Сабақтың тақырыбы "Х" еліне саяхат. Хх дыбысы мен әрпінің емлесі



Дата08.09.2017
өлшемі112,18 Kb.
#30773
түріСабақ
Аушахманова Гульмира Ахметсапаровна

Күні:

Сынып: 1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

"Х" еліне саяхат. Хх дыбысы мен әрпінің емлесі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.

1.2.2.1 Мәтінде автордың кім (не) туралы айтқысы келгенін түсіну.

1.3.5.1 Тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызба, сурет, белгілер қол-дана отырып, жай сөйлемдер/ мәтін құрастыру және жазу.



Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Хх дыбысының айтылуын, әрпінің жазылу ерекшеліктерін меңгереді . Бағандағы сөздерді буындап оқи алады. Сөздерді буынға бөліп, буын санын біліп, ондағы дауысты дыбыстарды айта алады.



Оқушылардың көпшілігі:

Х әрпін қатыстырып сөздер айта алады. Сөздерге дыбыстық талдау жасай алады.



Кейбір оқушылар:

Х әрпін қатыстырып сөйлемдер құрайды. Берілген мәтіндерді оқып, маз-мұндай алады. Мұғалімнің көмегімен шығармашылық тапсырмаларды орындай алады.



Тілдік мақс ат

Оқушылар:

Хх дыбысының айтылу ерекшелігін түсіндіреді. Мысалы: Х дыбысының неліктен дауыссыз екендігін айтып дәлелдейді.



Пәндік лексика және терминдер:

Хх дыбысы, әрпі, хат - письмо, хадис, шахмат



Диалогқа/жазылымға қажетті сөз тіркестер

Талқылау:

- Х дыбысы сөздің қай бөлігінде орналасқан?

- Х дыбысы айтылу ерекшелігіне қарай, қандай дыбыс?

- Х әрпі неге ұқсайды?



Бұған дейін меңгеріл-ген білім:

Х дыбысы мен әрпінің айтылу ерекшелігін білу. Бағандағы сөздерді жүргі-зе оқи алу.

Жетістік критерийлері

- буындап, тұтас сөздерді оқи алу;

- сөйлемдерді оқуда тыныс белгілерін сақтап оқу;

- тиісті әріптерді қоя білу;

- буындардан сөз және сөйлем құрай алу;

- дауыссыз дыбысты ажырата білу;

- ұқсас заттарды таба білу және ажырата алу.



Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , мультфильм кейіркерлері ("Ғажайыпстанға саяхат"/Аяжан мен Елдос", "Дара мен Диего", "Али мен Айя" таныстырылым.

Тілдік құзыреттілік

Хат-письмо- letter

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

модуль

Сабақтың басы
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
2 минут
Білу
5 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық көңіл күй

Арайлап таң атты

Алтын сәуле таратты.

Жарқырайды даламыз,

Қайырлы күн, достарым!

Қайырлы күн, ұстазым!

Қайырлы күн, қонақтар



"Жүректен-жүрекке" шаттық шеңбері

ІІ. Өткен тақырыпты қайталау.

Ойын «Сенесің бе?» Айтқан тұжырымдарға «Ия», «Жоқ» деп жауап береді.
Дыбыстар дауысты, дауыссыз болады. (ия)

Дауысты дыбыстар әндетпейді. (жоқ)

Дауыссыз дыбыстар кедергіге ұшырап айтылады. (ия)

Дауысты дыбыстар екіге бөлінеді. (ия)

П – үнді дауыссыз дыбыс. (жоқ)

Ы – жуан дауысты дыбыс.(ия)

І – жіңішке дауысты дыбыс. (ия)

Дыбыстарды біз жазамыз, көреміз.(жоқ)

Әріптерді біз жазамыз, көреміз.(ия)

Һ дыбысы қазақ тіліне ғана тән дыбыс. (ия)

Ю дыбысы қосарлы дыбыс. (ия


Шат-тық шебері

Қызыл бағдар-шам (иә)


Жасыл (жоқ)

Оқыту үшін ба-ғалау жә-не оқуды бағалау



Сабақтың ортасы

1 минут


Түсіну
3 минут

Қолдану
5 минут

3 минут

5 минут

Талдау

7 минут


Талдау
10 минут


ІІ. Жаңа тақырып

1. «Қарада» жоқ «ханда» бар


«Қағазда» жоқ «хатта» бар
Кәне ойланып көрейік,
Бұл әріпті кім табар? (Х әрпі )

2. - Х деп айтайық. Не байқадық?

