Сабақтың тақырыбы: Сөздердің байланысу түрлерін қайталау. Сабақтың мақсаты



Дата26.08.2017
өлшемі9,35 Kb.
#28495
түріСабақ

Сабақтың тақырыбы: Сөздердің байланысу түрлерін қайталау.

  • Сабақтың мақсаты:
  • Білімділігі: Сөз тіркесінің байланысу түрлерін алған теориялық білімдерін практикалық тұрғыда тексеру, кеңейту.
  • Дамытушылық: Талдауға алынған мысалдар арқылы адалдыққа, еңбексүйгіштікке, бауырмалдыққа, туған жерін сүюге баулу.
  • Тәрбиелік: Сөйлеу тәсілдерін жетілдіру, шығармашылық қабілетін дамыту.

Сабақтың түрі: қайталау.

  • Сабақтың түрі: қайталау.
  • Сабақтың әдісі: Деңгейлік тапсырмалар, сын тұрғысынан ойлау техникасы.
  • Сабақтың байланысы: Әдебиет
  • Сабақтың көрнекіліктері: Сөзжұмбақ, кубик, қима қағаздар.
  • Сабақтың өтетін орны: интерактивті тақта
  • Сабақтың барысы:
  • Ұйымдастыру кезеңі:
  • Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
  • Бүгінгі сабақ барысында сынып оқушылары үш топқа бөлініп жұмыс істейтінін, олардың тапсырмалары үш түрлі болатынын хабарлау.
  • І.Оңай деңгейдегі тапсырма
  • ІІ. Орташа деңгейдегі тапсырма
  • ІІІ. Жоғары деңгейдегі тапсырма

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

  • 1.Сұрақтар беру
  • Синтаксис қай тілдің сөзі?
  • Синтаксис нені зерттейді?
  • Тілдің ойды білдіретін ең кіші бөлімі не?
  • ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру
  • «Синтаксис» деген сөзжұмбақты шешкеннен кейін бүгінгі сабақтын құпиясын тауып, ережесін еске түсіреміз.
  • Синтаксис –гректің «құрау», «біріктіру», «рет» мағынадағы сөзі.
  • Синтаксис-грамматиканың сөз тіркесі мен сөйлем туралы саласы.

Деңгейлік тапсырмалармен жұмыс

  • І.Деңгей
  • Сөз тіркесі дегеніміз?
  • Сөз тіркесінің сынарларын ата?
  • Сөз тіркесінің сыңарлары қалай анықталады?
  • Сөз тіркесін жасауға тірек болатын сөз қайсы?
  • Есімді сөз тіркесіне мысал келтір.
  • Етістікті сөз тіркесіне мысал келтір.

ІІ.Деңгейлік тапсырма

  • Оқушылар мақал-мәтелден, нақыл сөздерден сөз тіркесін тауып, байланысу түрлеріне қарай талдау жасау керек.
  • Кітап оқудан тыйылған адам ойлаудан да тыйылады.
  • Кітап оқудан-меңгеру етістікті тіркес.
  • Тыйылған адам-қабысу есімді тіркес.
  • Ойлаудан тыйылады-меңгеру етістікті тіркес.
  • Адам тыйылады-қиысу есімді тіркес.

Денсаулықты сақтау-әркімнің өзінің қолында.

  • Денсаулықты сақтау-әркімнің өзінің қолында.
  • Денсаулықты сақтау-меңгеру, етістікті тіркес.
  • Әркімнің қолында-матасу, есімді тіркес.
  • Өзінің қолында –қиысу, есімді тіркес.
  • Бірлігі мықты елдің белін ешкім сындыра алмайды.
  • Ешкім сындыра алмайды-қиысу, етістікті тіркес.
  • Белін сындыра алмайды-қиысу, етістікті тіркес.
  • Мықты елдің-қабысу, есімді тіркес.
  • Бірлігі мықты ел-қабысу, есімді тіркес.

Отан отбасынан басталады.

  • Отан отбасынан басталады.
  • Отан басталады-қиысу, етістікті тіркес.
  • Отбасынан басталады-меңгеру, етістікті тіркес.
  • Ас-адамның арқауы.
  • Ас-арқауы-матасу, есімді тіркес.
  • Адамның арқауы-матасу, есімді тіркес.
  • Төмендегі сөздерді тақтадағы кестеге орналастырып жаз.
  • Анаңнын тілі, халқыңның тілі, оқудан қайту, адам баласы, бесікке салу, апай айтады, ол оқиды, бүгін келді, кешке қайту, епті адам, оқыған жігіт т.б.
  •  

 

  •  
  •  
  •  
  • Қиысу
  • Матасу
  • Меңгеру
  • Жанасу
  • Қабысу

ІІІ.Деңгейлік тапсырма

  • «Жаңа Әлемдегі жаңа Қазақстан » (Н.Ә.Назарбаевтің Қазақстан халқына жолдауы бойынша) 17, 21, 26 бағыт.
  • Үш тұғырлы тіл-заман талабы.
  • Оқусыз білім жоқ
  • Денсаулық-зор байлық
  • 3. Қорытындылау: Топтастыру
  • Сөздердің байланысу
  • түрлері

Бағалау:

  • Үйге тапсырма:
  • Бағалау:


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет