ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Кафедра пропедевтики внутрішніх хвороб та терапії
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
з практичного заняття для студентів
Навчальна дисципліна «Пропедевтика внутрішніх хвороб»
Тема № 11: «Залізодефіцитні анемії. Етіологія, патогенез, клініка. Діагностика та принципи лікування. Роль стоматолога у профілактиці»
Курс: 4 Факультет : стоматологічний
Спеціальність (шифр, назва): 14.01.02 - внутрішні хвороби
Затвердженона методичнійнараді
кафедри « 28 »__серпня_2019 р. Протокол № 1.
Зав.кафедри, проф._____Якименко О.О.
/підпис/
Одеса – 2019 р.
Тема практичного заняття № 11.«Залізодефіцитні анемії. Етіологія, патогенез, клініка. Діагностика та принципи лікування.
Роль стоматолога у профілактиці» - 2 год.
1. Актуальність теми: Анемія - захворювання, пов'язане із зменшенням кількості червоних кров'яних тілець (еритроцитів) або нижча від нормальної кількість гемоглобіну в крові. Тим не менш, вона викликає зниження рівня кисню, пов'язане із здатністю кожної молекули гемоглобіну, через деформацію або відсутність чисельного розвитку, як в деяких інших типів дефіциту гемоглобіну. Гемоглобін (знаходиться всередині еритроцитів) зазвичай переносить кисень з легень у тканини, анемія призводить до гіпоксії (недостатність кисню) в органах. Оскільки всі клітини людини потребують кисень для життя, різні ступені анемії можуть мати широкий діапазон клінічних наслідків.
Анемія є найпоширенішим захворюванням крові. Є кілька видів анемії, що спричиняються різними причинами. Анемія може бути класифікована в різних формах. Три основні класи анемії включають надмірну втрату крові (гостра, така як кровотеча або хронічна за рахунок низьких обсягів втрат), надмірне руйнування клітин крові (гемоліз) або брак червоних кров'яних тілець (неефективне кровоутворення). Існують два основних підходи: «кінетичний» підхід, що включає в себе оцінку розвинення, руйнування і втрати, і «морфологічний» підхід, який групує анемії за розміром червоних клітин у крові. Морфологічний підхід використовує швидкий доступ і низьку вартість тестування у лабораторії.
Анемія - дуже часто зустрічаємо захворювання крові. Причому первинна діагностика анемій частіше усього лягає на плечі лікарів загальної практиці та інших лікарів не гематологів. Звідси випадає необхідність знання цієї патології лікарями різних спеціальностей, у тому числі лікарів-стоматологів. Анемію достатньо часто випадково виявляють у амбулаторних пацієнтів, коли їм рутино виконують загальний аналіз крові. Це може бути як слідством утрати еритроцитів при кровотечі, так і зруйнуванням їх при гемолізі, над достатньої їх продукції внаслідок порушення функції кісткового мозку чи при дефіциті факторів кровотворення Ретельна оцінка кожного симптому, анамнестичних даних, даних лабораторних та інших досліджень дає можливість ідентифікувати анемію та назначити адекватне лікування. Окрім того, правильна стратегія обстеження хворого дозволить зробити його найменш інвазійним та найбільш дешевим.
Залізодефіцитна анемія — це широко розповсюджений патологічний стан, що характеризується зменшенням вмісту заліза в крові, кістковому мозку та депо; крім того, порушується синтез гему, міоглобіну, білків, що містять залізо, та залізовмісних тканинних ферментів.
2. Цілі заняття:
2.1.Навчальні цілі (з визначенням рівня засвоєння за Безпальком, що планується використати):
- ознайомити студентів, створити уявлення про етіологію та патогенез, залізодефіцитних анемій.
- студент повинен засвоїти основні симптоми та синдроми у хворих залізодефіцитною анемією;
- надати студентам можливість оволодіти навичками обстеження хворих при вказаних анеміях
- надати студентам вміння скласти план обстеження хворих анеміями різного ґенезу.
2.2. Виховні цілі пов΄язані з:
- формування у студентів професійно знаючої підструктури особистості для будучої лікарської діяльності;
- формування деонтологічних правових навиків при обстеженні хворих лейкозами та геморагичнимидіатезами
3.3. Конкретні цілі:
Виявляти анемічний, сідеропенічний,мегалобластичнийгемолітичнийсиндроми на підставі скарг, анамнезу,об‟єктивного дослідження хворого.
Скласти план та інтерпретуватирезультати інструментального ілабораторного дослідження хворого
Провести диференціальнудіагностику анемій. Сформулюватиостаточний діагноз
Призначити диференційованекомплексне лікування в залежності від Варіанта захворювання.
3.4. На основі теоретичних знань з теми:
Збирати й оцінювати скарги, анамнез,проводитифизикальноеобстеженнягематологічних хворих
Визначити необхідний обсяг іпослідовність лабораторних іінструментальних методів дослідження,оцінювати їхні результати
Розпізнавати симптоми та синдромихарактерні для різних анемій
Вибирати засоби медикаментозноїетіологічної, патогенетичної ісимптоматичної терапії в гематології.
Достарыңызбен бөлісу: |