Сабақтың тақырыбы: Ғаламшардағы тіршілік Сабақ негізделген оқу мақсаты



Дата23.08.2017
өлшемі102,63 Kb.
#25276
түріСабақ

Сабақ:24

Мектеп: №228

Пәні: Жаратылыстану

Күні: 3 наурыз 2017 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Үрімова А

Сынып: 5

Қатысқандар саны: 28

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

Ғаламшардағы тіршілік

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Оқушыларға жалпы ғаламшардағы тіршілік туралы жан- жақты түсінік беру. Табиғаттағы тірі ағзалар тіршілігі туралы айта отырып, білімдерін жетілдіру. Оқу іскерліктерін арттыру арқылы оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру. 

Оқушыларды айнала қоршаған орта мен табиғатты қорғауға тәрбиелеу.



Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар біле алады: Табиғаттағы болып жатқан тіршіліктерді айта алады.

Оқушылардың көпшілігі істей алады: Ғаламшардағы тіршілікке тән ерекшеліктерді сипаттай алады.

Кейбір оқушылар істей алады: Тірі ағзалардың ұқсастығы мен айырмашылығын ажырата алады.

Тілдік мақсат



Оқушылар: Топта бірлесіп жұмыс жасай біледі

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Флора, фауна, жасыл эвглена, кірпікшелі кебісше,микроорганизмдер, саңырауқұлақ

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Ғаламшардағы тіршілік дегенді қалай түсінесің?

Флора мен фауна деген не?

Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:

Тыңдай отырып мағлұмат алады.

Оқу арқылы ғаламшардағы тіршілікті жазады.

Жазылым бойынша тапсырмалар орындайды.

Жалпы өмірде ғаламшардағы тіршілікті біле алады.

Жетістік критерийлері:

Өзін –өзі бағалау, топ – топтың бағалауы, мұғалімнің бағалауы

Алдыңғы оқу

Зымыран сұрақтар

Жоспар

Жоспарланған уақыт


Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз-

Диалогтік оқыту әдісі, Топтасу әдісі, «Зымыран сұрақтар», «Ойлан – топтас - талқыла» ,  жұптық жұмыс, топтық жұмыс, жеке жұмыс.Топтың топты бағалауы,Кері байланыс



I.Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу, түгендеу.

Сабақ тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

Ынтымақтастық ахуалын қалыптастыру. Оқушыларды саңырауқұлақ, өсімдік, жануар суреттері арқылы 3 топқа бөлінеді.


II. Үй тапсырмасын сұрау.

«Зымыран сұрақтар»

1.Қозғалыс дегеніміз не?Табиғаттағы кез – келген өзгерісті қозғалыс дейміз.

2.Бүкіләлемдік тартылыс заңын ашқан ғалым? Исаак Ньютон

3.Қандай табиғат құбылыстарын білесің?Жарық, жылу, дыбыстық, химиялық, биологиялық, электромагниттік, метеорологиялық,т.б

4.Инерция дегеніміз не?Дененің жылдамдығын бір қалыпты тоқтаусыз сақтауын айтамыз.

5.Тірі ағзалардың өсуі, көбеюі, таралуы қандай құбылыс?Биологиялық

6.Автобус кенеттен тоқтай қалса адамдар алға қарай жылжиды.Бұл ненің әсерінен болады?Инерцияның әсерінен болады.

7.Жауын – шашынның түсуі, желдің бағыты, жылдамдығы, температурасы қандай құбылысқа жатады?метеорологиялық

8.Температураны өлшейтін құрал.Термометр

9.Тартылыс күші дегеніміз не?Егер сендер бір нәрсені қолдарыңнан түсіріп алсаңдар, ол әрдайым жерге құлап түседі.Бұндай күшті тартылыс күші деп атаймыз.

10.Құстардың сайрауы, аңдардың ырылдауы, күннің күркіреуі қандай құбылыс?Дыбыстық құбылыс

11.Жасанды жарық?алау, шам, электр лампалары.

12.Егер картада жасалған үйдің бір картасын алып тастасақ, тепе теңдік бұзылады ма?ия бұзылады, үй құлап қалады.

13.Исаак Ньютон осыдан неше жыл бұрын бүкіләлемдік тартылыс заңын ашты?300 жыл бұрын

14.Кейбір жануарлардың түнде жарық шығаруы қандай құбылыс? Жарық шығару

15.Табиғатта қандай күштер кездеседі?Үйкеліс күші, тартылыс күші, механикалық күштер


Бағалау: смайлик арқылы бағаланады.

III. «Ой қозғау» бейнежазба көрсету: Ғаламшардағы тіршілік

Сұрақ:

1.Бейнежазбадан не түсіндіңіздер?

2.Бейнежазбаның бүгінгі тақырыппен байланысы қандай?
IV. Топтық жұмыс. «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы жүреді.

1-топ: Тірі ағзалардың ерекшеліктері

2-топ: Ормандағы тіршіліктің қоректенуі

3-топ: Ғаламшардағы тіршіліктер мен олардың маңызы

Әр топ тақырыптар бойынша өз ойларын постерге түсіреді. Мұғалім оқушыларға бағыт- бағдар береді,топтық жұмысты бақылайды, оқушылардың жауабын тыңдайды, ынталандырады. Кері байланысты ұйымдастырады.

Оқушылар себебін түсіндіреді.Топ болып қорғайды.


Бағалау: смайлик арқылы бағаланады.
Кері байланыс:

1.Шағын топта бірлесіп жұмыс жасағанда не қызық болды?

2.Бірлескен жұмыс барысында жағымды ахуал болды ма?
V. Үштілділік заман талабы: терминдермен жұмыс


Қазақ тілі

Орыс тілі

Ағылшын тілі

Өсімдіктер

Растения

plants

Жануарлар

Животные

animals

Саңырауқұлақ

Грибов

mushrooms

Жасыл эвглена

Эвглена зеленая

euglena green

Биосфера

Биосфера

biosphere

Бактерия

Бактерия

bacteria

Ғаламшардағы тіршілік

Жизнедеятельности на планете

of life on the planet



VI.Жұптық жұмыс

«Сәйкестендіру»



1

Жануарлар

А

Тіршілік

2

Өсімдіктер

Ә

Жасыл эвглена

3

Биос (грекше)

Б

Фауна

4

Бидай дәндері

В

Органикалық зат

5

Қарапайым біржасушалы ағза

Г

70-80 жыл

6

Крахмал, май, ақуыз

Ғ

Флора

7

Адамдардың орташа жасы

Д

Құстардың, тышқандардың,жәндік тердің қорегі

8

3-4 мың жыл өмір сүреді

Е

Жасанды бірлестік

9

Бау- бақша, егін алқаптары

Ж

Секвоя ағашы

Дұрыс жауаптары:

1.Б 6.В


2.Ғ 7.Г

3.А 8.Ж


4.Д 9.Е

5.Ә


Бағалау: Жұптардағы өзара бағалау

VII.Жеке жұмыс

«Кеңейтілген тапсырма»

№1 тапсырма.


Термин сөздердің анықтамаларын жазыңыз.

1.Флора-

2.Фауна-

3.Биосфера қабығы-



№2 тапсырма




Өзің тұратын елді мекеніңде өсімдіктер мен жануарларға мысал келтір.

№3 тапсырма




Ұғымдар мен анықтамаларды сәйкестендіріңіз

1.Флора - табиғи бірлестік

2.Ағаштарды кесу, шөлді жерді суландыру - өсімдік

3.Отегімен тыныс алып, көмірқышқыл газын бөледі- жасыл эвглена

4.Біржасушалы қарапайым жәндік – тірі ағзалар

Бағалау.Смайлик арқылы бағаланады.



VIII. Рефлексия.Рефлексия тақташасы



Рефлексия


Маған ұнады


?

Маған қиын болды










IX. Үйге тапсырма.

§24 оқу.Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру.





Қима суреттер

Интербелсенді тақта,слайд, смайликтер

Слайд.Суреттер.Қосымша мәліметтер.

Интербелсенді тақта.Стикер,маркер.


Жаратылыстану 5 сынып

Б.Әбдіманапов

А.Прещепина

Л.Фокина


А.Әбілғазиев

Интербелсенді тақта

Үлестірмелі парақшалар

Үлестірмелі парақшалар

Рефлексия тақташасы,стикер


Басы

Ортасы


Соңы

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағыбайланыс










Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?





Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.
2.



Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетініне не білдім?


Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет