Ұзақ мерзімді жоспар тарауы
|
5.6.1 Қиял әлемі.
|
Сабақ: Қазақ тілі
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар: 20
|
Қатыспағандар: 0
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Сиқыршылар. Сөзжасам. Сөздің құрамы. Түбір мен қосымша.
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
5.Т/А3. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау;
5.ӘТН4.1. Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында талдау.
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады:
Мәтінмен таныса отырып, мағынасын түсінеді.
Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды және мәтінге тақырып қояды.
Мәтінге сәйкес сюжетті суреттерді сәйкестендіре отырып, ертегіні баяндайды.
Түбір мен қосымшаларды, жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздер мен күрделі сөздерді ажыратады және тілдесім барысында талдайды.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Ертегінің мазмұны бойынша өзіндік тұжырым жасай алады.
|
Кейбір оқушылар орындай алады:
Ертегі мазмұнының жалғасын болжайды, кестеге толтырады. «Менің қиялымдағы арманым» тақырыбында эссе жазады.
|
Бағалау критерийлері
|
Мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап бере алады.
Сөзді түбір мен қосымшаға ажыратып, жасалу жолына қарай талдай алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:
Ертегі мазмұнындағы етікшінің өмірі, кішкентай кісілердің көмегі мен қолдауы, көп еңбектену, қанағатшылдық, қайырымдылық сияқты қасиеттерді танып біледі.
Тапсырмалар бойынша сөздерді түбір мен қосымшаға бөліп, сөздерді жасалу жолдарына қарай топтастырады.
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Қиял әлемі, ғайып, сәттілік, тапшылық, жоқшылық, тарамыс, көзін тайдыра алмайды, кішкентай кісілер, іңір, мінсіз, ақау, кірісу, тапшы, таңертең, аң-таң, беті-қолы, бірнеше, түн ортасы, сатып алушы, тігіс;
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Қанатты тұлпар, алып бәйтерек, қиял әлемі, етікші, кішкентай кісілер, ғайып, бақыт, сәттілік, жоқшылық, өмір;
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Іңірде пішілген етік таңертең тігіліп дайын тұрады. Етікшінің тапшылық, жоқшылық өмірі ұмыт бола бастайды. Неге?
Түбір сөзге қандай қосымшалар жалғанады?
Сөз құрамына қарай неге дара және күрделі сөздер болып бөлінеді?
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
Кішкентай кісілердің қайтып етік тігуге келмей қою сыры неде? Қайда кеткенін айта аласыз ба?
Сіздің ойыңызша, ертегі әрі қарай қалай жалғасар еді?
|
Алдыңғы оқу
|
Түбір мен қосымша, туынды сөздер, ертегі және оның түрлері туралы мағлұматтарды біледі.
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақ әдебиеті, Өзін-өзі тану, Еңбек;
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мəңгілік Ел» жалпыұлттық идеяларын жүзеге асыру мақсатында білім алушының бойында шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, достық, айнадағыларға қамқорлық көрсету, қарым-қатынас жасау құндылықтары қалыптасады.
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
Білу
|
5 мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушылармен сәлемдесемін және сабаққа қатысуын қадағалаймын.
2.«Шаттық шеңбері» әдісі арқылы сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызамын.
«Қима қағаз» әдісі арқылы тақырып аясындағы суреттер бойынша оқушыларды топтарға біріктіремін.
І топ – «Бәйтерек». ІІ топ – «Қанатты тұлпар»
ІІІ топ – «Самұрық». ІV топ – «Ертөстік».
|