Сабақ: Жер асты сулары. Минералды сулар
|
Мектеп: №10 С.Мұқанов атындағы орта мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Унайжанова Ш.
|
Сынып:4 «ә»
|
Қатынасқандар саны:23
|
Қатынаспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары:
|
Жер асты сулары туралы түсіндіру,минералды сулар,олардың маңызы мағлұмат беру.
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:Жер асты сулары және минералды сулар,олардың маңызы туралы мағлұмат алады.
|
Оқушылардың басым бөлігі:Жер асты сулары және минералды сулардың маңызы туралы түсінеді,топпен жұмыс жасауға қатысады.
|
Кейбір оқушылар:Жер асты сулары, минералды сулар олардың маңызы туралы мағлұмат алады,топпен жұмыс жасайды,қорғайды,сұрақтарға толық жауап береді,өлең құрастырады, суды жарнамалайды.
|
Тілдік мақсат:
|
Оқушылар:Мәтінді оқып,өзара талқылайды,ауызша түсінігін айта алады,сұрақтарға байланыстырып жауап береді, мақал- мәтел айтып, өлең құрастырады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:жер асты суы, минералды сулар, шипалы сулар,ащы су.
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:Жер асты сулары қалай минералданады? Минералды сулар қалай пайда болады?Минералды сулар дегеніміз не?
|
Сіз неліктен ..... екенін айта аласыз ба? Мысал келтіру; Өмірмен байланыстыру.
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:Өзің тұрған жерде минералды су бар ма? болса, Минералды судың қаншалықты пайдасы бар мәнжазба дайында;
|
Алдыңғы оқу:
|
Жер асты сулары. Минералды сулар.
|
Жоспар
|
Жосп/н уақыт
|
Сабақ этаптары
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
2 мин
|
І.Ұйымдаст.кезеңі
|
Психологиялық тренинг
Қол ұстасып бәріміз,
Жылылықты сезейік.
Шуақ шашқан күндей боп,
Күлімсіреп жүрейік.
|
«Шаттық шеңбері»
Сәлемдеседі,жылылықты сезеді.
|
Интерактивті тақта «Күн шуағы»
|
1 мин
|
|
Топ ережесін еске түсіру;
|
Топ ережесінің маңыздылығын түсінеді
|
Ереже/плакатта/
|
1 мин
|
Топқа бөлу
|
Оқушыларды 3 топқа бөліп отырғызу
|
1,2,3, санау арқылы топқа бөліну;
|
|
|
|
Бағалау өлшемдерімен таныстыру.
|
Бағалау өлшемімен танысады.
|
Бағалау критериесімен таныстыру,смайликтер арқылы бағалау;
|
10 мин
|
Үй тапсырмасын тексеру
|
а/Эссе жазу;
ә/ І.топ:Тұжырымдамалық карта арқылы судың пайдасы.
ІІ.топ:Бес түйінді идея Судың қасиетін жазу
ІІІ.топ:Табиғаттағы су айналымы сызбамен көрсету
|
а/ 1-2 оқушыға оқыту;
ә/ түсініктерін айтады;
|
Интер. тақта
|
15 мин
|
ІІ.Негізгі бөлім.
Мағынаны тану.Топпен жұмыс
|
Кластер әдісімен мәтінді оқып,меңгереді.
|
Оқулықтан алған білімдерін пайдалана отырып,күнделікті өмірде көрген тәжірибемен салыстырып,бір-біріне тақырыпты талқылау барысында есте сақтау қабілеттерін жетілдіру, жалпы танымдық қабілеттері дамиды.
|
Оқулық,
интер.тақта
Жер асты сулары;
Минералды сулар суреттері;
|
1мин
|
Сергіту сәті
|
Би терапиясы
|
Би қимылдарын орындайды
|
Видеоролик
|
5 мин
|
ІІІ. Білімді қолдану
«Қарлы кесек»әдісі
|
Бір-біріне сыни сұрақтар қояды
|
Әр топ тақырып бойынша сұрақтар қояды
|
|
|
ІҮ. Топпен жұмыс
|
І.топ:Суды жарнамалау
ІІ.топ:Суға байланысты мақал –мәтелдер айту
ІІІ.топ:Өлең құрастыру
|
|
|
6 мин
|
Ү.Ой түйіндеу
|
І.топ:Жер асты сулары қалай минералданады?
ІІ.топ:Минералды сулар қалай пайда болады?
ІІІ.топ:Шипалы су дегеніміз не?
|
Дәптерге жазады;
|
|
1 мин
|
ҮІ.Қосымша ақпарат
|
Үйге:Мәтінді оқу, мазмұны
нын айту
|
Күнделіктеріне жазады;
|
|
1 мин
|
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақ туралы ойларын білдіреді
|
Сабақтан алған әсерлерін жазады.
|
Смайликтерге жазады:
|
2 мин
|
Бағалау
|
Топтық бағалау,критерий арқылы бағалау;
|
Әр оқушы өзінің балын оқып бағалайды;
|
Бағалау бетшесі.
|