Сабақтың тақырыбы: "Жанылпаштар" І. Ұйымдастыру кезеңі. ІІ. Модуль құрамын айту. ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту



Дата12.03.2018
өлшемі210,5 Kb.
#38603
түріСабақ
5 сынып

Сабақтың тақырыбы:   "Жанылпаштар"
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Модуль құрамын айту.
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

Білімділік: жанылпаштар туралы толық мәлімет беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорларын дамыту.
Тәрбиелік:Өз мектебіне, сыныбына деген ізгі ниеттерді қалыптастыру.

ІV. Грамматикалық тақырып.

Тақтада тіректі сызба ілулі тұрады. Мұғалім осы сызба арқылы грамматикалық тақырыпты түсіндіреді.
 

Сұраулық шылаулар.
 

 
 


 

V. . Лексикалық тақырып.
Қазақ тілі сабағында біз жаңа сөздермен танысамыз. Ережелерді, өлеңдерді жаттаймыз. Сұрақтарға жауап береміз. Қазақ тілі сабағында біз тек қазақша сөйлейміз.

VІІ. Тақырып бойынша жеке жұмыс.
1-тапсырма. Сөйлемді жолдасыңмен оқы.
2-тапсырма. Қарамен жазылған сөздердің түбірін тап.
3-тапсырма. Сурет бойынша 2-3 сөйлем құра.
5-тапсырма. Жуан буынды сөздерді оқып, жуан дауысты дыбыстарды тап.

Үлгі эталоны

1. Оқу, оқушы, оқы, оқулық, оқыма.
2. Қазақ тілі сабағында.
Сыныпта мұғалім мен оқушылар бар. Мұғалім сабақ түсіндіріп тұр. Балалар мұқият отыр.
3. Сабақ қала тақырып оқыды қызық тақта

ІХ. Бағалау.

Х. Үйге тапсырма беру.
1. Сөздерді жаттап ал.
2. 4-тапсырмадағы сөйлемдерді оқы, ұқсас тапсырма жаса. 
5 сынып

Сабақтың тақырыбы «Менің әжем»
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Модуль құрамын айту.
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

Білімділік: Менің әжем туралы толық мәлімет беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорларын дамыту.
Тәрбиелік:Өз мектебіне, сыныбына деген ізгі ниеттерді қалыптастыру.

ІV. Сөздік жұмысы.

Сезімтал – чувствительный

Еңбекқор – трудолюбивый

Дәстүр – традиция

Меірімді – добрый

Әділ – справедливый
VІІ. Тақырып бойынша жеке жұмыс.
1-тапсырма.Диалогті сұрақтарына аударып, жауаптарын аяқтандар.

2-тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті әріптердің қойып жазындар.


3-тапсырма. Мәтінді әңгімелеңдер. Мәтінге ат қойындар.
5-тапсырма. Жуан буынды сөздерді оқып, жуан дауысты дыбыстарды тап.

Үлгі эталоны

1. Оқу, оқушы, оқы, оқулық, оқыма.
2. Қазақ тілі сабағында.
Сыныпта мұғалім мен оқушылар бар. Мұғалім сабақ түсіндіріп тұр. Балалар мұқият отыр.
3. Сабақ қала тақырып оқыды қызық тақта

ІХ. Бағалау.

Х. Үйге тапсырма беру.
1. Сөздерді жата ал және тақпақ «Менің әжем» жаттау


5 сынып

Сабақтың тақырыбы «Баланың бас ұстазы»
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Модуль құрамын айту.
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

Білімділік: Менің әжем туралы толық мәлімет беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорларын дамыту.
Тәрбиелік:Өз мектебіне, сыныбына деген ізгі ниеттерді қалыптастыру.

ІV. Сөздік жұмысы.

Ақыл – ум

Үлгі- пример

Мейір- доброта

Сыншы- критик

Бастау- начинать

Қостау – поддерживать

Мирас- наследие

Сыйлы- уважаемый

Тірек- опора

Қамкоршы – защитник

Көмек- помощь



VІІ. Тақырып бойынша жеке жұмыс.
1-тапсырма.Диалогті сұрақтарына аударып, жауаптарын аяқтандар.