/ Созылмай, қысқа айтылады. Тамағымызға күш түсіріп айтамыз. Ауа өкпеден кедергі арқылы шығады. Сондықтан х - дауыссыз, қатаң. Х — тіл арты, ызың, қатаң дауыссыз дыбысты белгілейтін әріп. Қазақ тілінде байырғы сөздердің құрамында кездеспейді. Араб, парсы, орыс тілдерінен ен-ген сөздер мен халықаралық терминдерге тән/ /- Х нешін-ші буында тұр, сөздің қай жерінде тұр.

- Не байқадық? Х әрпі сөздердің қай жерінде кездеседі? Х әрпі сөздердің басында, ортасында және кейде сөздің со-ңында кездеседі. Мысалы: хат, шахмат, шах/
- Х әрпі неге ұқсайды? / диірмен, қайшы, көбелек, козел/
3. "СӨЗ ОЙЛА, ТЕЗ ОЙЛА". Х әрпі бар сөздерді айту.

(хат, хабар, халық, шахмат, хайуан, хайуанат, халат. дәрі-хана, асхана, кітапхана, шеберхана, аурухана, наубайхана)


4. Хат туралы мәлімет беру.

Хат жанры – ерте заманан бері келе жатқан адамдардың қарым-қатынас жасау құралдарының бірі.



- Хатты не арқылы жазамыз? Тағы да қалай жазуға бола-ды? /Компьютер арқылы хат жазуға болады. Оны интернет арқылы жібереді./

- Хат тасушы адамды кім дейді?

- Пошташылар күнделікті мыңдаған адамдарға хат тасиды, поштаға барған көп адамдарға қызмет көрсетеді екен. Олар суық, ыстық күндерге қарамай елдің көптен күткен хаттарын тасиды екен. Хатты жазып болған соң оны кон-вертке салып, сыртына хат алушының мекен жайын жазып, поштаға апарып саламыз. Бұрынғы кезде пошта болмаған кезде көгершіндер пошташының рөлін атқарған. Хат түр-лерін айту.
Топтарды таныстыру (топ басшысы алады)
1-топ – «Жабық хат» және «Ашық хат»

3-топ – «Жеделхат»

4-топ – "Электронды хат"
5. (топтық жұмыс)

1-топ. «Жабық және ашық хат» Буындардан сөз құрау.
2-топ. «Электронды хат». Сөйлем құру.
3-топ. «Жеделхат». «Қатесін тап». (Жазба түрінде қате жазылған сөздерді табу)

6. ОҚЫЛЫМ. /Көлік суреттері/

- Саяхатқа біз немен шығамыз? Ұшақ, жеңіл көлікпен, т.б.



Бағандағы сөздерді оқу.

Хат, хор, хан, саяхат, дәріхана, хабар, халат, хадис, шахмат, хаттама, ұстахана, шеберхана, хоккей, асхана, аурухана, емхана, кітапхана, шайхана


Хат -хабаp жiбеpу үшiн жазылып қойылған не жөнелтiлген жазбаша мәтін. Хор-музыканы қосылып оpындайтын ән-шiлеp тобы. Хан-ел билеушi . Саяхат - алыс жеpге, ел аpа-лауға шыққан сапаp. Дәріхана-Дәpi-дәpмек даяpлап және оны сататын оpын; Хабар-жаңалық. Халат- үй iшiнде күн-делiктi киетiн жеңіл киiм. Хадис- діни кітаптарда айтыл-ған қасиеттi сөздеpi, өсиеттеpi. Шахмат-ойын. Хаттама- жиналыстың, мәжiлiстiң баpысы туpалы жазылған қысқаша мазмұндама. Ұстахана-темірден әр түрлі заттар жасап шы-ғаратын шеберхана. Шеберхана-әртүрлі материалдардан заттарды жасап шығаратын орын. Хоккей - қысқы спорт ойыны.

/Қабілеті жоғары оқушыларға мәтін беріледі./

Кітапхана (мәтін)

Мынау біздің кітапхана. Кітапханада көптеген газет-жур-налдар да бар.Кітапхана қоры- кітап. Оқушылар кітапхана-ға жиі келіп тұрады.

Біздің кітапхана екінші қабатта орналасқан.Онда орыс, қа-зақ, ағылшын және басқа тілдерде кітаптар бар. Біз күнде кітапханаға келіп тұрамыз.

Іші өте таза, жылы, әдемі.Кітапханада түрлі газет-журнал-дар да көп.

Интер-нет желісі-нен алын-ған

Айна

Интернеттен желісінен алын-ған /картинка буква х/


Кон-верт


Буын-дар жа-зылған қима қағаз-дар
Ноут-бук
Сөй-лемдер жазыл-ған қи-ма қа-ғаз

Көлік суреттері жа-зылған сөздер мен сөйлемдер


Мәтін жазыл-ған үлестірме ма-териалдар

АКТ

СТО


Оқыту мен оқу-дағы жа-ңа тәсіл-дер

Оқытуды басқару және көшбас-шылық

Жас ерекше-ліктеріне

сәйкес оқыту және оқу

Талантты мен да-рынды балалар-ды оқыту






Сергіту сәті

1 минут


Оңға түзу тұр,

Солға түзу тұр.

Алға бір адым

Артқа бір адым.

Оңға бұрылып,

Солға үңіліп

Жоғары, төмен қарайық,

Орнымызды табайық.



Сергіту сәтіне арналған жинақ

Қызықты тапсырма

Жинақтау

5 минут


"Сөздік диктант" алу
Хат, хабар, халат, шахмат, асхана, емхана, шайхана
2. Дыбыстық талдау жасату.

Ламинатталған парақтар


Түрлі түсті бор

Сабақтың соңы

5 минут


Бағалау

Рефлексия
Кері байланыс «Хаттар». ( Қажеттісіне оқушылар стикер жапсырады)
Жабық хат – көп нәрсені түсінген жоқпын.
Ашық хат – біраз нәрсені түсіндім.
Жедел хат – бәрін де түсіндім

Критерий ұсыну

"Бағдаршам"

Хаттар


Бағалау парағы

Дифференциация – көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз?

   «Адасқан сөйлемдер» атты   шығармашылық тапсырма беру. Көлемді мәтінді оқыту.



                Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қол жетімді болды ма?

- Бүгін оқушылар нені  үйренді?

 - Оқыту ортасы қандай  болды?

 - Оқушыларға дифференциация табысты болды ма?

- Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жос-пардан қандай ауытқулар жасадым және неге?

- Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Бағалау – оқушылардың жетістігі мен білімін тексеруді қалай жос-парлайсыз?

 Қалыптастырушы баға-лау элементтер (жұлдыз-ша, күлегеш, вербальді т.б)



Пәнаралық байланыс

орыс тілі, ағылшын тілі, дүниетану.



Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі кезеңді атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге байланысты)

1.Оқушылар сурет арқылы берілген мәтін, сөздер, сөйлемдерді қызығушылықпен оқыды.

2. Қатемен жасылған сөздерді түзету, әріптік буындардан сөз құрау және сөздерден сөйлем құру-да белсенділік танытты.

2. Қандай екі кезең сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты)

1. Оқушылардың оқу шапшаңдығын арттыратын, "Сағат тілі" немесе "Ұзын жол" тапсырмаларын орындауда оқушылар таласып оқиды. Жылдам оқып үйренуіне септігін тигізеді.

2. Сауатты жазуға "Есте сақта" тапсырмасын қосуға болады.



Сынып туралы және жекелеген оқушы туралы не білдім және ол келесі сабақты өткізуіме қандай әсерін тигізеді

Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет