Ертегі мазмұнын ашып, идеясын түсінуге, мәтінді талдауға, ойын жүйелі жеткізе білуге машықтандыра түсу. Оқушы қиялының дамуына, көркем әдеби сөйлеу шеберлігінің дамуына ықпал ету. Дүниеқоңыз болмау, іші тар, қызғаншақ болмау сияқты қасиеттерді қалыптастыру.Еңбексүйгіштікке, адал болуға тәрбиелеу.
Шындық пен өтіріктің ара жігін ажырату. Іс әрекеттерін жоспарлауды үйрену.
Модульдер
«Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «ОүБ және ОБ», «Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқытудағы басқару және көшбасшылық».
Сабақ кезеңдері
Сабақта қолданылатын әдіс - тәсілдер
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Қызығушылықты ояту
Ұйымдастыру
Сергіту сәті
Тренинг
Оқушыларға сыныпта жақсы көңіл күй қалыптастыру.
Оқушылар «Жүректен-жүрекке» тренингі арқылы бір-біріне жақсы тілек айтады.
«Ажалдан құтқарған асыл сөз» ертегісінің мазмұны сұралады.
Әр топтан допты қағып алған бір оқушы шығып ертегінің мазмұнын айтады. Топтар өзара сұрақтар қояды.
Жетон арқылы бағалау
Оқулық 3-класс Әдебиет «Атамұра»
Жаңа сабаққа кіріспе
Топқа болу
Жұмбақты шеш (балға,ара,балта)
Тақырыпқа байланысты топқа бөлу. Құрал саймандармен
Оқушылар жқмбақты шешеді. Жаңа сабақтың тақырыбын ашады.
Әр оқушы өз топтарын табады.
Үш шапалақ
Слайд
Мағынаны тану
«Жигсо» әдісі қадамдарын орындау арқылы
- Ендеше, бүгінгі сабағымызда "Алтын балта"ертегісін оқимыз.
-Оқушыларды топқа бөлеміз. Бұл – жанұя топтары. Жанұя топтары 1,2,3,4-ке саналып бөлінеді. Бірінші нөмірдегілердің барлығы бір топқа жиналады. Екінші нөмірдегілер екінші топқа жиналады. Келесі нөмірдегілер де осы тәртіппен жиналады.
Әрбір нөмірдегі бала жұмыс тобынан өз жанұяларына жаңа ақпарат алып келу керек. Өз жанұясына келген соң бірінші нөмірлі бала өзінің не үйреніп келгенін айтады. Екінші нөмірлі бала жалғастырады, т.с.с. Әр топқа түрлі тапсырмалар беріледі. Оқулықта берілген мәтіндер.
Mадақтау
Жарайсың!
Бәрекелді!
Өте жақсы!
Маркер т.б пайдаланғанқұралдар
Постер қорғау
"Синквейн" әдісі
1-топ " Кедей мен диірменшіні сахналау
2-топ «Балта» сөзіне 5 жолды өлең құрастырады.
Әр топ өздеріне тиісті тапсырмаларға және қойылған сұрақтарға топтарымен ақылдаса отырып, зерттеушілік әңгіме тұрғысында ортақ шешімге келіп сыни ойлай отырып ұтымды жауап береді.
"Кедей мен байды салыстыру "
4-топ. Ертегінің мазмұнын ашу" постер қорғау
ІІΙ топ. Венн диаграммасы. Кедей мен байды салыстыру.
Әр топтан бір спикер өздерінің алған білімдерінен қорытынды шығарып, айтып береді.
Топтарды формативті бағалау
Суммативті
бағалау
Түрлі -түсті қағаздар
А3 формат
тары,
Үйге тапсырма
Ертегіні мазмұндау.
Ертегіні әрі қарай жалғастырып көр.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні
Ана тілі
Класы 3 "А"
Мұғалім ТурмагамбетоваЖ.М
Күні
Тақырыбы
Құмырсқаның қанағаты
Сабақ мақсаты
1.Оқушылардың ертегіні түсініп оқып, өз сөздерімен әңгімелей білуге, ондағы кейіпкерлерге баға беруге, өзіндік пікір айтуға үйрету. 2.Кейіпкердің іс-әрекетін дәлелдеуде өз көзқарасын көркем тілмен жеткізе алуға дағдыландыру; шығармашылық қабілетін жетілдіру, тілдерін,ойлау қабілеттерін дамыту. 3.Халық ауыз әдебиетінің үлгілерін пайдалана отырып, ауыз бірлікке,ұйымшылдыққа,қанағатшыл болуға ,жақсы қасиеттерді үйренуге тәрбиелеу.
Сабақтан күтілетін нәтиже
1.Оқушылар өз қөзқарастарын дәлелдеуге, шығармашылық тапсырмаларды орындауға, белсенді жұмыс істеуге дағдыланады.
2.Құмырсқаның іс - әрекетіне талдау жасап, үлгі алады.
Түйінді идея
Ертегіні пайдалана отырып ауыз бірлікке, ұйымшылдыққа, қанағатшыл болуға, жақсы қасиеттерді үйренеді.
Модульдер
«Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «ОүБ және ОБ», «Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқытудағы басқару және көшбасшылық».
Сабақ кезеңдері
Сабақта қолданылатын әдіс - тәсілдер
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Қызығушылықты ояту
Ұйымдастыру
Сергіту сәті
Тренинг
«Шаттық шеңбері» арқылы сыныпта жақсы көңіл күй қалыптастыру.
Әр топқа топ басшысын сайлап алып, бағалаудың критерилерін ұсыну.
Оқушылар «Шаттық шеңбер» тренингі арқылы әдемі өлең шумақтарын айтады
Жарайсыңдар!
