Сабақ мақсаты : : «Өзін-өзі тану» адамгершілік құндылығы туралы түсініктерін кеңейту



бет1/6
Дата27.12.2016
өлшемі1,08 Mb.
#5572
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6
Өзiн-өзiтану сабағының жоспары
Мектеп_№28___________Мерзiм: 05.09.2015 _№ 1_сабақ____

Тақырып: Өзін-өзі тану, өмірді тану

Құндылық: сүйіспеншілік

Қасиеттер: сүйіспеншілік, мейірім, достық.

Мұғалiм: Жапаркулова Ф

Сынып: 4



Сабақ мақсаты: : «Өзін-өзі тану» адамгершілік құндылығы туралы түсініктерін кеңейту.
Міндеттері: Білімділік: 3-сыныпқа арналған «Өзін-өзі тану»пәнінің мазмұнымен таныстыру;

дамытушылық: адамгершілік құндылықтарын білуге,өзін және өмірді тануға қызығушылықтарын арттыру;

тәрбиелік: сыйластыққа,кішіпейілдікке,ізгілікке тәрбиелеу.





Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңi.

Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау, сабаққа қатысуды тексеру.


  1. Тыныштық сәтi.

«Менің жан дүниемдегі сәуле» жаттығуын баяу әуен тыңдай отырып жасау. Баланың өзінің ішкі күйіне үңілуге,олардың саяхаттан алған әсерлерін сезінуге мүмкіндік беретін тыныштық сәті төмендегідей ұйымдастырылады.

-Балалар,денелеріңді түзу ұстап,бастарыңды жоғары көтеріп ыңғайланып отырыңдар.Көздеріңді жұмыңдар.Ауаны терең жұтып, еркін тыныс алыңдар өздеріңнің таныс ауылдарыңды бақылап, бақытқа,махаббат пен тыныштыққа толы таза,шипалы ауаны тұла бойларыңа толғанын сезініңдер.Ал енді көздеріңді ашсаңдар да болады.



  1. Үй тапсырмасын тексеру.

«Мақтай неге мақталар?» өлеңіндеде аталған жақсы қасиеттерді атап,оқушылар аталған қасиеттерді бірге оқу.


Сабақ барысын талқылау:

  1. Дәйексөз.

«Өзіңді тану-өмірді танудан басталады»деп жазып балалардың өзін-өзі тану пәнін үйренуге қызығушылықтарын арттыру мақсатында халық даналығының мәнін түсіндіру.





Әңгiмелесу (сұхбат). Сабақ тақырыбына тарту мақсатында сұрақтар арқылы әңгімелесу өткізіледі:

1.Жазғы демалыстарыңды қалай өткіздіңдер?

2.Сыныптастарыңның бойынан қандай өзгерістер байқадыңдар?








  1. Дәптермен жұмыс

Дәптерде берілген сұрақтардың тұсына жауап жазу.





7.Топпен ән айту.

«Бала тілегі» Сөзі: С.Молдасанұлы, әні:Ф.Жолдасова







8.Үй тапсырмасы.

Оқушыларға Қ.Толыбаевтың «Құштарлық» әңгімесін оқу.







9.Қорытындылау, соңғы тыныштық сәтi.
-Балалар,бүгінгі өзін-өзі тану сабағында кімдермен таныстық? (балалар өздері қорытындылайды) балалардың жауаптарын тыңдаймын.

-Балалар, енді бір сәт тынышталып, көзімізді

жұмайықшы. (әуенмен) Бүгінгі сабақтан алған әсерлерің мен жақсы ойларыңды естеріңе түсіріп көріңдерші... (сәл кідіріс жасаймын) Оны өздеріңмен бірге қалу үшін жүректеріңе салып, сақтап қойғанды елестетіп көріңдерші. (сәл кідіріс жасаймын) Е

лестетіп болсаңдар жайлап көздеріңді ашыңдар. Бүгін сендер өте көп жақсы істер жасадыңдар, сабақты жақсы оқыдыңдар, жақсы ойлар айттыңдар сол үшін сендерге рахмет айтамын!







Өзiн-өзiтану сабағының жоспары
Мектеп_№11_____________Мерзiм____________№ 2_сабақ____

Тақырып: Білімге құштарлық

Құндылық: сүйіспеншілік

Қасиеттер: сүйіспеншілік, мейірім, достық.

Мұғалiм: Дауитова Г.

Сынып 4




Сабақ мақсаты: Оқушылардың «білім»құндылығы туралы түсініктерін кеңейту.

