Сабақ Тақырып: Ақиқатты жолға алып, адалдықпен өмір бастаймыз!



бет1/9
Дата26.10.2019
өлшемі273,76 Kb.
#50651
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
Байланысты:
1 класс алматы баспа

«Өзiн-өзi тану» сабағының жоспары
Мектеп

Мерзiмі № 1 сабақ

Тақырып: Ақиқатты жолға алып, адалдықпен өмір бастаймыз!

Құндылық: Ақиқат

Қасиеттер: Шыншылдық, мейірімділік, жауапкершілік, ұқыптылық

Мұғалім

Cыныбы 1 Оқушылар саны


Сабақ мақсаты:

Оқушылардың адалдық, ақиқат, шындық туралы түсініктерін кеңейту.



Міндеті:

1.Адалдық пен шындықтың адами қарым-қатынастағы мәнін түсіндіру;



2. Оқушылардың бойында адалдық, шыншылдық қасиеттерін ашуға ықпал ету;

3. Мәңгілікті уақытшадан, шындықты жалғаннан, жақсыны жаманнан ажырата білуге, мейірімділікке, жауапкершілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Ресурстар: (материалдар, дереккөздер)

Кітап, дәптер, жайлы әуен, ақ қағаздар, нақыл сөздер, тапсырма



Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңi.

Сәлемдесу, оқушылардың көңіл - күйін сұрау, сабаққа қатысуын тексеру.

5 Т ережесімен таныстыру.



Сабақ барысын талқылау:

Оқушылардың емін – еркін дұрыс отыруын қадағалау



  1. Дәйексөз.

«Ақиқат-адалдықтың бастауы»
Балаларды сабақтың дәдәйексөзімен таныстырамын, оқушылар өз ойларымен бөліседі. Оқушылардың ойларын қортындылау.

- Ақиқат , шындық адамның өмірінде ең маңызды орын алатын қасиеттер. Ақиқат жолы ешкімді адастырмайды. Ақиқат жолымен адам адал өмір сүреді. Адалдық-адам бойындағы таза ниет. Адал адамның ойы таза, сөзі шынайы, ісі игілікті болады. Адалдықпен өмір сүру – өмірдің басты заңы.


Дәйексөздің мағынасын түсіндіру



  1. Әңгiмелеу (сұхбат).

- Ақиқат деген не?

- «Адалдық, шындық» дегенде ойларыңа не түседі?

- Ақиқат- парасатпен ой-санамен ақылмен айтылған сөз. Барлық болмыстың бастапқы болмысы-ақиқат. Ақиқат - ол дәл осы сәт. Қазіргі сәттің күші. Адамның болмысы өзі ақиқат. Ақиқат дәлелді қажет етпейді.

Мәтінмен жұмыс

«Елеместің адамгершілігі» ертегі

- Қарт Елемеске қандай кеңес берді?

- Елеместің өмірі қалай жалғасты?

- Елемес қандай адам?

- Оның адалдығын қандай ісінен көруге болады?

- Адал болу не үшін қажет?

Мұғалімнің сыйы «Аңыз айту»

Ақиқат туралы аңыз.

Ертеде бір дана кісі өмірден кетіп,о дүниелік болған кезінде періштеге жолығыпты.

Періште дана кісіден:

- Жер бетінде қалай өмір сүрдіңіз,- деп сұрапты.

- Мен тірі кезімде өмір бойы ақиқат іздеумен болдым ,-деп жауап беріпті.

Аа,оныңыз дұрыс болған екен,- деп періште дана қарияны мақтапты.

- Сен ақиқатты табу үшін не істедің? Оған жету үшін немен айналыстың деп сұрапты періште.

- Мен ақиқатты табу үшін даналық туралы кітаптарды көп оқып, ақиқат жолын іздедім. Даналықтар адамдарға діни жолмен беріледі сондықтан мен қасиетті жазбаларды көп оқып, храмдарды араладым ,-деп жауап беріпті дана қария.

Сол кезде періште қарияға қарап жымиыпты.

Одан соң қария кісі мен осы саяхаттап жүрген кезімде оқыған даналықтарым туралы кездескен адамдармен әңгіме жүргізе отырып, ақиқатпен шындық туралы көп дауластым.

Сол кезде періште мейірлене күліпті.

Осы сәтте дана қария үндеми қалыпты.

Періштенің бетінен күлкі кетіп, мұңайған күйге түсіпті.

Осы кезде дана қария періштеден мен бірдеңені дұрыс жасамадым ба?- деп сұрапты.

- Барлығы дұрыс бірақ сен сүйіспеншілік туралы ештеңе айтпадың ғой деп жауап берді періште. Менің сүйіспеншілік іздеуге еш уақытым болмады. Себебі мен ақиқатты іздеумен болдым деп мақтана жауап беріпті. Сол сәтте періште дана қарияға: Сүйіспеншілік жоқ жерде ақиқатта жоқ деп жауап беріп, ең терең ақиқат, терең сүйіспеншіліктен туындайды деп мұңайған қалыпта көзден ғайып болыпты

Сұрақтар:


  • Қария өмір бойы нені іздепті?

  • Оны табу үшін ол не істеді?

  • Періште қарияға не деп жауап берді?

  • Ақиқатқа жету үшін адамның бойында қандай қасиеттер қажет деп ойлайсыңдар?

  • Ал сендердің бойыларында ондай қасиеттер бар ма?

  • Өмірдекімге жақсылық жасадыңдар?

Оқушылар өз ойымен бөліседі.

Оқушыларға төмендегідей әңгімелесу сұрақтарын ұсынамын.

Оқулықтағы мәтінді оқушыларға айтып беремін, мәтін бойынша бірнеше сұрақтар қоямын. Мұғалімнің сыйы (аңыз айту)

Оқушылар өздерінің ойларымен бөліседі.


  1. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Дәптермен жұмыс

- Дәптердегі суреттерді бояңдар. Ондағы балалардың іс-әрекеттеріне сәйкес адамгершілік қасиеттері туралы әңгімелеп айтыңдар.



Тапсырма

- Көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қойып айтыңдар



Оқушылардың дәптерде тапсырманың орындауын қадағалау

  1. Топпен ән айту.

«Ертегілер елінде»

Топпен ән айту.

Оқушылар музыка ырғағымен ән айтады.




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет