Сабақтың тақырыбы Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері



бет1/2
Дата13.02.2020
өлшемі242,08 Kb.
#57897
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
10.02.2020


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

9.3А Тригонометрия



Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері

Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

9.2.4.6 бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың жұптылығын (тақтылығын,периодтылығын,бірсарындылығынжәнетаңбатұрақтылықаралықтарынтүсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:Функциялардың жұп-тақтығын анықтау;

Басым бөлігі:Функциялардың ең кіші оң периодын табу

Кейбір оқушылар:Тригонометриялық функциялардың периодтылығын пайдаланып,өрнектің мәнін анықтау.Өмірмен байланысын білу

Бағалау критерийі

Функциялардың жұп-тақтығын анықтайды;

Функциялардың ең кіші оң периодын анықтайды;

Тригонометриялық функциялардың периодтылығын пайдаланып,өрнектің мәнін анықтайды.Өмірмен байланыстырады


Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың қасиетін сипаттайды;



Пәнге қатысты лексика мен терминология:

бірлік шеңбер, тригонометриялық дөңгелек, тригонометриялық функция, функцияның тақтығы/жұптығы, период, бірсарындылылық, таңбатұрақтылық аралықтары



Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

1,2,3,4 ширекте синус/косинус/тангенс/котангенс таңбасы ... болады

У=sin(x),Y=cos(x),Y=tg(x),Y=ctg(x) функцияның периоды ...-ға тең болады.

У=sin(x),Y=cos(x),Y=tg(x),Y=ctg(x) функцияларының жұп-тақтығы

Функцияның таңбатұрақтылық аралығы ...


Құндылықтарға баулу


«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы негізінде «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылықтарын дарыту арқылы еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық,өмір бойы білім алуға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Геометрия,физика

Алдыңғы білім


«Функция», «аргумент» ұғымдарын біледі. Функцияның графигін және оның қасиетін біледі. Геометрия курсынан сүйір бұрыштың тригонометриялық функцияларының анықтамаларын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы
4 мин

5 мин


5 мин

I.Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасып, оқушылардың сабаққа қатысуына және сынып тазалығына назар аударамын.

«Мен қандаймын?...» психологиялық ойынын өткіземін.

Қорапшаның ішінен геометриялық фигураларды оқушылар таңдап алады.


– Сіз лидерсіз. Әрқашан белсендісіз.

– - - Сіз жұмыс істегенді, оқып үйренгенді ұнатасыз.

– Үнемі көтеріңкі көңіл-күйде жүресіз.

-Сіз өте мейірімді жансыз. Жүрегіңіз жақсылық пен мейірімге толы.

Бұнда оқушылардың көңіл-күйлері көтеріліп,өзіне сенімділігі артады.



II Үй тапсырмасын тексеру.

Жұптық жұмыс №4.43 (4,5)

№4.44 (1,2)

Мақсаты:Оқушылар өз жұмысына талдау жасайды,өзге жұмыспен салыстырады.

Нәтижесінде оқушылар өздерінің тақырыпты қаншалықты меңгергендігін тексереді,қатесін көреді,қателіктен сабақ алу,қорытынды жасау дағдылары қалыптасады.

Дұрыс жауаптар интербелсенді тақтада көрсетіледі.



Кері байланыс: «+»,«-» қою арқылы «-» тары бар оқушылардың жұмыстарына түзету ұйымдастырылады.

III. Жеке жұмыс.

Мақсаты-өткенді қайталап,еске түсіру

Нәтижесі: Оқушының ойын ашық білдіруіне,жылдам ойлануға дағдыландыру

1,2,3,4 ширекте синус/косинус/тангенс/котангенс таңбасы ... болады

У=sin(x),Y=cos(x),Y=tg(x),Y=ctg(x) функцияның периоды ...-ға тең болады.

У=sin(x),Y=cos(x),Y=tg(x),Y=ctg(x) функцияларының жұп-тақтығы

Функцияның таңбатұрақтылық аралығы деп ...

«Жұбыңды тексер»

Жұмыс дәптері

«Математикалық диктант»

слайд


«+,-» қою арқылы

Сабақтың ортасы

6 мин


7 мин

8мин


1-тапсырма:Жеке жұмыс.Деңгейлік тапсырмалар орындау

  • Мақсаты:Функцияның жұп-тақтығын анықтай білу.

  • Нәтижесі:Жүйелі ойлау,дұрыс пайым жасау,өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырамын.

А.f(x)= 7-3cosx 

В.f(x)= 3x- 4tg2x

С. f(x)=

Дескриптор:

1.Функцияның жұп-тақтығының анықтамасын қолданады.



Жұптық жұмыс

Мақсаты: Оқушыларға қандай да болмасын тапсырма берілгенен кейін оларды тыңғылықты орындауға бағыттау.

Нәтижесі:Ойлау,түрлі ой тұжырымдау,дұрыс шешім қабылдау дағдылары қалыптасады.

2-тапсырма: №4.45


Бағалау критерийі

Дескриптор

Бағалау әдісі

Функциялардың ең кіші оң периодын таба алады;


1.Тригонометриялық функциялардың ең кіші периодын білу

2. Периодты табу формуласын қолдану

3.Дұрыс шешімін табу

Дескриптор бойынша белгі қою арқылы




Кері байланыс

Тапсырманы орындау барысында қателіктер орын алып

жатса,оны түзету жұмыстары ұйымдастырылады



3-тапсырма:Топтық жұмыс №4.48

Барлық топтарға бірдей тапсырма.



Мақсаты:Жаңа мәліметті, идеяларды сұрақ-жауап арқылы жаза отырып, қорытынды ойларын жинақтау.

Нәтижесі: Берілген мәлімет бойынша өздері сұрақ қойып, жауабын топтық жұмыста талқылауға, ой қорытуға белгілі бір қорытындыға келуге жетелейді.




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет