Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
|
Қазақстан тарихы
|
Бөлім:
|
Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 8
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қазақстан азаматтық қарсыластық жылдарында (1917-1920 жылдар)
Зерттеу сұрағы: Қазан революциясының ұрандары халық арасында қандай үміт тудырды?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
8.3.1.2 XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру.
|
Сабақтың мақсаты
|
Қазан төңкерісінің орнауына қатысты Қазақстандағы оқиғаларды біледі және өткен кезеңмен салыстыра отырып өзгерістер мәнін анықтайды.
Тарихи дереккөздердің объективтілік деңгейін бағалайды.
Қазақстандағы қоғамдық–саяси үдерістерді біледі.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
БЫМ. Слайдтағы суреттер туралы оқушылардың не білетіндігі жайлы сұрау, қайдан көруі мүмкін екендігін анықтау.
Оқушылардың ықтимал жауаптары:
Қызыл ту, жалау, орақ пен балға, қызыл жұлдыз кеңестік кезеңнің символдары болып табылады. Кеңестік заманда осы символдар аса танымал, көпшілік жерлерде ілінетін, қолданылатын.
Орақ пен балға символы туралы қосымша оқушыларға айтып кетуге болады:оның авторы Е.И.Камзолкин болып табылады, жұмысшылар мен шаруалардың бірлігін білдіреді, оны алғаш рет 1918 жылы шілде айында пайдалана бастайды.
2) Сабақ тақырыбы, мақсатымен таныстыру.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
мадақтау
|
|
Жаңа білім
|
Тақырыпқа шолу.
Өткен тақырыппен байланыс орнату, естеріне түсіру үшін төмендегі сұрақтарды қою:
- Қос үкімет қашан орнады?
- Неліктен кеңестер Уақытша үкіметке қарсы болды?
- Қазақ даласында Ақпан революциясынан кейін қандай саяси жағдайлар орын алып еді?
Зерттеу мен талдау
1-тапсырма. Қазан революциясының орнауы туралы бейнероликті көріп, кеңестердің ұрандарының қайсысықазақтарға тиімді және маңыздырақ болғанын түсіндіріп үлгіге сәйкес кестеге жазыңыз.
«8 сағаттық жұмыс күні»
|
|
«Ұлттар арасындағы теңдік»
|
|
«Халықтарға бейбітшілік»
|
|
«Жер – шаруаларға, өнеркәсіп– жұмысшыларға»
|
|
«Барлық билік кеңестерге»
|
|
Картамен жұмыс. Мәтінді оқып шығып, картадан Қазақстанда Кеңес билігі орнаған қалаларды анықтап, қалай орнағандығын айту.
3- тапсырма.Мәтінмен жұмыс. Оқушылар Кеңес өкіметі жүргізген шараларды әр сала бойынша бөліп анықтауды тапсыру:
Саяси
әлеуметтік
экономикалық
мәдени
1. Кеңес билігі жүргізген іс-шараларды анықта.
2. Іс-шараларды берілген салалар бойынша жікте.
3. Жүргізілген шаралардың нәтижесін болжап көр.
4-тапсырма. Дерекөзбен жұмыс. Оқушыларға екі дереккөздің үзіндісі ұсынылады. Оларды оқып шығып, келесі тапсырманы орындайды:
1. Бірінші деректің негізгі идеясы неде?
2. Екінші деректе Ахмет Байтұрсынов қандай өзекті мәселелерді көтерді?
3. Екі деректің қарама-қайшылығы неде?
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескрипторлар
кеңестердің ұрандарының қайсысықазақтарға тиімді және маңыздырақ болғанын ажыратады;
Қазақстанда Кеңес билігі орнаған қалаларды анықтайды;
Кеңес өкіметі жүргізген шараларды әр сала бойынша жіктейді;
Оқушылар кестемен жұмыс жасайды;
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін
Тақырыптық кесте
Карта
Дереккөз материалдары
Таратпа материалдар
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау
-Қазан революциясынан кейін қазақ даласында қандай өзгерістер орын алды?
- Кеңес билігінің ұрандары қазіргі қоғамда құндылығын сақтап қалды ма?
Қорытындылау барысында Қазақстанда жалпы әлеуметтік топтың, саяси жағдайдың барысын сипаттай отырып, оқушыларды өзгерістерді ажыратуға бағыттап отыру қажет.
Оқушылардың берген жауаптарының негізінде сабақ түйіні жасалады
Үйге тапсырма
Қазақстан азаматтық қарсыластық жылдарында
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
|
«Ең үздік жауап»
|
Ақпараттық карточка
|
Кері байланыс
|
Мен оны қолданып көремін......
Қызықты болды.....
Мені таңғалдырды....
Қиын болғаны....
Сабақтан өмірге алғаным......
Мен мына тапсырманы орындадым.....
Менің қосарым.....
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
|
А4, конспект
|