Шығармашылық диктант Берілген түбірлерден туынды сөз жаса, сондай сөздер кездесетін мақал



бет1/5
Дата11.01.2017
өлшемі0,82 Mb.
#6852
  1   2   3   4   5
Шығармашылық диктант

1. Берілген түбірлерден туынды сөз жаса, сондай сөздер кездесетін мақал-

мәтелді есіңе түсір.

Еңбек, жол, мақтан, ақыл, мал, ел, жыр, жел, сен, өнер, күл.
2. Мына сөздердің түбірін тап, жалғанып тұрған сөз тудырушы ма, сөз түрлендіруші жұрнақ па? Олардан алдымен тіркес жаса , сөйлем құра.

Мазасыздану,дәріхана,оқытушы,майлы,бұлттану,жаңбырлы,ерекшелік,сәнді,сәнқой,көтеріңкі,көгілдір,білгіш,айтқан,бармаған,жақсылық,таңбалы,суретте,қасиетті,үлкендеу,алыңқыра,келетін,келгіште,қабаған,апай,үйшік,үлкенірек.
3.а) Мына жұрнақтарды «шаш» сөзінің антониміне жалғасақ, қандай түбірлес сөздер пайда болады?

-ын, -а, -қы, -улы, -л, -ыс, -ғыш.

ә) «түнеу» сөзінің синонимін пайдаланып,түбірлес жаса.

-ақ, -шыл, -сыз.



б) «тар» сөзінің антонимінен түбірлес сөздер жаса.

-ей, -іт, -шілік.



в) «аз» сөзінің антонимінен түбірлес сөздер жаса.

-ей, -шілік, -шіл, -сін, -те.

4.Төмендегі сөздердің қайсысы түбір сөз,қайсысы туынды сөз?

Әңгіме, әңгімені, әңгімеле, дос, достық, үн, үнсіз, сурет, суретші, ас, астық, мақтан, мақтаныш, серуенде, же, жеміс, сый, сыйлық, жылы, жылын, ки, киім, жи, жиын.

5-сынып Күні____________ Тексерілді____________

Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы:
Мақсаты:


Сабақтың түрі, типі:

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Пәнаралық байланыс:
Көрнекілік:
Пайдаланған әдебиеттер:


І. Қызығушылықты ояту


ІІ. Мәтін

ІІІ. Ойтолғау



Диктант. «Ауылдағы жаз»
1. Оқушылардың сауаттылықтарын тексеру;

2. Білім дағдыларын қалыптастыру, сауатты жазуға дағдыландыру;

3. Адамгершілікке, имандылыққа баулу.
Білімді сынау, дәстүрлі

Мәнерлеп оқу, сұрақ-жауап


Әдебиет, тарих, география
Қиын сөздерді тақтаға жазу
М.С.Атабаева «Диктанттар мен мазмұндамалар жинағы» (Қазақ мектептерінің 5-9-сыныптарына арналған) Алматы «Білім», 2006 жыл.

38-39-бет, Бақытжан Момышұлы, 100 сөз.



Сабақтың барысы

1. Амандасу, жоқтама жасау.

2. Оқушыларды диктант жазуға дайындау.
Күн тау үстінен едәуір көтеріліп қалыпты. Жап-жарық. Көз ұялады. Үй іргесінен сәл төменірек өзен ағып жатыр. Алыстан қарағанда көпіршігі көкке атқан қымыз секілді. Тау беткейін қиялай жез діңгекті алып ағаштар сыңсып тұр. Айнала жап - жасыл.

Аманның үй іргесінен аттап шыққаны сол еді, көктен түскендей үлкен бір ит шыға келді. Аяғын баяу басып, балаға қарай жүрді. Аман зәресі ұшып, екі қолын сілкіп, шегіншектей берді.

- Сен одан қорықпа, жаным. Оның да сенімен танысқысы келеді. Ақтөс балаларды жақсы көреді. Олармен дос. Наныңнан үзіп бер. Жерге тастама. Досына нанды лақтырмас болар, жаным. Ақтөс, ала ғой, кәрі тарланым! - деген апасының дауысын естіді.

Жазылуы қиын сөздер: қиялай, діңгекті, шегіншектей

Тапсырма:

1.Сөз құрамына талдау

I. Тау беткейін қиялай жез діңгекті алып ағаштар сыңсып тұр.

II. Аман зәресі ұшып, екі қолын сілкіп, шегіншектей берді.
2. Сөйлем мүшесіне талдау

I. Күн тау үстінен едәуір көтеріліп қалыпты.

II. Үй іргесінен сәл төменірек өзен ағып жатыр.


5-сынып Күні____________ Тексерілді____________

Қазақ тілі Пән мұғалімі:

Сабақтың тақырыбы:
Мақсаты:


Сабақтың түрі, типі:

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Пәнаралық байланыс:
Көрнекілік:
Пайдаланған әдебиеттер:


І. Қызығушылықты ояту


ІІ. Мәтін

ІІІ. Ойтолғау



Диктант. «Жайлау»
1. Оқушылардың сауаттылықтарын тексеру;

2. Білім дағдыларын қалыптастыру, сауатты жазуға дағдыландыру;

3. Адамгершілікке, имандылыққа баулу.
Білімді сынау, дәстүрлі

Мәнерлеп оқу, сұрақ-жауап


Әдебиет, тарих, география
Қиын сөздерді тақтаға жазу
М.С.Атабаева «Диктанттар мен мазмұндамалар жинағы» (Қазақ мектептерінің 5-9-сыныптарына арналған) Алматы «Білім», 2006 жыл.

39-бет, Б. Әлсеров, 90 сөз.



Сабақтың барысы

1. Амандасу, жоқтама жасау.

2. Оқушыларды диктант жазуға дайындау.
Кең жайлау. Өрімдей жас жігіт Берік Қарашоқының шоқтығына атша мініп алыпты. Ол бала бүркітше төңірегіне сұқтана қарайды. Айнала қандай көркем еді. Зергер табиғат бар өнерін салып, нақыштаған әсем кесте дерлік. Оң жақта тау жатыр. Сол жақтағы құз бен таудың аралығына алып мұнарға ұқсап Қарашоқы жаралыпты.

Қарашоқының ұшар басында отырған Беріктің қарсы алды – жасыл жайлау. Сонау төменде құлындай ғана болып бұлдырап Көкбесті көрінеді. Көкбесті - Беріктің қойға мінетін аты. Одан берірек қалың балдырға жабысып ақтылы қой жатыр. Ол – Беріктің отары.




Жазылуы қиын сөздер: Қарашоқы, Көкбесті

Тапсырма:

1.Сөз құрамына талдау

I. Сонау төменде құлындай ғана болып бұлдырап Көкбесті көрінеді.

II. Сол жақтағы құз бен таудың аралығына алып мұнарға ұқсап Қарашоқы жаралыпты.
2. Сөйлем мүшесіне талдау

I. Өрімдей жас жігіт Берік Қарашоқының шоқтығына атша мініп алыпты.

II. Ол бала бүркітше төңірегіне сұқтана қарайды
2. Дыбыстық талдау

I. бүркітше

II. Көкбесті


5-сынып Күні____________ Тексерілді____________

Қазақ тілі Пән мұғалімі:

Сабақтың тақырыбы:
Мақсаты:


Сабақтың түрі, типі:

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Пәнаралық байланыс:
Көрнекілік:
Пайдаланған әдебиеттер:


І. Қызығушылықты ояту


ІІ. Мәтін

ІІІ. Ойтолғау



Диктант. «Қоңыр үйрек»
1. Оқушылардың сауаттылықтарын тексеру;

2. Білім дағдыларын қалыптастыру, сауатты жазуға дағдыландыру;

3. Адамгершілікке, имандылыққа баулу.
Білімді сынау, дәстүрлі

Мәнерлеп оқу, сұрақ-жауап


Әдебиет, тарих, география
Қиын сөздерді тақтаға жазу
М.С.Атабаева «Диктанттар мен мазмұндамалар жинағы» (Қазақ мектептерінің 5-9-сыныптарына арналған) Алматы «Білім», 2006 жыл.