Слайд, суреттер
Үй тапсырмасын сұрау
Біз үй тапсырмасын мына гүлдің тапсырмалар бойынша сұрайық, әр топқа тапсырма беру.
1 - топ: ертегідегі кедейге, оның іс - әрекетіне баға бер. 2 - топ:Ертегідегі байға, оның іс - әрекетіне баға бер. 3 - топ: ертегідегі диірменшіге, оның іс - әрекетіне баға бер. 4 - топ: ертегінің негізгі идеясы не?
"Басбармақ" әдісі
Гүлдер
Жаңа сабаққа кіріспе
Топқа болу
- Балалар, қазір жылдың қай мезгілі? - Ендеше көктемде даламызға қандай өзгерістер келеді?
Жұмбақ шешу.
Екі ұшы жұдырықтай Ортасы қылдырықтай
Оқушылар сұрақтарға толық жауап беруге тырысады.
Жауап беру арқылы диалогқа түседі.
(Құмырсқа)
Mадақтау
Жарайсың!
Бәрекелді!
Өте жақсы!
Оқулық 3-класс Әдебиет «Атамұра»
Мағынаны тану
«Интерактивті» әдісі қадамдарын орындау арқылы
"Сиқырлы қалам" әдісі
"Синквейн" әдісі
Видео ролик көрсету: Құмырсқаның ұйымшылдығы туралы:
Біз құмырсқа туралы не білеміз?
Бірінші жеке жұмыс, екінші жұппен жұмыс,
үшінші топта талқылайды.
Сөздік жұмысы Оқымысты - ғұлама, білімді, көзі ашық Қанағат - барға риза болу
Бес асыл іс көнсеңіз. - адамгершілік қасиеттерді, шешендігін, тапқырлығын, еңбекқорлығын, ынтымақтығын, қанағаттылығын білдік.
«Блоб» ағашы арқылы өз өздерін қай деңгейде тұрғанын көрсетті.
Түрлі -түсті қарындаш тар
Үйге тапсырма
Ертегіні мазмұндау.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні
Ана тілі
Класы 3 "А"
Мұғалім ТурмагамбетоваЖ.М.
Күні
Сабақтың тақырыбы
Қарлығаштыңқұйрығынегеайыр?
Сабақ мақсаты
Оқушылардың ертегіні түсініп оқып,өз сөзімен әңгімелей білуге,ондағы кейіпкерлерге баға беруге,өзіндік пікір айтуға үйрету,сөздік қорын байыту,қиялын дамыту,дүниетанымын кеңейту,оқушыларды қайырымдылыққа,жақсы мен жаманды ажырата білуге баулу.
Сабақтан күтілетін нәтиже
1.Өз бетімен жұмыс жасау арқылы білімдерін жетілдіреді. . 2.Өз ойын тиянақты,еркін айтуға үйретеді.
Түйінді идея
1.Оқушының өмірдегі біліміне,білетініне сүйену, жаңа ақпарат беру арқылы,ойлау,сөйлеу,оқу дағдысын дамыту.
Модульдер
«Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «ОүБ және ОБ», «Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқытудағы басқару және көшбасшылық».
Сабақ кезеңдері
Сабақта қолданылатын әдіс - тәсілдер
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Қызығушылықты ояту
Ұйымдастыру
Сергіту сәті
Тренинг
Топқа болу
Оқушыларды топтарға бөлу,топтастыру. «Мозаика» әдісімен құрастырылған суреттер арқылы топтастыру. Сыныпта жақсы көңіл күй қалыптастыру.
Сурет қиындыларын біріктіру арқылы шыққан суреттеріне қарай топтасуы. Оқушылар «Мен сізге тілеймін» тренингі арқылы бір-біріне жақсы тілек айтады.
Сөздік жұмысы Дерт- ауру,сырқат. Не қилы- әр түрлі.
Сұрақтар дайындау.
Әр топқа түс бөліп беріледі.
Сағат тілі бойынша өзге топтың сұрағымен жауабын оқып, сол сұраққа өз жауаптарын жазады.
Шығармашылық тапсырмалар
1-топ Ертегіні сахналау.
2-топ " Қарлығаш" туралы не білеміз?
Видео роликті көре отырып, ертегі мазмұнымен танысады. Оқушыларды ролге бөлу.
Ролге бөліп оқу арқылы диалогқа түседі.
Әр топ ватманға өз түсінің маркерімен өз сұрағына жауап береді.
Барлық топтардың жауаптары талқыланып, ақырғы пікір түйінделеді.
Оқушылар шеңбер сызып ортасына тақырыптың атын жазады.
Тақырыпқа байланысты оқушылар өздері білетін ақпараттарды жазу,талдау туралы білетіндерін ортаға салады.
"Үш шапалақ"
арқылы бағалау
«Аяқталмаған сөйлемдер» тәсілі арқылы бағалау
Видео
Плакат, түрлі түсті маркерлер,
Слайд
Постер қорғау
"Еркін жазу" әдісі
Топтар өз жұмыстарын қорғайды.
3-топ . "Айдаһарға мінездеме"
4-топ ” Құстар біздің досымыз” атты тақырыпқа эссе жазу.
Әр топтан бір спикер өздерінің алған білімдерінен қорытынды шығарып, айтып береді.
Жұлдыз
шамен бағалау.
Маркер, плакат т.б пайдаланғанқұралдар
Ой - толғаныс
«Екі жұлдыз, бір тілек» кері байланыс
- Қорытынды
-Біз бұл ертегіден көңілімізге не түйдік?
Қарлығаш туралы ертегі ұнады. Ол ақылды, адамға қамқор құс екенін білдік.
Үйге тапсырма
Ертегіні мазмұндау.
Қарлығаштың суретін салып келу.