Міндеттері:

Білімділік- білім,даналық ұғымдары туралы түсініктерін кеңейту;

дамытушылық- білімге,оқуға қызығушылықтарын дамыту;

тәрбиелік- білімді бағалауға тәрбиелеу.




Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңi.

Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау, сабаққа қатысуды тексеру.



2.Тыныштық сәтi.

«Менің жан дүниемдегі сәуле» жаттығуын баяу әуен тыңдай отырып жасау. Баланың өзінің ішкі күйіне үңілуге,олардың саяхаттан алған әсерлерін сезінуге мүмкіндік беретін тыныштық сәті төмендегідей ұйымдастырылады.

-Балалар,денелеріңді түзу ұстап,бастарыңды жоғары көтеріп ыңғайланып отырыңдар.Көздеріңді жұмыңдар.Ауаны терең жұтып, еркін тыныс алыңдар өздеріңнің таныс ауылдарыңды бақылап, бақытқа,махаббат пен тыныштыққа толы таза,шипалы ауаны тұла бойларыңа толғанын сезініңдер.Ал енді көздеріңді ашсаңдар да болады.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушыларға Қ.Толыбаевтың «Құштарлық» әңгімесін оқу.



  1. Талапты баланың біліиге деген құштарлығын қалай аңғаруға болады?

  2. «Оқу-инемен құдық қазғандай жинайтын қазына» дегенде нені түсінесіңдер?

  3. Баланың бойынан өздеріңе ұнайтын қандый жақсы қасиеттерді көрдіңдер?




Сабақ барысын талқылау:

4.Дәйексөз. Тақтаға жазылған «Оқу-білім бұлағы,білім-өмір шырағы»деген мақалдың мәнін түсіндіру.
.






5.Әңгiмелеу (сұхбат). Білімнің адамға пайдасын түсіндіру мақсатында әңгімелесу жүргізіледі. С.Баязитовтың «Мақал мәнісі» атты өлеңін оқушылармен қосылып айту.
Мақал мәнісі
«Кітап-білім бұлағы, Кітаппен достас мәңгілік.

Білім-өмір шырағы». Жадыңа білім жаңғырып,

Осы мақал мәнісі Оятар сана сезімді.

Қалай,- деп інім сұрады. Танырсың жатты,өзіңді,

Болғың келсе білімді, Ашарсың сөйтіп көзіңді.
1.«Білекті- бірді жығар,білімді-мыңды жығар»деген мақалды қалай түсінесіңдер?

2.«Кітап-білім бұлағы,білім-өмір шырағы».-дегенді қалай түсінесіңдер?

3.Білімнің адам өміріне қандай пайдасы бар?

4.Білімді өз бойларыңа қандай жолмен жинақтауға болады деп ойлайсыңдар?


6.Шығармашылық жұмыс. Оқушылардың білімге құштарлықтарын байқау мақсатында «Жалғасын тап»атты ойын-жаттығу ұйымдастыру.Мұғалім мақал –мәтелдің бас бөлігін айтады,оқушылар жалғастырады.

1.Білімнің басы – бейнет,соңы....

2.Білімдіге дүние жарық,

Білімсіздің......

3.Өнер – ағып жатқан бұлақ,

Білім –жанып....

4.Тіліңмен жүгірме,....т.б





7.Дәптермен жұмыс

Оқушылардың сабақта айтылған ойларды пысықтай түсу үшін дәптердегі тапсырма орындалады.Жұмбақты шешіңдер.







8.Топпен ән айту.

«Әнші балапан» Сөзі: Қ.Қазыбекұлы, әні:М.Омаров







9.Үй тапсырмасы.

Дәптердегі сурет бояуды аяқтау.







10. Қорытындылау,соңғы тыныштық сәтi.

«Оқу инемен құдық қазғандай»дегенді қалай түсінесіңдер?








Өзiн-өзiтану сабағының жоспары
Мектеп_№11_____________Мерзiм ___________№ 3 сабақ____

Тақырып: Ойлы бала озар

Құндылық: Махаббат,бақыт

Қасиеттер: сүйіспеншілік, мейірім, достық.

Мұғалiм: Дауитова Г.

Сынып 4





Сабақ мақсаты: «Ой» ұғымының құндылық ретінде мәнін ашу.

Міндеттері:

Білімділік-терең ойдың,ойлаудың адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру;

дамытушылық- ойлай білу іскерліктерін дамыту;

тәрбиелік- ойлылыққа тәрбиелеу.





Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңi.

Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау, сабаққа қатысуды тексеру.


2.Тыныштық сәтi.

«Менің жан дүниемдегі сәуле» жаттығуын баяу әуен тыңдай отырып жасау.


3.Үй тапсырмасын тексеру.

Асан мен Үсен ертегісін оқу.



Сабақ барысын талқылау:

4.Дәйексөз.

Ұлы Абайдың «Терең ой-асыл іс» деген нақыл сөзіне оқушылырдың зейінін аудару және оның мәнін түсіндіру.







5.Әңгiмелеу (сұхбат).

Балалар шеңбер құрып тұрады,бір-бірімен сәлемдеседі.Балалар бір-біріне жақсы тілектер тілеп,М.Хакімжанованың «Сәби ойы»өлеңін оқиды.



Сәби ойы

Ақ сүтін емген ананың, Күннен қуат аламын.

еркелеп өскен баламын. Ұлы Отаным тұрғанда,

Балғын үнім тербесін Қорғалап неден қаламын.

Отанымның алаңын. Нұрын құйған кеудеме

Гүліндей жайнап даланың, Ақыл-ой,білім,сананың.

Отындай ойнап қаланың, Ұрпағымын от-жалын

Айға ұшып барамын, Абай сынды дананың.

Қазір сендерді Ы.Алтынсариннің шығармасының негізінде қойылған « Асан мен Үсен» мультфильмін көруге шақырамыз.Балалар бейнетаспадан көріп болған соң,сұрақтар қойылып,жауаптары тыңдалады.






6.Дәптермен жұмыс

Асан мен Үсеннің бойындағы қасиеттерді жазу.






7.Топпен ән айту.

«Бала тілегі» Сөзі: С.Молдасанұлы, әні:Ф.Жолдасова







8.Үй тапсырмасы.

Оқушыларға сынып ұжымындағы қарым-қатынастар туралы түсінік беру мақсатында М.Гумеровтың «Күмән»әңгімесін оқу.






9.Қорытындылау. соңғы тыныштық сәтi.
Бүгінгі сабақта ойлану мен терең ойдың мәнін түсіндік және оған қол жеткізудегі адами қасиеттер туралы білдік.

Ойлылық –бұл ақылдылық.

Ойлылық –бұлбұл ақылды тыңдай білу.

Ойлылық – бұл бақытқа жетелейді.т.б.








Өзiн-өзiтану сабағының жоспары
Мектеп_№11_____________Мерзiм____________№ 4 сабақ_____

Тақырып: Менің сыныбым-менің ұжымым

Құндылық: Махаббат,бақыт

Қасиеттер: сүйіспеншілік, мейірім, достық.

Мұғалiм: Дауитова Г.

Сынып 4




Сабақ мақсаты: Оқушылардың «ұжым», «достық»құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту.

Міндеттері:

Білімділік- ұжымның адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру;

дамытушылық- өзара татулық,сыйластық қарым-қатынастарын дамыту;

тәрбиелік- бірлікке,сыйластыққа,достыққа тәрбиелеу.






Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңi.

Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау, сабаққа қатысуды тексеру.


2.Тыныштық сәтi.

«Менің жан дүниемдегі сәуле» жаттығуын баяу әуен тыңдай отырып жасау.


3.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушыларға сынып ұжымындағы қарым-қатынастар туралы түсінік беру мақсатында М.Гумеровтың «Күмән»әңгімесін оқу.Балаларға сұрақтар қойылып жауаптар тыңдалады.

1.Әңгімеде оқиғадан сынып оқушыларының қандай жақсы қасиеттерін көруге болады?

2.Олардың бойында қандай жағымсыз қасиеттерді байқадыңдар?




Сабақ барысын талқылау:

4.Дәйексөз.

Ә.Табылдиевтың «Ұжым болу-бақыт» дегн нақыл сөзінің мәнін ашып түсіндіру.






5.Әңгiмелеу (сұхбат).

1.Бірлік,сыйластық,түсіністік,ұйымшылдық,ұжымшылдық деген ұғымдарды қалай түсінесіңдер?

2.Өз сыныбың несімен ұнайды?






6. Жағдаятты талдау Оқушылардың сынып ұжымы туралы пікірлерін білу мақсатында жаттығу-ойлану жүргізіледі.

1-жағдаят:Сенің сыныптас құрбың спорттық жарыстан «бас жүлде» алып жеңіспен оралды.Қуанышында шек жоқ.

2-жағдаят: Сыныптасың «Білімнің биік шыңы» атты сайысқа қатысып жеңіліп қалды.Ол қатты ренжулі.

3-жағдаят: Сынып балалары ылғи тәртіпсіздік жасайды.Осылары үшін кезекші сынып оларды «Кірпі»газетіне шығарды.Балалардың жауаптары тыңдалады.







7.Топпен ән айту.

«Бала тілегі» Сөзі: С.Молдасанұлы, әні:Ф.Жолдасова







8.Үй тапсырмасы.

Оқушылар оқулықта берілген мәтіндерді кезектесіп оқиды.







Қорытындылау, соңғы тыныштық сәтi

Балалар кезектесіп сыныптастарына тілек айтады және А.Шамкеновтың «Біздің сынып»атты өлеңін түсініп оқиды.



Біздің сынып
Жұп жазбастан жүреміз, Оқуда да алдамыз,

Біздің сынып-мақтаулы. Біздің сынып-өнерлі.

Өйткені біз сүйеміз Жақсы үйреніп алғанбыз

Дәйім тәртіп сақтауды. Талай би мен өлеңді.

Біздің сынып-мақтаулы. Біздің сынып-өнерлі.






Өзiн-өзiтану сабағының жоспары
Мектеп_№_____________Мерзiм____________№ 5_сабақ____

Тақырып: Менің арманым

Құндылық: Дұрыс әрекет

Қасиеттер: сүйіспеншілік, мейірім, достық.

Мұғалiм: Даутива Г.

Сынып 4



Сабақ мақсаты: Оқушылардың жақсы ниетпен армандай білуіне және оған қол жеткізуге ұмтылуына ықпал ету

Міндеттері:

Білімділік- арман ұғымы туралы түсінік беру;

дамытушылық- балалардың ойын,қиялын дамыту;

тәрбиелік- жақсылыққа тәрбиелеу.





Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңi.

Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау, сабаққа қатысуды тексеру.


2.Тыныштық сәтi.

«Менің жан дүниемдегі сәуле» жаттығуын баяу әуен тыңдай отырып жасау.


3.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылар оқулықта берілген мәтіндерді кезектесіп оқиды.

1.Өлең неліктен «Арман мен ақыл» аталған деп ойлайсыңдар?

2.Білімнің арманға қандай қатысы бар?




Сабақ барысын талқылау:

4.Әңгiмелеу (сұхбат).

Оқушылардың арман туралы ойларын білу үшін әңгімелесу жүргізіледі:

1.Арманның үлкен-кішісі болады деп ойлайсыңдар ма?

2.Өздеріңнің қандай армандарың бар?

3.Адамға армандау не үшін қажет деп ойлайсыңдар?

4.Арманға қалай қол жеткізуге болады?

Оқушылар оқулықта берілген «Бала арманы»өлеңін оқиды.
Бала арманы
Ұлы Абайдай кең жүрек Бар білімді меңгерген

Ақын болғым келеді. Ғалым болғым келеді.

Бауыржандай ержүрек Жетпіс өнер теңгерген

Батыр болғым келеді. Дарын болғым келеді.

Міне,осындай дүрмекті

Бар таусылмас арманым.

Елге деген құрметті

Ертеңіме жалғадым.







5.Дәйексөз.

«Арман-адамға қанат» деген халық даналығының мәнін түсіндіру.







  1. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Сөзжұмбақты шешу. Бос шарларға қандай баланы жақсы бала деп атайтынын жазыңдар.


7.Дәптермен жұмыс

Армандарың туралы қысқаша әңгіме жазу.






8.Топпен ән айту.

«Бала тілегі» Сөзі: С.Молдасанұлы, әні:Ф.Жолдасова







9.Үй тапсырмасы.

Мәтінмен жұмыс ретінде оқушылардың назарына , ою-өрнектің адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру үшін өсиет әңгіме оқу.






10.Қорытындылау, соңғы тыныштық сәтi.

Балалар шеңбер құрып,қол ұстасып тұрып «Нағыз адам болғым келеді»дегенді бәрі бірге үш рет қайталап айтады.Оқулықта берілген Ә.Есмағамбетовтың «Өмірге»деген өлеңін оқиды.



Өмірге

Сүйемін,қатты сүйемін, Шыныңа шықтым құлпырып

Бақытты сұлу өмірім, Өмірдің биік дөңінің.

Жас денемде жалын күш, Құшақтаймын аймалап.

Көтеріңкі көңілім. Жайнаған жас өмірім.

Қуанбасқа немене.. Құлпырамын құндыздай,

Өсірген соң, өмірім! Көтеріңкі көңілім.






Өзiн-өзiтану сабағының жоспары
Мектеп_№51_____________Мерзiм____________№ 6_сабақ____

Тақырып: Ата-баба өнері

Құндылық: Білім,еңбек.

Қасиеттер: сүйіспеншілік, мейірім, достық.

Мұғалiм Дауитова Г.

Сынып 4




Сабақ мақсаты: «Өнер»құндылығы туралы түсініктерін кеңейту.

Міндеттері: Білімділік- ата-баба –өнері,соның ішінде ою-өрнектің адам өміріндегі маңыздылын түсіндіру;

дамытушылық- қазақ халқының ою-өрнек өнеріне қызығушылықтарын арттыру;

тәрбиелік- қазақ халқының ою-өрнек өнерін бағалауға,сақтауға тәрбиелеу.






Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңi.

Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау, сабаққа қатысуды тексеру.


2.Тыныштық сәтi.

«Менің жан дүниемдегі сәуле» жаттығуын баяу әуен тыңдай отырып жасау.


3.Үй тапсырмасын тексеру.

Мәтінмен жұмыс ретінде оқушылардың назарына , ою-өрнектің адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру үшін өсиет әңгіме ұсынылады.

-Дүрияның Ыдырысқа айтқан сөздері туралы қандай пікір айта аласыңдар?

-Ыдырыстың ою-өрнек өнерін үйренгендігінің қандай көмегі болды?




Сабақ барысын талқылау:

4.Дәйексөз.

«Еңбек-өнер өрісі.Өнер –өмір жемісі»деген халық мақалына оқушылардың назарын аудару. «Өмірді шығармашылық пен көркем образдар арқылы суреттеуде ерекшк қабілет,шеберліе,іскерлік байқатқан адамды өнерлі адам деп атайды. Өнер адамның өміріне нәр береді,оның құштарлығын арттырады ».







5.Әңгiмелеу (сұхбат).

1.Ата-баба –өнері дегенді қалай түсінесіңдер?

2.Өздерің өнердің қандай түрлерін ұнатасыңдар?

3.Өнердің адам өміріндегі рөлі қандай?







6.Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.
«Суреттерге қарап ,өнердің түрлері туралы әңгімелеп беру.Ұнаған өнер түрлерін дәптерге бейнелеу.»

Жаттығу-ойлану

Қазақ халқының ою-өрнектерінің мәнін,ерекшеліктерін түсіндіру және айтылған ойларды бекіту мақсатында жаттығу-ойлану ұйымдастыру.


7.Дәптермен жұмыс

Дәптердегі тапсырманы балаларға түсіндіру.Ою-өрнектердің суреттерін салыңдар.






8.Топпен ән айту.

«Бала тілегі» Сөзі: С.Молдасанұлы, әні:Ф.Жолдасова







9.Үй тапсырмасы.

Туған тілім өлеңін жаттау.







10.Соңғы тыныштық сәтi , қорытындылау.

-Ата-бабаларымыздың ою-өрнекті текқана әсемдік үшін жасамайтынын білдік.Ою мазмұнына үңілсек өмір сырын,тарихын оқи алатынымызды түсіндік.Ата-бабамыздың осындай құнды өнерінің ұрпақтан-ұрпаққа жетуі үшін біз де өз үлесімізді қосуға тиіспіз.Оның адам өміріндегі мәнділігін өзімізден кішілерге жеткізу,жасалу жолдарын үцрету-біздің де парызымыз.Ол үшін біз еңбектенуіміз керек.Қазақ халқының барлық бұйымдарына салынатын дөңгелек өрнегі «Күн», «Шыққан күн» деп аталып,адамдарға тек қана жарық күн ашық аспан тілеген армандарынан туған.Қазір біз де күн сияқты дөңгеленіп тұрып бір-бірімізге жақсы тілектер айтайық.Балалар шеңбер құрып,қол ұстасып тұрып,кезегімен бір-біріне жылы сөздер айтады. «Өнер»туралы өлең оқиды.



Өнер

Домбырам күмбірлеп, Кесте де тігемін.

Күй шерте аламын. Актерше рөлде,

Бұрала би билеп, Ойнай да білемін.

Сурет те саламын. Жалықпай талай күн

Ұқсатып кілемге Жасаймын мүсін де...









Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет