Өткен материалдарды еске түсіру. Жазғы демалысты қалай өткізгендері туралы сұрау.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Менің отбасым Менің достарым Қазақ тілі - мемлекеттік тіл
Мектеп өмірі Күз
Уақыт Қазақ тілі Менің қалам
Жабайы аңдар (6 сынып) Көктем
Біздің мерекелер Елтану
Туған жерім Қыс Жаз Табиғатты қорғау - баршаның міндеті
( аталған модульдерге жалпы шолу жасау )
Диктант « Алтын адам»
Астанада мұражайлардың түр-түрі бар. Балалар мұражайларды аралап, көп қызықтады. Әсіресе, археология мұражайына жасалған экскурсия оларға қатты ұнады.
Мұражайдағы экспонаттар қазіргі Қазақстан жерінде ерте замандарда қандай тайпалар мекендегенін білдіреді. Археологтар табылған еңбек құралдары, ыдыстар, әшекей бұйымдарға қарап, біздің ата-бабаларымыз қалай өмір сүріп, немен шұғылданғандарын анықтап отыр. Балалар бір экспонаттың жанынан көпке дейін кетпеді. Онда жас ханзада сақ жауынгерінің бастан-аяқ алтынмен әдіптелген киімі қойылған. (65 сөз)
ІҮ. Бекіту бөлімі.
Сұрақтар қою арқылы сабақты бекіту.
Ү. Үйге тапсырма:
Өткенді қайталау.
ҮІ. Бағалау бөлімі.
Диктант жұмысы арқылы бағалау.
ҮІІІ. Сабақты қорытындылау.
Сынып: 6.
Сабақтың тақырыбы: Біздің отбасымыз. Фонетика. Дауысты дыбыстар.
Сабақтың мақсаты: А) білімділік: біздің отбасымыз тақырыбына байланысты жаңа сөздермен оқушыларды таныстыру, дауысты дыбыстарды меңгерту.
Ә) Өзге ұлт өкілі балаларын қазақ тілін дұрыс айтуға, жазуға үйрету, ойлау қабілеттерін дамытуғ танымдылық қызығушылықтарын арттыру.
Б) Отбасына деген сүйіспеншілік сезімдерін ояту. Ата – анаға деген ізгі ниеттерін қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже: өз отбасы туралы әңгіме айта білу, фонетиканы меңгеру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі.
-Оқушылармен амандасу.
- Кезекшінің мәлімдеуі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1.Модульдің құрамын айту.
2. Сабақтын мақсатын айту.
3. Өткен тақырыптарды еске түсіру
ІІІ. Жаңа сабақ. Грамматикалық тақырып.
(Тақтада берілген сызбалар бойынша тақырыптарды түсіндіру)
Фонетика - тіл дыбыстарын сала. Онда дыбыстар, екпін және буын, үндестік заңы қарастырылады.
2. Сөздік жұмысы.
Берілген сөздердің мағыналарын түсіндіру, аудару.
Жаңа сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру.
Мұғалім мәнерлеп оқып шығады.
Оқушылар дауыстап қайталайды.
3. Сызбалар бойынша әр түрлі сөз тіркесін құрастыру.
Сын есім + зат есім
Зат есім + етістік
Зат есім + зат есім
Мысалы: жақсы маман, үлкен өндіріс, сабақта болу, ұстаның еңбегі.
Жазба жұмысы.
«Біздің отбасымыз» тақырыбымен жұмыс.
А) мәтінді мәнерлеп оқып шығу;
Ә) мәтінге әр түрлі сұрақтар дайындау.
Б) оқушылар 4 адамнан топқа бөлініп, өз отбасы туралы әңгіме дайындайды.
В) 1 - тапсырма. Берілген мәтіннен үндестік заңына байланысты сөздерді теріп жазу, жасалу жолдарын түсіндіру.
Г) «Біздің отбасымыз» мәтінінен атасы мен әжесін бейнелеген сөйлемдерді теріп жазу, аудару.
Д) 2-тапсырма. Фонетикалық талдау.
Е) 3-тапсырма. Жұптық жұмыс. (Әр оқушы өз орнында жаңылтпашты тез айтуға жаттығады, 5 минут уақыт беріледі. Кейін оқушылар бір-бірін тыңдап, бағалайды)
ІҮ. Бекіту бөлімі.
Сұрақтар қою арқылы сабақты бекіту.
Ү. Үйге тапсырма:
Жаңа сөздерді жаттау, өз отбасы туралы әңгімелеу. Фонетиканы қайталау.
ҮІ. Бағалау бөлімі.
Сабаққа қатысы бойынша бағалау.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау.
Сынып: 6.
Сабақтың тақырыбы: Отбасы мүшелерінің сыртқы келбеті. Дауысты дыбыстар.
Сабақтың мақсаты: А) білімділік: Отбасы мүшелерінің сыртқы келбеті тақырыбына байланысты жаңа сөздермен оқушыларды таныстыру, дауысты дыбыстарды меңгерту.
Ә) Өзге ұлт өкілі балаларын қазақ тілін дұрыс айтуға, жазуға үйрету, ойлау қабілеттерін дамытуғ танымдылық қызығушылықтарын арттыру.
Б) Отбасына деген сүйіспеншілік сезімдерін ояту. Ата – анаға деген ізгі ниеттерін қалыптастыру.
1. Мына сөздерді қазақ тіліне аударыңдар: не очень, педиатр, юрист, правнук,
документ, звонить, смена, просыпаться, пешком.
2. Мына сөздерге фонетикалық талдау жаса: немере, пәтер, күн.
3. Сызба бойынша өз отбасыларың туралы әңгімелеңдер.
ІІ деңгей.
1. Берілген сөздерден, сөз тіркестерінен сөйлемдер құраңдар: жаяу бару, онша үлкен емес, ұятқа қалу, аялдама, кішіпейіл болу, ұсыну, менен гөрі үлкендеу, бірден.
2. «Отбасымның демалысы» деген тақырыпқа диалог құру.
3. Жіңішке дауысты дыбыстары бар сөздерді бөліп жазу.
І деңгей.
1. «Отан отбасынан басталады» деген мақалды қалай түсінесіңдер?
Өз ойларыңды дәлелдеп беріңдер.
Ү. Бекіту бөлімі.
Сұрақтар қою арқылы бекіту.
ҮІ. Үйге тапсырма
1 - тапсырма (Жаңылтпашты жаттау).
2 - тапсырма.
ҮІІ. Бағалау бөлімі.
Сабаққа қатысқан оқушыларды бағалау.
ҮІІІ. Сабақты қорытындылау.
ІХ. Күтілетін нәтиже.
Буын үндестігін меңгеру, мәтіннің мазмұнын айта алу, тапсырмалар орындау.