23-24-бет, А. Хамзин, 104 сөз.


Сабақтың барысы

1. Амандасу, жоқтама жасау.

2. Оқушыларды диктант жазуға дайындау.
Ат суарып жатқанымда ғана үйректің қаңқ еткен дауысы шықты. Жалт қарасам, есік пен төрдей жерде балдырлы қарақоғаның арасында құйтақандай балапандарын ертіп, қоңыр үйрек жүзіп жүр екен.

- Көке, көке! Қоңыр үйректі қара, балапандарын шығарыпты. Тез келші, көрші! – деп айғай салдым.

Біз үйректің балапандарын едәуір тамашаладық. Көкем басымнан сипап тұрып:

- Анада сен жұмыртқаларын алсаң ғой, мына балапандар шықпаған болар еді. Көрдің бе, жан-жануар, құрт-құмырсқа, жәндік атаулының бәрі тіршілік үшін күреседі. Сен оларға жәрдемші, пана бола біл, балам, -деді үйрек жаққа қарап.

Қоңыр үйрек үрпек бас балапандарын ертіп, өзен бетін қақ жарып арғы жағалауға жүзіп бара жатты. Анда – санда біз жаққа мойын бұрып қаңқылдап қояды.
Жазылуы қиын сөздер: балдырлы, қарақоғаның, құйтақандай

Тапсырма:

1.Сөз құрамына талдау

I. Ат суарып жатқанымда ғана үйректің қаңқ еткен дауысы шықты.

II. Анада сен жұмыртқаларын алсаң ғой, мына балапандар шықпаған

болар еді.


2. Дыбыстық талдау

I. құйтақандай

II. үйректің


5-сынып Күні____________ Тексерілді____________

Қазақ тілі Пән мұғалімі: Аманова Лаззат Шанбаевна

Сабақтың тақырыбы:
Мақсаты:


Сабақтың түрі, типі:

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Пәнаралық байланыс:
Көрнекілік:
Пайдаланған әдебиеттер:


І. Қызығушылықты ояту


ІІ. Мәтін


ІІІ. Ойтолғау



Диктант. «Қайың»
1. Оқушылардың сауаттылықтарын тексеру;

2. Білім дағдыларын қалыптастыру, сауатты жазуға дағдыландыру;

3. Табиғатты қорғауға баулу.
Білімді сынау, дәстүрлі

Мәнерлеп оқу, сұрақ-жауап


Әдебиет, тарих, география
Қиын сөздерді тақтаға жазу
М.С.Атабаева «Диктанттар мен мазмұндамалар жинағы» (Қазақ мектептерінің 5-9-сыныптарына арналған) Алматы «Білім», 2006 жыл.

37-38-бет, «Ол кім? Бұл не?» 104 сөз.


Сабақтың барысы

1. Амандасу, жоқтама жасау.

2. Оқушыларды диктант жазуға дайындау.
Қайың туралы ән мен жыр да, сурет те көп.

Қайың – сымбатты ағаш, ұшар басы үкідей шоқтанып, биік болады.

Ашық жерлерде қайың кейде жеке – дара да өседі, дегенмен көп ретте орман болып тұрады. Жазғы жап-жасыл шөп пен жайнаған гүлдің ортасында тұрған ақ балтыр қайың тоғайы ғажап сурет.

Қайың сәуірдің аяғы мен мамыр айының басында, жаңғақ ағашы мен талдан кейін гүлдейді. Оның гүлдері сырға тәріздес болып келеді. Қайыңның жапырағы сарғая бастаған кезде қыркүйек айы туады.

