|
Пәні: әдебиеттік оқу
|
Сынып: 2
|
Сабақтың тақырыбы
|
Аңқау арыстан (ертегі)
|
Сабақтың мақсаты
|
. Ертегі түрлерімен таныстыра отырып, ертегіні түсініп оқу, мазмұндау
|
Сабақтың міндеттері
|
Ертегі кейіпкерлерінің іс - әрекетіне мінездеме беру, ертегідегі негізгі ойды ашу Ертегіні түсініп, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыра отырып, ой - пікірлерін қорытындылап айту шеберліктерін, сөйлеу әрекеттерін жетілдіре түсу;
«Анық - қанығына бармай іс істеме, асықпа» деген қағиданы басшылыққа ала отырып, алдау арбау жаман қасиет екенін түсіндіру
|
Күтілетін нәтиже
|
Ертегі кейіпкерлерінің іс - әрекетіне мінездеме береді, ертегідегі негізгі ойды ашады
Ертегіні түсініп, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыра отырып, ой - пікірлерін қорытындылап айту шеберліктерін, сөйлеу әрекеттерін жетілдіре түседі;
«Анық - қанығына бармай іс істеме, асықпа» деген қағиданы басшылыққа ала отырып, алдау арбау жаман қасиет екенін түсінеді
|
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Сұрағы не?суретті әңгіме, рөлдегі оқушылар,үш қадамды сұхбат, ақпараттар минуты, жағдаяттан шығу , түрткі болу сұрақтары.
|
Негізгі дерек-көздер
|
Оқулық, дидактикалық материалдар, бастауыш сыныпта оқыту әдістемелік журнал, ғаламтор
|
Қолданылатын ресурстар
|
Қима қағаздар, оқулық, суреттер
|
7 модульдың кіріктірілуі
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Оқушыларды жас ерешеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, Оқытудағы басқару және көшбасшылық. АКТ
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Психологиялық тренинг
Топқа бөлу
|
Сабаққа назарын аудару
Құралдарын түгендеу
«Әдемі есім»
1-топ – арыстан
2-топ – түлкі
3-топ – қоян
Алтын ереже:
Белсенділік таныту
Мәмілеге келу
Тәртіпті сақтау
Ұйымшыл болу
Уақытпен санасу
Бір-біріміздің пікірімізді тыңдау
Ойды ашық айту
Мақсатқа жету
|
Құралдарын түгендейді
Оқушылар шеңберде өздерінің есімдеріне сын есім қосып айтады.
Оқушылар қалаған суреттерін алып топқа бөлінеді
Ережені есте сақтайды
|
білу
Кім? Не? Нені? Қашан? Қандай? Қалай? Не істеді?
|
Сұрағы не?
|
-Балаларды оқуға шақырған
Ы. Алтынсаринның өлеңі«Кел балалар оқылық!» деп аталады
-«Ата-ана алдындығы борышың»деген тіркестегі «борышың» сөзін басқаша қарызың деп айтуға болады
-Өлең жазатын адамды жазушы атайды
-Тұңғыш әліппе оқулығын жазған А.Байтұрсынов
-Қартқожа Ж.Аймауытовтың кейіпкері
|
жауаптарға сауалдарға қояды
|
Түсіну
неге?
Неліктен? себебі?
Не үшін
|
Суретті әңгіме
Түрткі болу сұрақтары
|
1-топ:
2-топ:
3-топ:
-Бұл суреттегі әңгімелерді не деп атауға болады?
-Бұл ертегілер бізге қалай жеткен?
(атадан балаға ауызба ауыз жетеді)
- Адамдардың мінез - құлықтары да әр түрлі болады. Ақын - жазушылар адамдардың мінезін мысалға алып, қу адамды неге теңеген? (түлкіге)
- Қорқақ адамды? ше (қоянға)
-Батыл, өжет адамдарды (арыстанға)
Атадан балаға мирас болып не қалған деп ойлайсыздар ?
|