастауы.
Құндылық: Ақиқат Қасиеттер: Мейірімділік, ізеттілік, бірлік, ынтымақ т.б
Мұғалім:
Сынып: Оқушылар саны:
Сабақтың мақсаты:
Білімнің адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру;
Білімге,оқуға қызығушылықтарын арттыру;
Жақсы оқуға,еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Мақсаты: «Білім»құндылық туралы түсініктерін кеңейту.
|
Ресурстар:
Мультимедиялық тақта, оқулық,дәптер,мақал-мәтел,дәйексөз,маркер,
аққағаз,гүл,жүрек,көбелек суреттері
|
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
а) оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу
ә) оқушылар назарын сабаққа аудару
б) Тыныштық сәті
-Балалар ыңғайланып отырып алыңдар да, терең дем алыңдар.Көздеріңді жұмыңдар.Өз денелеріңізді сезініңіздер және бос ұстаңыздар. Дене демалады,сана сезім сергиді.Өз денелеріңізді көз алдыңызға елестетіңіз...Басыңыздан бастап,аяғыңыздың ұшына дейін...
Біз жақсы мен жаманның не екенін ажыратып,бойымыз жеңілдеп қалғандай.Бейне бір ақ түсті көбелекке ұқсап, ұшатын қанат пайда болғандай. Айналаға көз салсақ,тек қана әдемі, жақсы заттарға көзіміз түседі.Құлпырған гүлдер, оның маңында жақсы балалар...Олардың әрқайсысының жүзінде күлкі ойнайды. Жер бетіндегі барлық тірі зат біздерге:«Жақсы бала бол!» деп сыбырлағандай болады.Ал төбемізден нұр шашқан алтын күн бізге:«Жақсы болу өзіңнен»,деп қарайды.Ия,ия шынында да,көбелектер секілді әдемі болып,тек қана әдемі жерде жүру керек екен-ау!Біз барлығымыз да жақсы екенбіз ғой!Жақсы болу өзімізден екенін біз де сезінгендейміз.
Ал,енді «бір,екі,үш»деп,бұрынғы қалпымызға келейік.
|
Оқушылар көңіл күйін көтеру мақсатында
|
Үй тапсырмасын тексеру
|
|
Әңгімелесу Оқушылар «Білім адамға не үшін қажет?», «Оқу инемен құдық қазғандай»дегенді қалай түсінесіңдер? деген сауалдарға өз ойларын айтады.
Мәтінмен жұмыс Оқушыларға білімнің адам өміріндегі мәнін ұғындыру мақсатында әңгімелеу жұмысы жүргізіледі. «Білім мен байлық»әңгімесін оқушы әңгімелейді.
|
Оқушылар әңгімелеп, жаңа тақырыптың мазмұнын талдайды.
|
Дәйексөз Сабақтың тақырыбының мәнін ашу мақсатында дәйексөзді сұраққа берілген жауаптарды толықтыру арқылы түсіндіру.
|
Мағынасын түсіндіру
|
Шығармашылық жұмыс:
Тақырыпқа байланысты эссе жазу
|
Оқушылар тапсырмаларды орындайды
|
Топпен ән айту «Мен оқушы боламын!»
|
Әнді ерекше көңілмен айтып,сергиді
|
Дәптермен жұмыс -Дәптердегі тапсырмада берілген «Білім мен байлық»кестесіне әңгіме мәтіні бойынша білімнің байлықтан артықшылықтарын тауып жазу.
|
Дәптердегі тапсырмаларды мұғалімнің көмегімен орындайды
|
Үй тапсырмасы: Мәтінді оқып түсінік айту
|
Күнделіктеріне жазады.
|
Тыныштық сәті Балалар денелерін түзу,бастарын жоғары көтеріп,ыңғайланып отырады.Көздерін жұмады.Ауаны терең жұтып,еркін тыныстайды,денелерін бос ұстап,айналадағы барлық тіршілік иесі оларды аялап,қоршап,қамқор болып жатқандай сезінеді.Тұла бойлары жақсылыққа,махаббатқа тлғанын сезінуге ұмтылады.Осылайша 2 минут отырады.
|
Оқушылар көздерін жұмып демалады.
|
Достарыңызбен бөлісу: |