Қайың тез өседі. Одан алынатын нәрсенің бәрі кәдеге асады. Оның бүршіктерінен дәрі-дәрмек әзірлейді. Бұтақтарынан сыпырғыш, қабығынан саңырауқұлақ пен жеміс-жидектер теретін себет тоқиды. Қайыңнан фанер дайындап, үй жиһазын жасайды.
Жазылуы қиын сөздер:

Тапсырма:

1.Сөз құрамына талдау

I. Бұтақтарынан сыпырғыш, қабығынан саңырауқұлақ пен жеміс-жидектер теретін себет тоқиды.

II. Қайың сәуірдің аяғы мен мамыр айының басында, жаңғақ ағашы мен талдан кейін гүлдейді.
2. Сөйлем мүшесіне талдау

I. Оның бүршіктерінен дәрі-дәрмек әзірлейді.

II. Қайыңнан фанер дайындап, үй жиһазын жасайды.


5-сынып Күні____________ Тексерілді____________

Қазақ тілі Пән мұғалімі: Аманова Лаззат Шанбаевна

Сабақтың тақырыбы:
Мақсаты:


Сабақтың түрі, типі:

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Пәнаралық байланыс:
Көрнекілік:
Пайдаланған әдебиеттер:


І. Қызығушылықты ояту


ІІ. Мәтін


ІІІ. Ойтолғау



Диктант. «Ақбота»
1. Оқушылардың сауаттылықтарын тексеру;

2. Білім дағдыларын қалыптастыру, сауатты жазуға дағдыландыру;

3. Адамгершілікке, имандылыққа баулу.
Білімді сынау, дәстүрлі

Мәнерлеп оқу, сұрақ-жауап


Әдебиет, тарих, география
Қиын сөздерді тақтаға жазу
М.С.Атабаева «Диктанттар мен мазмұндамалар жинағы» (Қазақ мектептерінің 5-9-сыныптарына арналған) Алматы «Білім», 2006 жыл.

30-31-бет, Т. Әубәкіров, 113 сөз.


Сабақтың барысы

1. Амандасу, жоқтама жасау.

2. Оқушыларды диктант жазуға дайындау.
Аулада ойнап жүр едік, екі аттылы адам бір үйір түйені қуалай айдап, мал қораға кіргізді. Қызық көріп қасына бардық. Түйелердің ішінде менің назарым ауғаны - боталы ақ інген. Інгеннің өзіне айнымай ұқсаған сүттей аппақ кішкене ботасы бар. Шудалары ақ жібектей желкілдеп, тұла бойын басқан аппақ ұлпа жүндері мақтадай үлбіреп тұр. Қап-қара мойылдай дөңгелек үлкен көздері жәудіреп, еріксіз қызықтырады. Әжемнің «Ой, ақ ботам» деп мені аймалайтыны есіме түсіп, мен де әжеме дәл осындай әдемі көрінем бе екен деп ойладым.

Түйелерден сескенгендіктен, ұмтыла жүгіріп баруға батылым жетпей тұр едім, ақ бота маған жақындап келіп, өзіндей бала екенімді сезіп ойнағысы келді ме, әйтеуір мойнын созып, мені иіскеледі. Сол сәттен бастап мен ақ ботаға бауыр басып кеттім.


Жазылуы қиын сөздер:

Тапсырма:

1. Сөз құрамына талдау

I. Інгеннің өзіне айнымай ұқсаған сүттей аппақ кішкене ботасы бар.

II. Сол сәттен бастап мен ақ ботаға бауыр басып кеттім.
2. Дыбыстық талдау

I. боталы

II. үлбіреп



5-сынып Күні____________ Тексерілді____________

Қазақ тілі Пән мұғалімі: Аманова Лаззат Шанбаевна

Сабақтың тақырыбы:
Мақсаты:


Сабақтың түрі, типі:

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Пәнаралық байланыс:
Көрнекілік:
Пайдаланған әдебиеттер:


І. Қызығушылықты ояту


ІІ. Мәтін


ІІІ. Ойтолғау



Диктант. « Сәмбі тал »
1. Оқушылардың сауаттылықтарын тексеру;

2. Білім дағдыларын қалыптастыру, сауатты жазуға дағдыландыру;

3. Адамгершілікке, имандылыққа баулу.
Білімді сынау, дәстүрлі

Мәнерлеп оқу, сұрақ-жауап


Әдебиет, тарих, география
Қиын сөздерді тақтаға жазу
М.С.Атабаева «Диктанттар мен мазмұндамалар жинағы» (Қазақ мектептерінің 5-9-сыныптарына арналған) Алматы «Білім», 2006 жыл.

12-бет, О. Әбділдаев, 98 сөз.


Сабақтың барысы

1. Амандасу, жоқтама жасау.

2. Оқушыларды диктант жазуға дайындау.
Сәмбі талды інжу тал десе де болады. Бір түрлі мұңайып сізбен сырласқысы келетіндей. Мұңын шаққысы келетіндей. Сәмбі талдың тұқымы осында қалады. Ол сазды жерге бітеді. Көп жуандамайды. Әрі кетсе білектің жуандығындай болады. Бір тамырдан топтанып, шоқтанып алтау-жетеу, одан да көп шыбық тарайды. Жан-жағына көп бұтақ жаймайды. Сыптай болып түзу өседі. Өзі солқылдақ та иілгіш келеді. Киіз үйдің сүйегі осы сәмбі талдан жасалады.

Апыр-ай, табиғат ана шебер-ақ қой! Төрт түлік малдың қамымен көшіп-қонып жүрген қазаққа киіз үйдің сүйегіне арнап дап-дайын сәмбі талды өсіруін қарашы! Кереге, уық, шаңырақ дегендерге таптырмайды.


Жазылуы қиын сөздер: мұңайып, солқылдақ, көшіп-қонып
Тапсырма:

1.Сөз құрамына талдау

I. Бір тамырдан топтанып, шоқтанып алтау-жетеу, одан да көп шыбық

тарайды.

II.Төрт түлік малдың қамымен көшіп-қонып жүрген қазаққа киіз

үйдің сүйегіне арнап дап-дайын сәмбі талды өсіруін қарашы!
2. Сөйлем мүшесіне талдау

I. Сәмбі талдың тұқымы осында қалады.

II. Киіз үйдің сүйегі осы сәмбі талдан жасалады.


5-сынып Күні_____________ Тексерілді____________

Қазақ тілі Пән мұғалімі:

Сабақтың тақырыбы:
Мақсаты:


Сабақтың түрі, типі:

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Пәнаралық байланыс:
Көрнекілік:
Пайдаланған әдебиеттер:


І. Қызығушылықты ояту

ІІ. Мәтін


ІІІ. Ойтолғау



Диктант. « Кішіпейілділік »
1. Оқушылардың сауаттылықтарын тексеру;

2. Білім дағдыларын қалыптастыру, сауатты жазуға дағдыландыру;

3. Адамгершілікке, имандылыққа баулу.
Білімді сынау, дәстүрлі
Мәнерлеп оқу, сұрақ-жауап
Әдебиет, тарих, география
Қиын сөздерді тақтаға жазу
М.С.Атабаева «Диктанттар мен мазмұндамалар жинағы» (Қазақ мектептерінің 5-9-сыныптарына арналған) Алматы «Білім», 2006 жыл.

17-бет, С. Бегалин, 102 сөз.


Сабақтың барысы

1. Амандасу, жоқтама жасау.

2. Оқушыларды диктант жазуға дайындау.
Көк қаршыға көзін төңкере шаңырақтан аспан әлеміне құмарта қарап, бір рет дүр сілкініп қойды. Бұрын мұндай құсты көрмеген Мысық одан көзін алмай, таңданып әрі қорқып қарайды. Мысықтың бағанадан бері көзі түспеген бір нәрсе шыға келді. Ол биік төсектің бас жағынан түрегелген тарғыл арлан еді. Екі құлағының салбыраған шашағы төгіліп тұр. Күміс қарғылы тайдай тазы тұрып алып, алдыңғы екі аяғын көсіліп, төсі жерге тие керілді. Мойнындағы күміс қарғының сақиналары сылдыр қағып, тазы есікке қарай бет алды. Мысық зәресі ұшып Шоқанның артына қарай ығыстай берді.

- Қорықпа, тимейді,- деп, Шоқан Мысықты өзінің қатарына қарай ығыстырды. – Апатай, мына Мысыққа бауырсақ беріңізші,- деп, Шоқан шешесіне өтінішті ерке тілек айтты.


Жазылуы қиын сөздер: тарғыл, қарғылы
Тапсырма:

1.Сөз құрамына талдау

I. Көк қаршыға көзін төңкере шаңырақтан аспан әлеміне құмарта қарап, бір рет дүр сілкініп қойды.

II.Бұрын мұндай құсты көрмеген Мысық одан көзін алмай, таңданып әрі қорқып қарайды.
2. Сөйлем мүшесіне талдау

I. Мысық зәресі ұшып Шоқанның артына қарай ығыстай берді.

II. Екі құлағының салбыраған шашағы төгіліп тұр.




Шығармашылық диктант


  1. Берілген тұрақты тіркестердің синонимдерін табыңдар.

Нәр сызбау, сөзге келу, езу тарту, жақ ашпау, бетінен оты шығу, жаны қуырдақ болу, көз тігу, аузына құм құйылу.

  1. Төмендегі сөздердің синонимдерін тұрақты тіркеспен беріңдер.

Бытырау, бүлдіру күшті, сыйлау, ынжық, молшылық әділдік, зұлымдық, шебер, олақ, тез.
Шығармашылық диктант

  1. Берілген тұрақты тіркестердің синонимдерін табыңдар.

Нәр сызбау, сөзге келу, езу тарту, жақ ашпау, бетінен оты шығу, жаны қуырдақ болу, көз тігу, аузына құм құйылу.

  1. Төмендегі сөздердің синонимдерін тұрақты тіркеспен беріңдер.

Бытырау, бүлдіру күшті, сыйлау, ынжық, молшылық әділдік, зұлымдық, шебер, олақ, тез.
Шығармашылық диктант

  1. Берілген тұрақты тіркестердің синонимдерін табыңдар.

Нәр сызбау, сөзге келу, езу тарту, жақ ашпау, бетінен оты шығу, жаны қуырдақ болу, көз тігу, аузына құм құйылу.

  1. Төмендегі сөздердің синонимдерін тұрақты тіркеспен беріңдер.

Бытырау, бүлдіру күшті, сыйлау, ынжық, молшылық әділдік, зұлымдық, шебер, олақ, тез.
Шығармашылық диктант

  1. Берілген тұрақты тіркестердің синонимдерін табыңдар.

Нәр сызбау, сөзге келу, езу тарту, жақ ашпау, бетінен оты шығу, жаны қуырдақ болу, көз тігу, аузына құм құйылу.

  1. Төмендегі сөздердің синонимдерін тұрақты тіркеспен беріңдер.

Бытырау, бүлдіру күшті, сыйлау, ынжық, молшылық әділдік, зұлымдық, шебер, олақ, тез.
Шығармашылық диктант

  1. Берілген тұрақты тіркестердің синонимдерін табыңдар.

Нәр сызбау, сөзге келу, езу тарту, жақ ашпау, бетінен оты шығу, жаны қуырдақ болу, көз тігу, аузына құм құйылу.

  1. Төмендегі сөздердің синонимдерін тұрақты тіркеспен беріңдер.

Бытырау, бүлдіру күшті, сыйлау, ынжық, молшылық әділдік, зұлымдық, шебер, олақ, тез.
Шығармашылық диктант

  1. Берілген тұрақты тіркестердің синонимдерін табыңдар.

Нәр сызбау, сөзге келу, езу тарту, жақ ашпау, бетінен оты шығу, жаны қуырдақ болу, көз тігу, аузына құм құйылу.

  1. Төмендегі сөздердің синонимдерін тұрақты тіркеспен беріңдер.

Бытырау, бүлдіру күшті, сыйлау, ынжық, молшылық әділдік, зұлымдық, шебер, олақ, тез.
Сөздік диктант

Жиһангер, шаһар, сапарнама, саясаткер, теледидар, олимпиада, автопортрет, энциклопедия, археология, сұхбат, сұхбаттасу, ғазиз, ғарышкер, дәстүр, мәслихат, мүсәпір, бәтеңке, кінәласу, кәмелет, кәмелеттік, дәрісхана, ғибрат, бейбақ, меймандос, иманшарт, абыройлы, әулие, уағда, атақ-абырой, тағдыр.


Сөздік диктант

Жиһангер, шаһар, сапарнама, саясаткер, теледидар, олимпиада, автопортрет, энциклопедия, археология, сұхбат, сұхбаттасу, ғазиз, ғарышкер, дәстүр, мәслихат, мүсәпір, бәтеңке, кінәласу, кәмелет, кәмелеттік, дәрісхана, ғибрат, бейбақ, меймандос, иманшарт, абыройлы, әулие, уағда, атақ-абырой, тағдыр.


Сөздік диктант

Жиһангер, шаһар, сапарнама, саясаткер, теледидар, олимпиада, автопортрет, энциклопедия, археология, сұхбат, сұхбаттасу, ғазиз, ғарышкер, дәстүр, мәслихат, мүсәпір, бәтеңке, кінәласу, кәмелет, кәмелеттік, дәрісхана, ғибрат, бейбақ, меймандос, иманшарт, абыройлы, әулие, уағда, атақ-абырой, тағдыр.


Сөздік диктант

Жиһангер, шаһар, сапарнама, саясаткер, теледидар, олимпиада, автопортрет, энциклопедия, археология, сұхбат, сұхбаттасу, ғазиз, ғарышкер, дәстүр, мәслихат, мүсәпір, бәтеңке, кінәласу, кәмелет, кәмелеттік, дәрісхана, ғибрат, бейбақ, меймандос, иманшарт, абыройлы, әулие, уағда, атақ-абырой, тағдыр.


Сөздік диктант

Жиһангер, шаһар, сапарнама, саясаткер, теледидар, олимпиада, автопортрет, энциклопедия, археология, сұхбат, сұхбаттасу, ғазиз, ғарышкер, дәстүр, мәслихат, мүсәпір, бәтеңке, кінәласу, кәмелет, кәмелеттік, дәрісхана, ғибрат, бейбақ, меймандос, иманшарт, абыройлы, әулие, уағда, атақ-абырой, тағдыр.


Сөздік диктант

Жиһангер, шаһар, сапарнама, саясаткер, теледидар, олимпиада, автопортрет, энциклопедия, археология, сұхбат, сұхбаттасу, ғазиз, ғарышкер, дәстүр, мәслихат, мүсәпір, бәтеңке, кінәласу, кәмелет, кәмелеттік, дәрісхана, ғибрат, бейбақ, меймандос, иманшарт, абыройлы, әулие, уағда, атақ-абырой, тағдыр.


Сөздік диктант

Жиһангер, шаһар, сапарнама, саясаткер, теледидар, олимпиада, автопортрет, энциклопедия, археология, сұхбат, сұхбаттасу, ғазиз, ғарышкер, дәстүр, мәслихат, мүсәпір, бәтеңке, кінәласу, кәмелет, кәмелеттік, дәрісхана, ғибрат, бейбақ, меймандос, иманшарт, абыройлы, әулие, уағда, атақ-абырой, тағдыр.


Сөздік диктант

Жиһангер, шаһар, сапарнама, саясаткер, теледидар, олимпиада, автопортрет, энциклопедия, археология, сұхбат, сұхбаттасу, ғазиз, ғарышкер, дәстүр, мәслихат, мүсәпір, бәтеңке, кінәласу, кәмелет, кәмелеттік, дәрісхана, ғибрат, бейбақ, меймандос, иманшарт, абыройлы, әулие, уағда, атақ-абырой, тағдыр.


Сөздік диктант

Төлқұжат, кеден, фирма, әкім, отағасы, отбасы, шағын аудан, ұшақ, нарықтық экономика, сазгер, әуежай, төраға, заңгер, ғарышкер, әнұран, үнтаспа, теледидар.


Сөздік диктант

Төлқұжат, кеден, фирма, әкім, отағасы, отбасы, шағын аудан, ұшақ, нарықтық экономика, сазгер, әуежай, төраға, заңгер, ғарышкер, әнұран, үнтаспа, теледидар.


Сөздік диктант

Төлқұжат, кеден, фирма, әкім, отағасы, отбасы, шағын аудан, ұшақ, нарықтық экономика, сазгер, әуежай, төраға, заңгер, ғарышкер, әнұран, үнтаспа, теледидар.



Сөздік диктант

Төлқұжат, кеден, фирма, әкім, отағасы, отбасы, шағын аудан, ұшақ, нарықтық экономика, сазгер, әуежай, төраға, заңгер, ғарышкер, әнұран, үнтаспа, теледидар.


Сөздік диктант

Төлқұжат, кеден, фирма, әкім, отағасы, отбасы, шағын аудан, ұшақ, нарықтық экономика, сазгер, әуежай, төраға, заңгер, ғарышкер, әнұран, үнтаспа, теледидар.


Сөздік диктант

Төлқұжат, кеден, фирма, әкім, отағасы, отбасы, шағын аудан, ұшақ, нарықтық экономика, сазгер, әуежай, төраға, заңгер, ғарышкер, әнұран, үнтаспа, теледидар.


Сөздік диктант

Төлқұжат, кеден, фирма, әкім, отағасы, отбасы, шағын аудан, ұшақ, нарықтық экономика, сазгер, әуежай, төраға, заңгер, ғарышкер, әнұран, үнтаспа, теледидар.


Сөздік диктант

Төлқұжат, кеден, фирма, әкім, отағасы, отбасы, шағын аудан, ұшақ, нарықтық экономика, сазгер, әуежай, төраға, заңгер, ғарышкер, әнұран, үнтаспа, теледидар.


Сөздік диктант

Төлқұжат, кеден, фирма, әкім, отағасы, отбасы, шағын аудан, ұшақ, нарықтық экономика, сазгер, әуежай, төраға, заңгер, ғарышкер, әнұран, үнтаспа, теледидар.


Сөздік диктант

Төлқұжат, кеден, фирма, әкім, отағасы, отбасы, шағын аудан, ұшақ, нарықтық экономика, сазгер, әуежай, төраға, заңгер, ғарышкер, әнұран, үнтаспа, теледидар.


Сөздік диктант

Төлқұжат, кеден, фирма, әкім, отағасы, отбасы, шағын аудан, ұшақ, нарықтық экономика, сазгер, әуежай, төраға, заңгер, ғарышкер, әнұран, үнтаспа, теледидар.



Тұрақты тіркестердің емлесі


  1. Фразеологизмнің құрамындағы сөздерді жеке-жеке сөз табына талдауға болмайды.

Мысалы:үш ұйықтаса түсіне кірмеу-үш-сан есім, ұйықтаса-етістік ...-қайтпеу-баяндауыш

  1. Оның құрамындағы сөздерді басқа сөзбен ауыстыруға болмайды.

Мысалы: ит өлген жер-мысық өлген жер

  1. Тұрақты тіркестер сөйлемде бір ғана сұраққа жауап беріп, бір ғана сөйлем мүшесі болады.

Мысалы: Асыл ағасының алдында құрдай жорғалайды.-қайтті?-баяндауыш

Тапсырма1.

Төмендегі сөз тіркестерін қатыстырып сөйлем ойлап жаз.

Қабырғаңмен кеңес, қой аузынан шөп алмайтын, жігері құм болды, жүрек жалғап алу, төбе шашы тік тұрды.


Тапсырма 2.

Тұрақты сөз тіркестерін көшір де,тұсына мағынасын жазыңдар.


Тұрақты тіркес

Мағынасы


Арасынан қыл өтпейтін




Бармағын шайнау




Ит арқасы қиянда




Екі езуі екі құлағында




Жұлдызы қарсы




Каталог: uploads -> doc -> 11c3
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
11c3 -> 10а сынып Үй тапсырмасы: Калашников автоматы,қол пулеметінің атқаратын қызметі
11c3 -> «Өзін-өзі тану» сабағының жоспары Мектеп: №18 ом мерзiм: 12. 12. 2015 Мұғалiм: Мүтән Бұлбұл Сынып


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет