№1 – сабақ №1-lesson
Күні :
Date:
Мұғалімнің аты-жөні:
Teacher's Name: SaparbekoV Asylbek
сынып: 8
grade:
Қатысқандар:
Attended:
Қатыспағандар:
Absent:
Сабақ тақырыбы
The theme of the lesson:
WHAT IS CHEMISTRY? (Химия пәні нені оқытады?) PHYSICAL AND
CHEMICAL CHANGES (физикалық және химиялық құбылыстар)
Сабақ барысында
мақсатқа жету (сабақ
жоспарынан сілтеме)
During the lesson, the
goal to achieve
Химия пәні туралы жалпы мәлімет беру
Сабақтың
мақсаты
Lesson objectives:
Химия пәні туралы толық білім алу үшін жағдай жасау. Химиялық
және физикалық құбылыстар туралы толық ақпарат беру, ағылшынша
тақырыпқа байланысты терминдерді үйрету
Бағалау критерииі
Еvaluation сriteria:
Қатысушылар химия пәні не екенін айтып, физикалық және химиялық
құбылыстарды ажырата білуіне байланысты бағаланады;
Әрбір көрсетілген мысалдарды ажырата біледі, оларды ағылшынша
атау
Тілдік мақсаттар:
Language objectives:
Пәндік лексика и терминология:
Химия
Chemistry
Химиялық құбылыс
Chemical
change
Физикалық құбылыс
Physical change
Өзгеру (құбылыстар)
change
Заттар
substances
Қасиеттері
properties
Диалог үшін пайдалы сөз тіркестер:
Chemistry studies
….
It is physical phenomena
….
It is a chemical phenomenon
…..
When fermenting milk
…..
Тәрбиелік
құндылықтар
Достық қарым –қатынас,
Өзге тілдің бәрін біл- өз тіліңді құрметте!
Пәнаралық байланыс
Физика және ағылшын
Алдыңғы білім
Химия, физика, майысу, жану, ашу
Сабақ барысы
Сабақ барысы:
Move of the lesson:
Сабаққа жоспарланған жаттығулар
түрлері:
Tasks and exercises
:
Ресурстар:
Pesurse:
Ұйымдастыру кезеңі.
Organizational moment
Эпиграф:
«Химия
-
адамзатқа
құлашын кең жаяды»
Стикерге әр топ
өз аттарын
5 минут
Сәлемдесу.
Good afternoon dear children!
I’m very glad to see you! How are you
today?
What date is it today? Who is absent today?
Оқушылардың денін сабаққа аудару.
Топтарға бөлу: І-топ; ІІ-топ;
ІІІ-топ;
Алдыңғы білімді тексеру:
Activating previous knowledge:
Оқушылардан «химия» туралы не
білетіндерін сұрап алу
1.What is chemistry?
Оқушының жауабы:
1-оқушы: Chemistry is one of the branches
of natural sciences
2-оқушы: Chemistry teaches the properties
of matter.
1. Қағаздың жануы
1. Paper burning
2. Шегенің майысуы
2. Sheep bending
(Осы
екі
құбылыстың
айырмашылығын
оқушылардан
сұрау)
Осы мысалдар арқылы сабақтың
тақырыбын анықтау.
жазады
Негізгі бөлім:
Main part:
30 минут
(Д)
Демонстрациялық
тәжірибе
(мультимедиа)-
химиялық
және
физикалық құбылыстарды интерактивті
тақтадан көрсету. Мұғалім алдын ала
үлестірме карточкалар таратады.
Show video.
Teacher distributes pre-
distribution cards.
1-тапсырма: (1-task:)
Кестені толтырады:
Refills the table:
Physical
Change:
Chemical
Change:
Сүттің
ашуы
Milk
breakdown
Мұздың еруі
Ice melting
Күкірттің
жануы
Видео көрсету
карточкалар
cards
Burning
sulfur
Жаңбырдың
жаууы
It's raining
Дұрысын «+» таңбасымен белгілейді.
It's marked with a "+" symbol.
2-тапсырма:
(2-task:)
Химиялық
құбылысқа және физикалық құбылысқа
ағылшынша анықтама беріңдер:
«Physical Change: The change in physical
properties. Color, physical state, odor, taste,
solubility, hardness, conductivity are some
physical properties»
«Chemical Change: The change in
chemical properties. Flammability, acidity
and reactivity with water are some chemical
properties»
3-тапсырма (3-task): Оқушылар жұмыс
дәптерлеріне
құбылыстарға
байланысты 4 мысалдан жазады.
Сөйтіп
оны
қасындағы
оқушыға
тексертеді
(Г) Карточкалардағы суреттер арқылы
қай құбылысқа жататынын анықтау:
Physical сhange: Chemicalсhange:
1 2
3 4
Сабақты бекіту
Assigning a lesson
Т: 1.What is chemistry?
S: 1.Chemistry is one of the branches of
natural sciences
2.Chemistry teaches the properties of
matter.
Т: How much is the change?
S:
The changes are divided into two:
chemical and physical
Т: What is chemical change?
S: 1.Сhemical change means that matter is
the second substance to one substance.
2.The change in chemical properties.
Т: What is physical change ?
S: 1. The change in physical properties.
Color, physical state, odor, taste, solubility
2. There is a physical change in iron
deficiency.
Терминологиялық
сөздік
Terminological
Dictionary
Үй тапсырмасы
Hometask
1мин
Ережелерді жаттау
Understand definitions
Қорытынды
Conclusion
4 минут
«Нысана»
стратегиясы
арқылы
рефлексия жүргізу
1. Сабақта қандай жаңа нәрселер
үйрендің?
What new things have you learned in class?
2. Не қиын болды?
What was hard?
3. Өз тобыңды қалай бағалайсың?
How do you value your team?
Стикерлерге өз тілектерін жазып, «идея
себетіне» салады.
Мұғалім сыныптың
жұмысын бағалайды. Ең жақсы
жауаптар анықтайды.
Writing to the stickers his wishes and
putting them in the "basket of ideas." The
teacher evaluates the work of the class. The
best answers determine.
Стикер
Sticker
Тексерілді Қарабаева. Ұ
Verified
2 – сабақ №2-lesson
Күні :
Date:
Мұғалімнің аты-жөні:
Teacher's Name: SaparbekoV Asylbek
сынып: 8
grade:
Қатысқандар:
Attended:
Қатыспағандар:
Absent:
Сабақ тақырыбы:
The theme of the
lesson:
CHEMICAL TERMS AND DEFINITIONS (Химиялық терминдер мен
ұғымдар)
Сабақ барысында
мақсатқа жету
(сабақ жоспарынан
сілтеме)
During the lesson, the
goal to achieve
Химиялық терминдері мен ұғымдары туралы ж
алпы мәлімет беру
Сабақтың
мақсаты
Lesson objectives:
Химиялық терминдер мен ұғымдар туралы толық білім алу үшін жағдай
жасау. Химиялық терминдердің ағылшынша атауларын үйрету
Бағалау критерииі
Еvaluation сriteria
Қатысушылар химиялық терминдер мен ұғымдардың ағылшынша,
орысша және қазақша атауларын жатқа айта білуіне байланысты
бағаланады
Әрбір карточкада көрсетілген элементтердің атауларын ажырата
біледі, оларды ағылшынша атай алады
Тілдік мақсаттар:
Language objectives:
Пәндік лексика и терминология:
Химиятарихы-history of chemistry,
Химиялық реакция -chemical reaction
Химялық ыдыстар-chemical containers
Химиялық құралдар-жабдықтар -chemical equipment
Элементтер-elements
Молекулалар -molecules
Атомдар - atoms
Қоспалар -мixtures
Еру-melting
Қату -freezing
Булану-evaporations
Конденсация -condensation
Сублимация-sublimation
Десублимция-desublimation
Диалог үшін пайдалы сөз тіркестер:
Name this chemical element.....
Тәрбиелік
құндылықтар
Халықаралық дәрежеге сай білім алу
Әр ұлт өкілдерімен жақсы қарым-қатынас орната алатындай ұрпақ
тәрбиелеу
Пәнаралық
байланыс
Interdisciplinary
communication
Физика және ағылшын
Алдыңғы білім
Previous education
Химия, химиялық және физикалық құбылыстар
Сабақ барысы
Сабақ барысы
Move of the lesson:
Сабаққа жоспарланған жаттығулар түрлері:
Tasks and exercises
:
Ресурстар
Pesurse:
Ұйымдастыру
кезеңі.
Organizational
moment
5 минут
Эпиграф: «Элементтер – химия негізі»
Сәлемдесу. Good afternoon dear children!
I’m very glad to see you! How are you today?
What date is it today? Who is absent today?
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Топтарға бөлу: І-топ; ІІ-топ;
ІІІ-топ;
Алдыңғы білімді тексеру (Activating previous knowledge):
«химиялық шығарма»:
Оқушылардан химиялық және физикалық құбылыстарға 5
мысалдан параққа жаздыру
Осы мысалдар арқылы сабақтың тақырыбын анықтау.
Әр топ
стикерге өз
аттарын
жазады
Негізгі бөлім:
Main part:
30 минут
Мұғалім интерактивті тақтаға элементтердің қазақша, орысша
ағылшынша атаулары мен таңбалары берілген сызбанұсқаны
көрсетіп, әрбір элементті дауыстап қайталатады.
1. Elements: They are pure. They are made of only one kind of atoms.
They can not be decomposed into simpler substances. They are
represented by symbols. Let’s learn the symbols of some important
elements.
Sy
mb
ol
In
Englis
h
In
Russian
Sym
bol
In
English
In Russian
H
Hydro
gen
Водоро
д
Mg
Magnesi
um
Магний
C
Carbo
n
Углерод Ca
Calcium
Кальций
O
Oxyge
n
Кислоро
д
Ba
Barium
Барий
S
Sulfur Сера
Al
Aluminu
m
Алюминий
N
Nitrog
en
Азот
Mn
Mangane
se
Марганец
P
Phosp
horous
Фосфор Zn
Zinc
Цинк
F
Fluori
ne
Фтор
Fe
Iron
Железо
Cl
Chlori
ne
Хлор
Pb
Lead
Свинец
Br
Bromi
ne
Бром
Cu
Copper
Медь
I
Iodine Йод
Hg
Mercury
Ртуть
Li
Lithiu
m
Литий Ag
Silver
Серебро
Сызбанұс-
қа
Карточка-
лар
cards
кестелер
tables
карточка
cards
Na
Sodiu
m
Натрий
Au
Gold
Золото
K
Potass
ium
Калий
Мұғалім карточкалардaн элементтерді көрсетеді, әр топ жарысу
арқылы олардың үш тілде аталуын айтады.
1. Кестені толтырады
(fills the table):
таңба
қаз
рус
анг
О
N
Ca
Na
H
K
Элементтердің атын жазбаша жазып, кестені толтыру
2-тапсырма: Әр топ бір – біріне элементтерді көрсетіп, атын
атап жарысады.
3-тапсырма: «Аукцион» бойынша әр топ тақтаға шығып
элементтердің таңбасын жазып жарысады, ең көп таңба жазған
топ аукционға қойылған сыйлықты ұтып алады,.
(Г) Карточкалардағы берілген элементтерді периодтық жүйеден
тауып, анықтайды, аталуын ағылшынша атайды:
Периодтық жүйе
шоколад
chocolate
Периодтық
жүйе
Periodic
table
Сабақты бекіту
Assigning a lesson
Т: The history of chemistry begins from what age?
S: The history of chemistry begins with a very early age.
Т: What is a chemical reaction?
S: 1. Chemical reaction is a chemical phenomenon
2.There are 4 typs chemical reactions:
Терминоло
гиялық
сөздік
Terminologi
cal
1) Formation of precipitate
2) light or heat dissipation
3) Color change
4)gas separation
Т: What is an element?
S: 1.Еlement is a particular type of atom.
2.Elements can be classified in two groups:
A) Metals B) Nonmetals
Dictionary
Үй тапсырмасы
Hometask
1мин
Терминдерді жаттау
Understand terms
Қорытынды
5 минут
«Бағдаршам» стратегиясы арқылы рефлексия жүргізу
1. Сабақта қандай жаңа нәрселер үйрендің?
What new things have you learned in class?
2. Не қиын болды?
What was hard?
3. Өз тобыңды қалай бағалайсың?
How do you value your team?
Стикерлерге өз тілектерін жазып, «идея себетіне» салады.
Мұғалім
сыныптың жұмысын бағалайды. Ең жақсы жауаптар анықтайды.
Writing to the stickers his wishes and putting them in the "basket of
ideas." The teacher evaluates the work of the class. The best answers
determine.
Бағдаршам
-дар
Тексерілді Қарабаева. Ұ
Verified
3 – сабақ №3-lesson
Күні :
Date:
Мұғалімнің аты-жөні:
Teacher's Name: SaparbekoV Asylbek
сынып: 8
grade:
Қатысқандар:
Attended:
Қатыспағандар:
Absent:
Сабақ
тақырыбы:
The theme of the
lesson:
CHEMICAL TERMS AND DEFINITIONS (Химиялық терминдер
мен ұғымдар)
Сабақ
барысында
мақсатқа жету
(сабақ
жоспарынан
сілтеме)
During the
lesson, the goal
to achieve
Химиялық терминдері мен ұғымдары туралы жалпы мәлімет беру
Сабақтың
мақсаты
Lesson
objectives:
Химиялық терминдер мен ұғымдар туралы толық білім алу үшін
жағдай жасау. Химиялық терминдердің ағылшынша атауларын
үйрету
Бағалау
критерииі
Еvaluation
сriteria
Қатысушылар химиялық терминдер мен ұғымдардың ағылшынша,
орысша және қазақша атауларын жатқа айта білуіне байланысты
бағаланады
Әрбір
карточкада
көрсетілген
элементтердің атауларын
ажырата біледі, оларды ағылшынша атай алады
Тілдік
мақсаттар:
Language
objectives:
Пәндік лексика и терминология:
Химиятарихы-history of chemistry,
Химиялық реакция -chemical reaction
Химялық ыдыстар-chemical containers
Химиялық құралдар-жабдықтар -chemical equipment
Элементтер-elements
Молекулалар -molecules
Атомдар - atoms
Қоспалар -мixtures
Еру-melting
Қату -freezing
Булану-evaporations
Конденсация -condensation
Сублимация-sublimation
Десублимция-desublimation
Диалог үшін пайдалы сөз тіркестер:
Name this chemical element.....
Достарыңызбен бөлісу: |