2-тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті әріптердің қойып жазындар.


3-тапсырма. Мәтінді оқып, толықтырып, диалог құрастырындар.
5-тапсырма. Кесте бойынша сөйлем құрап, әнгімелендер

Үлгі эталоны

1. Оқу, оқушы, оқы, оқулық, оқыма.
2. Қазақ тілі сабағында.
Сыныпта мұғалім мен оқушылар бар. Мұғалім сабақ түсіндіріп тұр. Балалар мұқият отыр.
3. Сабақ қала тақырып оқыды қызық тақта

ІХ. Бағалау.

Х. Үйге тапсырма беру.
1. Сөздерді жата ал және тақпақ «Анаға сәлем » жаттау


5 сынып

Сабақтың тақырыбы «Отбасы мүшелері»

Білімділік: отбасы мүшелері туралы толық мәлімет беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорларын дамыту.
Тәрбиелік:Өз мектебіне, сыныбына деген ізгі ниеттерді қалыптастыру.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

- Кім бүгің кезекші?

- сыныпта кім жоқ?

- ауа райы қандай?

- Аптасының қай күні?

Үйге тапсырма тексеру.
1. Сөздерді жата ал және тақпақ «Анаға сәлем » жаттау
ІІ. Модуль құрамын айту.


Жаңа тақырып ;
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

VІІ. Тақырып бойынша жеке жұмыс.жазуға жаттығыңдар.
1-тапсырма.Тәуелдіқ жалғауын жалғандар.

2-тапсырма. Сөздік диктант. Қатесіз жазуға жаттығыңдар. Тәуелдік жалғаулардың астын сызыңдар.


3-тапсырма. Мәтін бойынша отбасыларыңның мүшелерін әрі сүреттеп қарай беріңдер.
4-тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойындар

Үлгі эталоны

1. Оқу, оқушы, оқы, оқулық, оқыма.
2. Қазақ тілі сабағында.
Сыныпта мұғалім мен оқушылар бар. Мұғалім сабақ түсіндіріп тұр. Балалар мұқият отыр.
3. Сабақ қала тақырып оқыды қызық тақта

ІХ. Бағалау.

Х. Үйге тапсырма беру.
1. Отбасының мүшелері шағын шығарма жазыңдар.


5 сынып

Сабақтың тақырыбы «Тазалық»

Білімділік: Тазалық туралы толық мәлімет беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорларын дамыту.
Тәрбиелік:Өз мектебіне, сыныбына деген ізгі ниеттерді қалыптастыру.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

- Кім бүгің кезекші?

- сыныпта кім жоқ?

- ауа райы қандай?

- Аптасының қай күні?

Үйге тапсырма тексеру.
Отбасының мүшелері шағын шығарма жазыңдар.
ІІ. Модуль құрамын айту.


Жаңа тақырып ;
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

VІІ. Тақырып бойынша жеке жұмыс.жазуға жаттығыңдар.

ІV. Сөздік жұмысы.

Сыпырғыш –веник

Шаң- тозаң – пыль

Шүберек- тряпка

Еден- пол

Сырлы –покрашенный

Дақ- пятно

Табу- найти

Жалтырау – блестеть

Сүрту - вытирать
1-тапсырма.өленді мәнерлеп оқып, түсінгендерінді айтындар. Төменге берілген сұрақтар бойынша өз пікірлеріңді айтындар.

2-тапсырма. Диалог бойынша өзара сөйлесіңдер.


3-тапсырма. Жалқы есімдерді қатыстырып, тиісті жалғауларын жалғап, төмендегі сөйлемдер құрандар.

Үлгі эталоны

1. Оқу, оқушы, оқы, оқулық, оқыма.
2. Қазақ тілі сабағында.
Сыныпта мұғалім мен оқушылар бар. Мұғалім сабақ түсіндіріп тұр. Балалар мұқият отыр.
3. Сабақ қала тақырып оқыды қызық тақта

ІХ. Бағалау.

Х. Үйге тапсырма беру.
1.4 тапсырма 14- бет .

5 сынып

Сабақтың тақырыбы «Тіл дамыту»

Білімділік: Тіл дамыту туралы толық мәлімет беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорларын дамыту.
Тәрбиелік:Өз мектебіне, сыныбына деген ізгі ниеттерді қалыптастыру.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

- Кім бүгің кезекші?

- сыныпта кім жоқ?

- ауа райы қандай?

- Аптасының қай күні?

Үйге тапсырма тексеру.
4 тапсырма 14- бет .
ІІ. Модуль құрамын айту.


Жаңа тақырып ;
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

VІІ. Тақырып бойынша жеке жұмыс.жазуға жаттығыңдар.


1-тапсырма.Мәтінді ролге бөліп оқындар. Дүкенге барғандарың туралы айтып беріңдер. Тәуелдік жалғаулары бар сөздерді тауып жасалу жолын түсіндіріңдер.

2-тапсырма. Өленді мәнерлеп оқындар.

3-тапсырма. Диалогті әрі қарай жалғастырып , өзара сөйлесіңдер.
Үлгі эталоны

1. Оқу, оқушы, оқы, оқулық, оқыма.


2. Қазақ тілі сабағында.
Сыныпта мұғалім мен оқушылар бар. Мұғалім сабақ түсіндіріп тұр. Балалар мұқият отыр.
3. Сабақ қала тақырып оқыды қызық тақта

ІХ. Бағалау.

Х. Үйге тапсырма беру.
16- бет 4 тапсырма. Сурет бойынша әнгіме құрастырыңдар

5 сынып

Сабақтың тақырыбы «қолғабыс »

Білімділік:Қолғабыс туралы толық мәлімет беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорларын дамыту.
Тәрбиелік:Өз мектебіне, сыныбына деген ізгі ниеттерді қалыптастыру.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

- Кім бүгің кезекші?

- сыныпта кім жоқ?

- ауа райы қандай?

- Аптасының қай күні?

Үйге тапсырма тексеру.
4 тапсырма 14- бет .
ІІ. Модуль құрамын айту.


Жаңа тақырып ;
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

VІІ. Тақырып бойынша жеке жұмыс.жазуға жаттығыңдар.


1-тапсырма.Мәтіннен түсінгендерінді айтындар. Мәтінге ат қойындар.

2-тапсырма. Өленді мәнерлеп оқындар.

3-тапсырма. Диалогті әрі қарай жалғастырып , өзара сөйлесіңдер.
Үлгі эталоны

1. Оқу, оқушы, оқы, оқулық, оқыма.


2. Қазақ тілі сабағында.
Сыныпта мұғалім мен оқушылар бар. Мұғалім сабақ түсіндіріп тұр. Балалар мұқият отыр.
3. Сабақ қала тақырып оқыды қызық тақта

ІХ. Бағалау.

Х. Үйге тапсырма беру.
17. Жаңа сөздерді жаттау

5 сынып

Сабақтың тақырыбы «Аялдама »

Білімділік: Аялдама туралы толық мәлімет беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорларын дамыту.
Тәрбиелік:Өз мектебіне, сыныбына деген ізгі ниеттерді қалыптастыру.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

- Кім бүгің кезекші?

- сыныпта кім жоқ?

- ауа райы қандай?

- Аптасының қай күні?

Үйге тапсырма тексеру.
5 тапсырма 18- бет өленді жаттау .
ІІ. Модуль құрамын айту.


Жаңа тақырып ;

Жаңа сөздер.

Аялдама- остановка

Бақытты бол- будь счастлив

Орын- место

Айналайын- милый
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

VІІ. Тақырып бойынша жеке жұмыс.жазуға жаттығыңдар.


2-тапсырма. Диалогті әрі қарай толықтырыңдар.

2-тапсырма. Төменде берілген сөздерді бойынша тәуелдеңдер.

4-тапсырма. Сөйлемдер құраңдар.
Үлгі эталоны

1. Оқу, оқушы, оқы, оқулық, оқыма.


2. Қазақ тілі сабағында.
Сыныпта мұғалім мен оқушылар бар. Мұғалім сабақ түсіндіріп тұр. Балалар мұқият отыр.
3. Сабақ қала тақырып оқыды қызық тақта

ІХ. Бағалау.

Х. Үйге тапсырма беру.
17. Жаңа сөздерді жаттау, 1 тапсырма өлеңдң жаттап алыңдар.

5 сынып

Сабақтың тақырыбы «Демалыс күні »

Білімділік: Демалыс күні туралы толық мәлімет беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорларын дамыту.
Тәрбиелік:Өз мектебіне, сыныбына деген ізгі ниеттерді қалыптастыру.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

- Кім бүгің кезекші?

- сыныпта кім жоқ?

- ауа райы қандай?

- Аптасының қай күні?

Үйге тапсырма тексеру.

Жаңа сөздерді жаттау, 1 тапсырма өлеңдң жаттап алыңдар.22- бет.


ІІ. Модуль құрамын айту.


Жаңа тақырып ;

Жаңа сөздер.

Ұйқыны қандыру – выспаться

Кейбір- некоторые

Пайдалану –воспользоваться

Шаруа- дела, хозяйство

Айналысу- заниматься

Жалқаулану- лениться

Іш пысу- умирать от скуки

Суға түсу- купаться

Шұғылдану- заниматься

Әрине- конечно

Тырмалау- разравнивать граблями

Арам шөп жүлу - рвать сорную траву

Жапырақ- листья

Өртеу- сжигать

Жеңіл атлетика –легкая атлетика

Жарыс- состязание

Көркем гимнастика- художественная гимнастика

Үйірме- кружок

Қатысу-участвовать


ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

VІІ. Тақырып бойынша жеке жұмыс.жазуға жаттығыңдар.


2-тапсырма. Диалогті әрі қарай толықтырыңдар.

2-тапсырма. Төменде берілген сөздерді бойынша тәуелдеңдер.

4-тапсырма. Сөйлемдер құраңдар.
Үлгі эталоны

1. Оқу, оқушы, оқы, оқулық, оқыма.


2. Қазақ тілі сабағында.
Сыныпта мұғалім мен оқушылар бар. Мұғалім сабақ түсіндіріп тұр. Балалар мұқият отыр.
3. Сабақ қала тақырып оқыды қызық тақта

ІХ. Бағалау.

Х. Үйге тапсырма беру.
17. Жаңа сөздерді жаттау, 1 тапсырма өлеңдң жаттап алыңдар.

5 сынып

Сабақтың тақырыбы Мен және менің досым

Білімділік: Мен және менің досым туралы толық мәлімет беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорларын дамыту.
Тәрбиелік:Өз мектебіне, сыныбына деген ізгі ниеттерді қалыптастыру.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

- Кім бүгің кезекші?

- сыныпта кім жоқ?

- ауа райы қандай?

- Аптасының қай күні?

Үйге тапсырма тексеру.

Жаңа сөздерді жаттау, 1 тапсырма өлеңдң жаттап алыңдар.22- бет.


ІІ. Модуль құрамын айту.


Сөздік диктант.

Ұйқыны қандыру,шаруа, айналысу, купаться, умирать от скуки, сжигать, легкая атлетика, заниматься. Состязание, кружок, листья.



Жаңа тақырып ;

Жаңа сөздер.

Құрбы- сверстник, сверстница

Мінез- характер

Қайырымды- добрый

Бой- рост

Ақылдасу- советоваться

Сыпайы- вежливый

Қарапайым – скромный

Түйдей құрдас- ровесники

Жұбын жазбау- не раставаться

Қадір тату- ценить

ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

VІІ. Тақырып бойынша жеке жұмыс.жазуға жаттығыңдар.


2-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.

