Коуч
|
Хасенова М.Б., ІІ деңгей мұғалімі
|
Тақырыбы:
|
Оқушылардың сыни ойлау дағдыларын дамыту жолдары
|
Мақсаты:
|
Түрлі тапсырмалар арқылы сыни ойлау дағдыларын дамыту, өз тәжірибесінде тиімді пайдалануына ықпал жасау.
|
Күтілетін нәтиже
|
Қатысушылар сын тұрғыдан ойлау түсінігімен танысады, тапсырмалар орындау арқылы сыни ойлау әдістерін мeңгeрeдi. Oқy мeн oқытyдa әдic тәciлдeрдi өз тәжiрибeciнe eнгiзyдe дaғды қaлыптacaды.
|
Түйінді идеялар
|
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету арқылы табысты оқытуға қол жеткізу.
|
Ресурстары
|
Маркер, постер, презентация, бейнеролик, стикерлер, тайм-менеджер
|
Қолданылған әдебиет
|
Нұсқаулық, «Обучение, как поиск и поиск, как обучение», ғаламтор дереккөздері
|
КОУЧИНГ САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
|
Коуч әрекеті
|
Қатысушылар әрекеті
|
Уақыты
|
Амандасу
|
Қайырлы күн, құрметті қонақтар!
Бүгінгі коучинг сабағымызға қош келдіңіздер!
Сіздердің алдарыңызда Көкшетау қаласы №15 жалпы негізгі білім беретін мектебінің ІІ деңгейлі мұғалімі – Хасенова Мәдина Белгібайқызы
|
1 минут
|
Ой шақыру
|
Сіздердің назарларыңызға 4 сурет, олар: сызғыш, скрепка, қарындаш және сіріңке.
Осы заттардың нақты пайдалану мақсатын бәріміз білеміз. Дегенмен де сіздерге қоятын сұрағым: осы заттарды өзінің тура мақсатынан басқа, қандай жағдайларда қолдануға болады?
Топтық жұмыс:
1-топ: сызғыш
2-топ: скрепка
3-топ: қарындаш
4-топ: сіріңке
|
2 минут
|
Ой бөлісу
|
Топ мүшелері жауаптарын ортаға салады.
Өзге топ мүшелері толықтырады.
|
4 минут
|
Рефлексия
|
Слайд бойынша: сіріңкеден – сурет салуға болады екен, қарындашпен шаш жинауға, скерпкамен шнурларды жинастырып қоюға болады екен.
Осылайша, біз өзіміздің сыни тұрғыдан ойлау қабілеттеріміз жақсы деңгейде дамығандығын көрсеттік.
|
1 минут
|
Коучингтің тақырыбы мен мақсатын айту
|
Бүгінгі коучинг сабағымыздың тақырыбы: Оқушылардың сыни ойлау дағдыларын дамыту жолдары.
Осы коучинг сессиямызда сабақ барысында оқушының сын тұрғысынан ойлау қабілетінің дамуына ықпал ететін тиімді стратегияларын қарастырамыз.
|
1 минут
|
Топқа бөліну
|
Әдеттегідей, қазір топқа бөлінейік.
Топқа бөлінудің маңызы неде?
Қалай ойлайсыздар?
Оқушыларды топқа бөлудің басты мақсаты: оқушы кез-келген ортада тез бейімделіп, жұмыс жасай білуі және ынтасы жоғары оқушылар ынтасы төмен оқушыларға көмек жасауы.
Сонымен, «Таға шығу» әдісі бойынша 4 топқа бөлінейік:
Кім менімен тауға шыққысы келеді?
– 4 адам
Сіз өзіңізбен бірге тағы кімді алар едіңіз?
Тауға барғанда өте қауіпті жолмен келе жатырсыз дейік, кімнің қолынан ұстар едіңіз?
– 4 адам
Тауға шыққанда ішетін суыңыз бітіп қалды дейік, кім сізге суын берер еді? Қалай ойлайсыз? – 4 адам
Сізде бір үлкен қызыл алма бар, сіз кіммен бөлісіп жер едіңіз? – 4 адам
т.б. сұрақтар
|
3 минут
|
Топтық жұмыс
|
1-топ: СТО деген не деп ойлайсыз?
2-топ: Мұғалімдер үшін сын тұрғысынан ойлаудың маңызы неде?
3-топ: Оқушының бойында сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін қалай дамытуға болады?
4-топ: Тәжірибеңізде СТО технологиясының қандай стратегияларын қолданасыз?
|
6 минут
|
«Постерді қорғау»
|
Топ мүшелері өз жұмыстарын қорғайды.
|
5 минут
|
Ой бөлісу
|
Топ мүшелері қалауынша өз ойларын айтады
|
1 минут
|
Ой тастау.
Топтарға теориялық материалды ұсыну
|
Теориялық материал
Сын тұрғысынан ойлай деген не?
Блум Таксономиясы деген не?
|
5 минут
|
«Телефонды сату»
|
Қатысушылар әркім өз ұялы телефонының жағымды-жағымсыз сипаттарын жазады. Ақпаратты ортаға салады, топ ішінен ең жақсы деген телефонды таңдап алып, сол телефонға жарнама жасап, сатады.
Қай топтың жарнамасы әсерлі болды?
Қай топтың телефонын сатып алар едіңіз?
|
4 минут
4 минут
|
Рефлексия
|
Бұл жаттығу арқылы оқушылар белгілі бір ақпараттың жағымды-жағымсыз жақтарын, шынайылығын анықтап, талдай алады.
|
1 минут
|
«Жәрмеңкеге барғанда»
|
Топтың әр қатысушысы қима қағаздарға өз пәніне байланысты сұрақтар, терминдер, жазушылардың, тарихи қайраткерлердің есімдерін жазады.
Ол қима қағаздарыңызда жүріп сатасыздар, өздеріңіз де өзгелерден сатып аласыздар.
Ендігі мәселе: сол сұрақтарыңызға жауап беру.
|
1 минут + 1+2
|
«Топтық стратегия»
|
Әр топтан бір қатысушы ортаңғы үстелге келіп, онда жатқан қағазға қарайды.
Тапсырма: қағазда бейнеленген заттар мен суреттерді толығымен өз қағазына салу.
Осылайша ортаңғы үстелге кезекпен топтың әр мүшесі келеді.
Үстел қасында бір секундтан артық бөгелуге болмайды.
Бірақ алдымен, сіздерге ұсынатын тапсырмам: топ ішінде белгілі бір алгоритм құрастырып, жоспар жасаңыз. Қандай стратегия арқылы осы жұмысты жасайсыздар?
|
2 минут
|
Рефлексия
|
Бұл тапсырманы орындау барысында қандай стратегия қолдандыңыз? Қандай алгоритм бойынша жұмыс жасадыңыз?
Топтар стратегияларын ортаға салып, бөліседі.
Қай топтың стратегиясы тиімді болды?
|
2 минут
|
Жалпы рефлексия
|
«Чемодан. Мясорубка. Корзина»
|
2 минут
|