Сынып 7. Физика Мұғалім: Жумаханова М.С. Сабақтың тақырыбы: Планеталардың қозғалысы. Копирниктің гелиоцентрлік жүйесі.
Сабақтың мақсаты:
1. Планеталардың қозғалысы, күннің жылдық қозғалысы, күн жүйесінің құрылысы туралы ежелгі ғалымдарды көзқарастары туралы түсінік беру.
2. Оқу материалынан ең бастысын, маңызын таңдап ажырату арқылы оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуге, ойлауға дағдыландыру.
3. Оқушыларды жауапкершілікке, салауаттылыққа, ұжыммен, топпен жұмыс істеуге ықпал жасау.
Сабақтың түрі: шығармашылық сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: СТО технологиялары, «Құмырсқа» стратегиясы, «Пирамида» әдісі, постер қорғау.
Көрнекілігі: слайд, плакат, түрлі түсті қарындаштар, ғалымдардың портреттері, электронды оқулық.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру.
Амандасып, түгендеу. Фигуралар құрастыру арқылы 2 топқа бөлу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
«Кубизм» әдісі.
1. Механикалық қозғалыс дегеніміз не?
2. Санақ жүйесі дегеніміз не?
3. Заттың тығыздығының өлшем бірлігі?
4. Жылдамдықты өлшейтін құрал?
5. Мензуркамен нені өлшейміз?
6. Массаның белгіленуі?
7. 1 тоннада неше килограмм бар?
8. Өзара әрекеттесу қандай құбылыс?
ІІІ. Жаңа білімді қалыптастыру.
1) «Құмырсқа» стратегиясы.
Жарға 2 түрлі тақырып ілінеді. 2 топтың оқушылары қарамен жазылған сөздерді жинайды.
2) «Постер» қорғау.
1-топ «Планеталардың қозғалысы»
2-топ «Күннің жылдық қозғалысы»
3) «Пирамида» әдісі. Сұрақтарға жауап беріп пирамида құрастыру.
1. Күн жүйесінде неше планета бар? (8)
2. Күнге ең жақын планета? (Меркурий)
3. Сатурн планетасының қазақша аты? (Қоңырқай)
4. Грекше зодиакос куклос қандай мағынаны білдіреді? (Жан-жануарлардың дөңгелігі)
5. «Планета» деген сөз нені білдіреді? (Қыдырма)
6. Алып планеталар: (Юпитер, Сатурн, Уран және Нептун)
7. Күн жүйесі құрылысының жобасын алғаш дұрыс түсінген ғалым: (Н.Коперник)
8. Зодиак шоқ жұлдыздары нешеу? (12)
9. Жер нешінші планета? (үшінші)
10. Плутонның ресми астероидтың нөмірі неше? (134340)
11. Грекше гемос қандай мағынаны білдіреді? (Күн)
12. Коперниктің ілімін жақтаушылар кімдер? (Кеплер, Галилий, Ньютон)
IV. Үйге тапсырма.
І топқа «Тест» құрау.
ІІ топқа «Сөзжұмбақ»
V. Бағалау.
Достарыңызбен бөлісу: |