2-тапсырма. Төменде берілген сөздерді бойынша тәуелдеңдер.

4-тапсырма. Сөйлемдер құраңдар.
Үлгі эталоны

1. Оқу, оқушы, оқы, оқулық, оқыма.


2. Қазақ тілі сабағында.
Сыныпта мұғалім мен оқушылар бар. Мұғалім сабақ түсіндіріп тұр. Балалар мұқият отыр.
3. Сабақ қала тақырып оқыды қызық тақта

ІХ. Бағалау.

Х. Үйге тапсырма беру.
17. Жаңа сөздерді жаттау, 1 тапсырма өлеңдң жаттап алыңдар.

5 сынып

Сабақтың тақырыбы достықты бағалай біл

Білімділік: достықты бағалай біл туралы толық мәлімет беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорларын дамыту.
Тәрбиелік:Өз мектебіне, сыныбына деген ізгі ниеттерді қалыптастыру.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

- Кім бүгің кезекші?

- сыныпта кім жоқ?

- ауа райы қандай?

- Аптасының қай күні?

Үйге тапсырма тексеру.

Жаңа сөздерді жаттау, 1 тапсырма өлеңдң жаттап алыңдар.22- бет.


ІІ. Модуль құрамын айту.


Сөздік диктант.

Ұйқыны қандыру,шаруа, айналысу, купаться, умирать от скуки, сжигать, легкая атлетика, заниматься. Состязание, кружок, листья.



Жаңа тақырып ;

Жаңа сөздер.


VІІ. Тақырып бойынша жеке жұмыс.жазуға жаттығыңдар.


2-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.

2-тапсырма. Төменде берілген сөздерді бойынша тәуелдеңдер.

4-тапсырма. Сөйлемдер құраңдар.
Үлгі эталоны

1. Оқу, оқушы, оқы, оқулық, оқыма.


2. Қазақ тілі сабағында.
Сыныпта мұғалім мен оқушылар бар. Мұғалім сабақ түсіндіріп тұр. Балалар мұқият отыр.
3. Сабақ қала тақырып оқыды қызық тақта

ІХ. Бағалау.

Х. Үйге тапсырма беру.
36 –бет , 3,4- тапсырма дәптерге жазу.

5 сынып

Сабақтың тақырыбы Жексенбі күніменкүн тәртібі

Білімділік: достықты бағалай біл туралы толық мәлімет беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорларын дамыту.
Тәрбиелік:Өз мектебіне, сыныбына деген ізгі ниеттерді қалыптастыру.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

- Кім бүгің кезекші?

- сыныпта кім жоқ?

- ауа райы қандай?

- Аптасының қай күні?

Үйге тапсырма тексеру.

Жаңа сөздерді жаттау, 1 тапсырма өлеңдң жаттап алыңдар.22- бет.


ІІ. Модуль құрамын айту.


Сөздік диктант.

Ұйқыны қандыру,шаруа, айналысу, купаться, умирать от скуки, сжигать, легкая атлетика, заниматься. Состязание, кружок, листья.



Жаңа тақырып ;

Жаңа сөздер.


VІІ. Тақырып бойынша жеке жұмыс.жазуға жаттығыңдар.


2-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.

2-тапсырма. Төменде берілген сөздерді бойынша тәуелдеңдер.

4-тапсырма. Сөйлемдер құраңдар.
Үлгі эталоны

1. Оқу, оқушы, оқы, оқулық, оқыма.


2. Қазақ тілі сабағында.
Сыныпта мұғалім мен оқушылар бар. Мұғалім сабақ түсіндіріп тұр. Балалар мұқият отыр.
3. Сабақ қала тақырып оқыды қызық тақта

ІХ. Бағалау.

Х. Үйге тапсырма беру.
36 –бет , 3,4- тапсырма дәптерге жазу.

5 сынып

Сабақтың тақырыбы Достармен бос уақытта тиімді өткізу

Білімділік: достармен бос уақытты тиімді өткізу туралы толық мәлімет беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорларын дамыту.
Тәрбиелік:Өз мектебіне, сыныбына деген ізгі ниеттерді қалыптастыру.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

- Кім бүгің кезекші?

- сыныпта кім жоқ?

- ауа райы қандай?

- Аптасының қай күні?

Үйге тапсырма тексеру.

Өлеңді жаттау.

ІІ. Модуль құрамын айту.

Жаңа тақырып ;

Жаңа сөздер.

Көзқарас – мнение

Жауапкершілік- ответственность

Нағыз- настоящий

Жәрдемдесу- помогать

Таңдай білу- уметь выбирать

Сақтау- сохранить
VІІ. Тақырып бойынша жеке жұмыс.жазуға жаттығыңдар.


1-тапсырма. Диалог бойынша өзара сөйлесіп, төмендегі сұрақтар бойынша пікір айтындар.

2-тапсырма. Мәтінді оқып, өз ойларыңды білдіңдер.

3 тапсвырма. Сұрақтарға жазбаша жауап беріңдер.

4-тапсырма. Мәтінде оқып , үш деңгейлі тапсырмаларды орындаңдар.


Үлгі эталоны

1. Оқу, оқушы, оқы, оқулық, оқыма.


2. Қазақ тілі сабағында.
Сыныпта мұғалім мен оқушылар бар. Мұғалім сабақ түсіндіріп тұр. Балалар мұқият отыр.
3. Сабақ қала тақырып оқыды қызық тақта

ІХ. Бағалау.

Х. Үйге тапсырма беру.
36 –бет , 3,4- тапсырма дәптерге жазу.

5 сынып

Сабақтың тақырыбы диктант

Білімділік: Оқушылардың калиграфияның қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушылардың мәтін мазмұның естеу бойынша қабылдауға үйрету.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

- Кім бүгің кезекші?

- сыныпта кім жоқ?

- ауа райы қандай?

- Аптасының қай күні?

Үйге тапсырма тексеру.

Жаңа тақырып ;

Жаңа сөздер.


VІІ. Тақырып бойынша жеке жұмыс.жазуға жаттығыңдар.




ІХ. Бағалау.

Сабақ жоспары. Мектеп асханасы. 5 - сынып



Сабақтың тақырыбы: Мектептің асханасы
Сабақтың мақсаты:
а) Оқушыларға мектептің асханасы туралы білу, асханада тапсырыс беруді үйрену, жаңа сөздермен сөйлемдерді дұрыс құрастыра білуді үйрету.
ә) Тапсырмалар арқылы оқушылардың тапқырлық, ізденпаздық қасиеттерін қалыптастыру, сөздерді дұрыс байланыстырып, ойды жүйелеп айтуға дағдылану.
б) Оқушылардың адамгершілікке, тазалыққа, дұрыс тамақтануға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ- жауап, әңгімелесу, практикалық
Жұмыс формалары: жекелей, жұптық
Сабақтың көрнекілігі:
Пәнаралық байланыс: Қазақ әдебиеті, орыс тілі.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру бөлімі:
а) Сәлемдесу.
ә) Балаларды түгендеу.
б) Тіл дамыту сұрақтары.
II. Үй тапсырмасын тексеру: қайталау
ІІІ. Кіріспе:
Жаңа тақырыпты бастамас бұрын мұғалім мәтінді оқиды. Сол мәтінді талқылап, сабақтың тақырыбына шығу. Тыңдалым.
Асханамыз үлкен, таза және әдемі. Аспаздар әр түрлі дәмді тамақ дайындайды. Асханада шырын, шай, кофе сатылады. Біз ас мәзірі бойынша тапсырыс береміз. Асханада тұшпара, манты, сорпа т.б. тағамдар сатылады. Түрлі салаттар дайындайды. Аспазшылар қызметі бізге өте ұнайды. Біздің мектептің бірінші қабатында асхана бар. Ол кең, жарық әрі таза.Мен сыныптастарыммен бірге үшінші сабақтан кейін асханаға тамақ ішуге барамын. Асханадағы барлық аспаздар өте мейірімді.Әркім өзіне ұнаған тағамды алады. Біз көбінесе сорпа немесе ботқа аламыз. Содан кейін тәтті нан және шай кейде шырын аламыз. Тамақ ішер алдында біз қолымызды жуамыз да, бір-бірімізге «Ас дәмді болсын!» деп айтамыз.Осы жерден мұғалімдер де тамақтанады. Барлығына асхана ұнайды.

- Мынау мәтін не туралы?


- Нешінші мектепттің асханасы туралы?
- Асхана нешінші қабатта?
- Сонымен біз бүгін не туралы сөйлесеміз? Ендеше тақырыбымыз қандай? Тақырыбымыз – Мектептің асханасы.
Сабақтың тақырыбын айтып, мақсатын ашу.
- Балалар, біз бүгін сабаққа қандай мақсат қоямыз?
- Мақсаты – асханада тапсырыс беруді үйрену, жаңа сөздермен сөйлемдерді дұрыс құрастыра білу, диалог құрастыру.
V Сөздік жұмысы:
- Жаңа сөздермен танысайық. Сөздерді оқып, сөйлем құрастыру. Айтылым.
ас мәзірі – меню

шырын - сок
тапсырыс – заказ


тамақ – блюдо
ботқа – каша


ыстық тамақ – второе блюдо
ас қасық – столовая ложка


тұшпара – пельмени
аспаз – повар


шанышқы – вилка

тоқаш – булочка

сыныптас - одноклассник (-ца)     

салқын тағам - холодное блюдо

ішу – пить      

ыстық тағам - горячее блюдо

көбінесе - в основном                      

сусын - напиток

сорпа – бульон                                 

жуу - мыть

Жаңа тақырыпты бекіту:


- Ал біздің мектептің асханамыз туралы тағы не білесіңдер?
- Асханада не бар?
1-тапсырма. Сурет бойынша сөйлем құрастырыңдар. (ауызша) Айтылым.
2-тапсырма. Сөйлемді орын тәртібімен дұрыс құраңдар.
1) Тамақтың, қолды, алдында, жуу керек.
2) Мектеп, бірінші, орналасқан, қабатта, асханасы.
3) Мен, жеймін, ботқа..
4) Дастарқанда, болады, бауырсақ, тұшпара.
Сергіту сәті: «Қара жорға»
3-тапсырма. Жазылым. Диалогты толықтырып, өзара сөйлесіңдер.
- Мектепте тамақтанасың ба?
- Асханада оқушылар неше рет тамақтанады?
- Сен қандай тамақ ішесің?
• 4-тапсырма. Дұрыс аудармасын табыңдар?
Таңғы ас готовить еду
Дәмді тағам ужин
Жіңішкелеп кесу вкусное блюдо
Асты дайындау завтрак
Кешкі ас мелко резать
VІ Қорытынды:
Сонымен біз бүгін қандай тақырыппен таныстық? Мақсатқа жеттік пе?
5 жолды өлен
1 Асхана Не туралы сөйлестік?
2 әдемі, үлкен Біздің асханамыз қандай?
3 тамақтанамыз, тапсырыс береміз, ішеміз Біз асханада не істейміз?
4 Маған мектеп асхананың тағамдары ұнайды.
5 Дәмхана

V ІІ Бағалау:


VІІІ Үй жұмысы: 3 мақал-мәтел жаттау


Сабақ тақырыбы: «Ұлттық тағамдар»


Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік: Қазақтың ұлттық тағамдары туралы білімдерін кеңейту, асқа байланысты салт-дәстүрлермен таныстыру.
2. Дамытушылық: жаңа сөздер сөздер мен сөз тіркестерін тәжірибеде қолдана білуге дағдыландыру, тақырыпқа байланысты өз ойларын айта білуге үйрету, лексика-грамматикалық тапсырмалр арқылы ой-өрістерін кеңейту.
3. Тәрбиелік: халқымыздың салт-дәстүрін насихаттай отырып, оларды құрметтеуге тәрбиелеу, асқа деген дұрыс көзқарасты қалыптастыру, тапсырмаларды орындау кезінде топта, жұпта, жеке жұмыс істей білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: интерактивті сабақ

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі


— Сәлемесіңдер ме?

— Сыныпта кім кезекші?

— Сыныпта кім жоқ?

ІІ Үй жұмысын тексеру

ІІІ Жаңа сабақ


Жаңа сөздер

Қонақжай — гостеприимный


Қастерлей білу — уметь дорожить
Тегін айтпаған — не зря говорили
Ауыз тию — попробовать
Құрамында — в составе
Құнды — ценный
Ысырап етпеу — не транжирить

Жаңа сөздермен жұмыс

Топтық тапсырмалар

1. Сөз тіркестерін жасаңдар
2. Сөйлемдер құрастырыңдар
3. Сұраулы сөйлемдер құрастырыңдар

Қазақтың ұлттық тағамдары

Қазақ өте қонақжай халық. Қонақтың алдына барлық т әтті тағамды қойған. Бұл дәстүр ұрпақтан — ұрпақққа жалғасуда. Қазақ халқы асты өте жоғары бағалаған, әрі қастерлей білген. «Ас-адамның арқауы», «Ас атасы — нан», «Жаман ауруға —жақсы ас» деп халық тегін айтпаған. Асқа байланысты салт-дәстүрлер: қонақасы, табақ тарту, сарқыт, асар, т.б. Ырым бойынша дастарқанға қойылған дәмнен ауыз тимей кетуге болмайды. Қазақ дастарқанына ұннан, сүттен, еттен жасалған тағамдар қояды.

Қазақтың ұлттық тағамдарының ішінде еттің орны ерекше. Eт дәмділігімен және өзінің құрамындағы адам организміне пайдалы белоктық заттармен құнды. Үлкен тойларда, тағы басқа жиындарда мал сойылып, меймандарға табақ тартылады. Алуан турлі қуырдақ, қазақша ет, бұқпа, көмбе, сырбаз секілді тағамдар дастарқанымыздың қадірін арттыра түседі.

Ұлт тағамдарының негізі болып табылатын сүттің орны бөлек. Сүт тағамдарын халық бір сөзбен «ақ» деп атайды. Сүттен қымыз, шұбат, қатық, малта, май, ірімшік, құрт, сүзбе, қаймақ, айран сияқты тағамдар жасаған.

Сүт тағамдарының қасиеті мол, әрі денсаулыққа пайдалы.

Ұннан жасалатын тағамдар: бауырсақ, шелпек, құймақ, күлше, таба нан. «Дәнді шашпа, нанды баспа» деп халқымыз нанды аса құрметтеген.Бұл тағамдардың бәрін ысырап етпей пайдалана білген.



Мәтін бойынша жұмыс

1.Еркін аудару, сұрақтар қою.


2.Мына салт дәстүрлер туралы не білесіңдер,айтып беріңдер

Кесте бойынша жұмыс істеңдер.

1.Еттен жасалатын тағамдарды таңдап алыңдар.


2.Сүттен жасалатын тағамдарды таңдап алыңдар.
3.Ұннан жасалатын тағамдарды таңдап алыңдар.

Ас батасымен танысу

Дастарқан берекелі болсын,


Әр күнің мерекелі болсын.
Қазаның оттан түспесін.
Өзің аттан түспе.
Тамағың дәмді болсын.
Дастарқанның байлығын берсін.
Деннің саулығын берсін.

Қорытынды

1.Ұлттық тағамдардың қандай түрлері бар?


2.Ет тағамдарына не жатады?
3.Сүт тағамдарына не жатады?
4.Ұннан жасалған тағамдарға не жатады?
5.Асқа байланысты қандай салт-дәстүрлер бар?
6.Асқа байланысты қандай мақал-мәтелдерді білесің?

Бағалау

Үйге тапсырма: Дастарқан батасын жаттау



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет