Тарау:
|
Экожүйелер
|
Сабақ:
|
Мектеп: №140 жалпы орта мектебі
|
Күні: 15.09.17.
|
Мұғалімнің аты – жөні: Мусирова Алия
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Адам – экожүйенің бір бөлігі. Антропогендік фактор.
|
Сынып:
|
Қатысқандар саны:
|
Оқу мақсаттары:
|
7.3.2.1. Адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынасты сипаттау.
|
Сабақтың мақсаттары:
|
Экожүйе туралы түсінік қалыптастыру, антопогендік факторларға мысал келтіре алады.
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқушылар орындай алады:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Экожүйе, антропология, ластану, қоқыс, өндіріс, зауыт, фабрика
Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері ...................... деп аталады. Антропогендік фактор ......................... немесе ..............болуы мүмкін.
Үш тілдегі терминология.
экожүйе
|
экосистема
|
ecosystem
|
адам
|
человек
|
human
|
антропология
|
антропология
|
anthropology
|
зауыт
|
завод
|
factory
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» құндылығы:
Біздің қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік және келісім
Мектеп құндылығы: ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық
|
Пәнаралық байланысты дамыту
|
Экология, физика, валеология
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
TWIG,BILIM LAND
|
Бастапқы білім
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі
|
Сабақта орындалуы тиіс іс – әрекеттер
|
Оқыту ресурстары
|
Басы
5 мин.
7 мин.
|
Ұйымдастыру.
«Миға шабуыл»
Сұрақ қою:
Адам табиғатқа қалай әсер етеді?
Адам іс-әрекеті қоршаған ортаға зиян болуы мүмкін бе? Мысал келтіріңіз.
Сұрақтарға пікір жинап, талқылау, қорытындылап тұжырым жасау.
Жаңа сабақты меңгеру.
Сабақтың мақсатын конверттен шығару, тақтаға ілу.
Сыныпты 3 топқа бөлу. Бейнефильм көрсетілім. «Антропогендік фактор салдары».
1 тапсырма. Бейнефильмді көріп болған соң 3 топ бір-біріне бейнефильмнен алынған мәлімет бойынша 3 сұрақ құрастырады.
|
PowerPoint құжаты
Кеспе қағаздар
Суреттер
|
20 мин.
5 мин.
3 мин.
|
2 тапсырма. Топтарға тақырыпша беру.
1 топ – ауыл шаруашылығының табиғатқа әсері
2 топ – өндірістердің қоршаған ортаға әсері
3 топ қоршаған ортаны жақсарту шаралары
Топ жұмысын аяқтағаннан кейін, әр топтың спикері түсіндіреді.
Рефлексия. «Автограф қалдыру».
Оқушылар шарларға маркермен сабақ, тақырыпты меңгергендігі жөнінде өз пікірлерін жазады.
Үйге тапсырма, бағалау.
|
TWIG,
BILIM LAND
|
Қосымша ақпарат
|
Деңгейлік оқыту – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
1 деңгейдегі оқушыларға сабақты меңгеруге, оқу мақсатына жеткуге бағытталған әр текті тапсырмалар беру.
2 деңгейдегі оқушыларға күрделілігі орташа, өз бетімен ізденуге, шығармашылыққа, дәстүрлі емес жағдайларда білімін қолдануға бағытталған тапсырмалар беру.
3 деңгейдегі оқушыларға бір тақырыпша аясында зерттеуге бағытталған, ақпарат көздерімен жұмыс істеп, өзін дамытуға бағытталған тапсырмалар беру.
|
Үй тапсырмасын тексеруге арналған сұрақтар – сыныптың жалпы меңгеру пайызын анықтайды
Визуалды-дидактикалық материалдар – деңгейлік топтар бір-бірін бағалайды
Сыни сұрақтар деңгейлік топтар, мұғалім бағалайды
Қорытындылау барысында оқушыларды мұғалім бағалайды
|
Сыныптың санитарлық нормаға сай болуы, жарық, бөлмені желдету, тоқ көздерімен жұмыс жасағанда сақтық ережелерін сақтау. Сабақ барысында үзілістер жасау.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|